Yeni Doğan Bebek Bakımı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Çocuk Gelişimi

Yeni Doğan Bebek Bakımı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Yenidoğan bebek bakımı hakkında tüm merak ettiklerinizi sizin için derledik. Yeni doğan bebek bakımı ile ilgili bilmeniz gereken herşey yazımızda...


Bebeğinizle ilk günleriniz

Yeni bebeğinizle ilk birkaç gün ve haftalar kasırga gibi hissedilebilir.

Hala doğumdan iyileşiyor olabilirsiniz . Yeni doğan fazı boyunca süren duyguların bir karışımına sahip olabilirsiniz. Yenidoğan fazı, bebeğinizin hayatının ilk iki ayı boyunca devam eder. Bu ilk aylarda gezinirken, yeni doğmuş bir bebek sahibi olmanın herkes için büyük bir ayarlama olduğunu unutmayın.

Bebeği ailenize ve evinize yavaşça tanıtmak isteyeceksiniz. İlk birkaç ay boyunca, akışla gitmek, sıkı bir program tutmaya çalışmaktan daha iyidir. Yeni doğmuş bir bebekle yaşama hazırlanmak ve onu yönetmek için bilmeniz gereken her şeyi öğrenmek için okumaya devam edin.

 

Yeni doğmuş bebeğiniz için hangi temel özelliklere ihtiyacınız var?

Hastane için birkaç temel eşyaya sahip olmak ve yeni doğan bebeğinizi evinize getirdiğinizde geçişi kolaylaştırmaya yardımcı olacaktır.

Bu öğeleri paketlerinden çıkardığınızdan emin olun. Talimatları tanıyın ve gerekirse birleştirin. Bu, ihtiyaç duyduğunuz anda kullanıma hazır olmalarını sağlayacaktır.

Hastane için temeller

Hastane aşağıdaki gibi bazı öğeler sağlayabilir:

 • birkaç yeni doğan bebek bezi
 • bir şapka
 • kundak battaniye
 • biberonla besliyorsanız formül örnekleri

Arkaya bakan bir araba koltuğuna sahip olmak isteyeceksiniz . Amerika Birleşik Devletleri'nde, hastaneden eve gitmeseniz bile, hastaneler bebeğinizle arkaya dönük bir araba koltuğu olmadan ayrılmanıza izin vermez.

 

Ayrıca aşağıdakilere sahip olmak isteyeceksiniz:

 • ekstra yenidoğan bebek bezi
 • bebek için eve dönüş kıyafeti
 • Bebek Battaniyesi
 • şişe beslemeyi planlıyorsanız formül, şişeler ve sterilizasyon ekipmanı

Hastaneye bir göğüs pompası getirmenize gerek yoktur. Hastane anne sütü pompalamanızı istiyorsa, konaklamanız sırasında hastane sınıfı bir pompaya erişmenizi sağlar.

Kendi pompanızı kullanmayı öğrenmek için yardım istiyorsanız, yanınızda getirebilirsiniz.

 

Bebeği eve getirmek için gerekli özellikler

Bebeğinizi eve getirdikten sonra, aşağıdakilere sahip olun:

 

 • Göğüs pompası (emzirmeyi planlıyorsanız, ancak yine de bebeğinize ara sıra bir şişe vermek veya süt kaynağınızı oluşturmak için pompalamak istiyorsanız)
 • geğirmek bezler
 • iki kutu yenidoğan bezi (ama bebeğinizin onları aşması veya cildini tahriş etmesi durumunda aynı marka veya boyutta çok fazla satın almayın)
 • mendil ve bebek bezi kremi (hangisini tercih ettiğinizi görebilmeniz için birkaç farklı bebek bezi kreminden küçük tüpler alın; sadece ılık suyla yumuşak bir bez erken çalışır ve tercih edilebilir)
 • hangi tür bebeğin alacağını görmek için çeşitli meme uçları ile yenidoğan şişeleri
 • Bebeğin uyuyacağı sert bir uyku yüzeyine sahip beşik veya başucu uyuyan
 • gerekirse beşik çarşaf ve şilte
 • temel kıyafetler, onesies ve pijamalar
 • yenidoğan küvet
 • yumuşak havlu ve bezler

 

Yeni doğan bebekler ne kadar uyuyor?

Bir yenidoğanın programı tahmin edilemez . Yenidoğan gündüz ortalama sekiz ila dokuz saat uyuyacaktır . Geceleri toplam sekiz saat daha uyuyabilirler. Ancak bu genellikle aynı zaman diliminde olmaz.

Yenidoğanların çok küçük mideleri vardır. Yaklaşık 3 aylık olana kadar yemek yemek için her üç saatte bir kalkmaları gerekir. Biraz büyüdüklerinde beslemeler arasında daha uzun süre gidebilirler.

Bazı bebekler 4 aylıktan itibaren gece uyuyacaklar. Diğerleri gece geç saatlere kadar uyumazlar. Çocuk doktorunuz, yenidoğanın büyüdükçe gece boyunca ne sıklıkta beslenmesi gerektiğini size bildirmek için en iyi kaynağınızdır.

 

Bebek sizin odanızda mı uyuyacak?

Pediatri (AAP) Amerikan Akademisi bu bebekler oda arkadaşı gerektiği ya da yaşamın en azından ilk 6 ay için ebeveynlerinin odalarında uykuyu önerir.

Kendi beşiklerinde veya diğer ayrı uyku alanlarında olmalıdırlar. Bu, ani bebek ölüm sendromunun (SIDS) önlenmesine yardımcı olabilir . Ayrıca, bebeğiniz yakında beslenerek onları beslemeyi ve rahatlatmayı kolaylaştıracaktır.

AAP, SIDS veya bebeğin yaralanması riskini arttırdığı için yenidoğanda aynı yatakta uyumayı öneriyor.

Bebeğiniz de sırtüstü uyumalıdır ki bu onlar için en güvenli pozisyondur. Battaniye, yastık veya beşik tampon kullanmaktan kaçının. Bunun yerine bebeği geceleri sıcak tutmak için kundaklar, uyku tulumları ve pijamalar kullanın.

 

Bir uyku danışmanına mı ihtiyacınız var?

3 aydan küçük bebeklerin birkaç saatte bir yemeleri gerekir. Bu nedenle, uyku eğitimi yenidoğanlara uygun değildir.

Bununla birlikte, bebeğiniz biraz daha büyüdüğünde, genellikle yaklaşık 4 ay içinde bir uyku danışmanı kiralamayı seçebilirsiniz. Uyku danışmanları, bebeklerinin uyku alışkanlıkları hakkında ebeveynlere danışacaktır . Ayrıca bebeğinizi evinizde gözlemlemeleri gerekebilir.

Bir uyku danışmanı bir uyku programı oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Bebeğinize uykuya dalana kadar kendilerini rahat ettiren bir ebeveyn olmadan kendini rahatlatmayı öğretebilirler.

Ayrıca çocuğunuz için bir uyku eğitimi yöntemi önerecektir. Her uyku danışmanı aynı yöntemi önermez, bu yüzden bir işe almadan önce bir danışmanın uyku felsefesine uyduğunuzdan emin olun.

Ve unutmayın, bebek gece boyunca uyuyacak kadar büyük olduğunda, bir uyku danışmanı kiralamak zorunda değilsiniz. Çocuk doktorunuz, kendiniz yapmanız için size kaynaklar ve ipuçları verebilir.

Uyku eğitiminin belirli sağlık sorunları olan veya erken doğan bebekler için genellikle güvenli olmadığını unutmayın. Uyku eğitiminin bebeğiniz için güvenli olduğunu doğrulamak için çocuk doktorunuzla konuşun.

 

Bir gece hemşiresi ne yapar?

Gece hemşirelerini duymuş olabilirsiniz. Bir gece hemşire bebeğinize biberon verir ve çocuk bezlerini bir gecede değiştirir.

Emziriyorsanız, bir gece hemşiresi bebeğinizi beslemenize getirebilir, daha sonra değiştirebilir ve tekrar uyuyabilir. Ya da isterseniz pompalamayı ve gece hemşirenizin bebek biberonlarınızı bir gecede vermesini seçebilirsiniz.

Bir gece hemşiresinin maliyeti, bulunduğunuz yere ve gece hemşiresinin deneyimine bağlı olarak saatte 25 $ ila saatte birkaç yüz dolar arasında değişebilir.

 

Yenidoğan bebek nasıl beslenir?

Yaşamın ilk iki ila dört günü boyunca, emziren yenidoğanların her iki ila üç saatte bir veya talep üzerine beslenmesi gerekir.

Bebeğiniz, süt kaynağınız geldiğinde çok fazla yiyor gibi görünmeyebilir, ancak doğumdan hemen sonra ürettiğiniz kolostrum bu aşamada ihtiyaç duydukları tek şeydir.

Geçişli süt, önümüzdeki iki hafta boyunca sütünüzün yerini alacak, daha sonra olgun süt kaynağınız gelecektir.

İlk birkaç gün sonra, formülle beslenen yenidoğanların beslenme başına 2 ila 3 ons (60 ila 90 mL) formüle ihtiyacı vardır. İlk birkaç hafta boyunca her üç veya dört saatte bir beslenmeleri gerekir.

Yaşamın ilk iki haftasında, yenidoğanda bir seferde dört veya beş saatten daha uzun süre uyursa, yemek için onları uyandırmanız gerekebilir.

Yaklaşık 1 aylıkken, hem formül hem de emzirilen bebeklerin beslenme başına 4 ons (120 mL) ihtiyacı olacaktır. Bu noktada, formülle beslenen bebekler yaklaşık dört saatte bir yemek yiyerek daha öngörülebilir bir programda olacaktır. Bazı emzirilen bebekler de her dört saatte bir yemek yiyecektir, ancak bazıları bundan daha sık beslenecektir.

 

Yeni doğmuş bir bebek nasıl yıkanır?

Bebeğinizin ilk resmi banyosu hastanede olabilir. Ancak doğumdan sonra banyo yapıp yapmadığına bakılmaksızın, yeni doğmuş bebeğinize eve getirdikten kısa bir süre sonra bir sünger banyo yaptırmayı planlayın .

Bunu yapmak için, bir bezi veya süngeri ılık suya batırın ve bebeğinizin başını, vücudunu ve çocuk bezi bölgesini yavaşça yıkayın. Bebeğinizin göbek kordonu kendi kendine düşene kadar sünger banyosu en güvenli seçenektir.

Sonra göbek kordonu düşer , bebeğinize bir bebek küvetinde banyo yaptırılır.

 

Bebeğin bezi nasıl değiştirilir?

Yenidoğanın bezini değiştirmek için, tüm malzemelerin elinizde olduğundan emin olun. Ardından, şu adımları izleyin:

 1. Bebeği değişen masaya veya düz bir yüzeye yatırın. Yüksek bir yüzeyse güvenlik kayışları kullanın.
 2. Bebeğinizin giysilerini çıkarın. Kirli bezin bantını çıkarın ancak çıkarmayın. Bunun yerine, bebeğin bebek bezi alanına erişebilmek için bezin önünü aşağı katlayın.
 3. Bebek bezi bölgesini, önden arkaya ve deri kıvrımlarında silerek ıslak bir bez veya nemli yıkama bezi ile temizleyin.
 4. Bebeğin bacaklarını yavaşça kaldırın, kirli bebek bezini dışarı kaydırın ve temiz bir bezle değiştirin. Bant tarafı alt kısımda olacaktır.
 5. Gerekirse bebek bezi kremi veya losyonu uygulayın.
 6. Bebek bezini bebeğinizin bacaklarından çekin, sonra sabitleyin ve bantlayın. Bebek ve bebek bezi arasına iki parmağınızı koyabildiğinizden emin olun, böylece çok sıkı olmaz. Bebeğinizin penisi varsa, bebek bezini sabitlemeden önce penisi hafifçe bacaklarına doğru itin. Bu, idrar yaparken sızıntıyı önlemeye yardımcı olacaktır.
 7. Eski bezini atın, bebeğinizi giydirip ve ellerinizi yıkayın.

 

Bebeğin bezini ne sıklıkla değiştirmeniz gerekir?

Yeni doğmuş bebeğiniz yaşamın ilk birkaç günü mekonyumu geçecektir. Bu siyah, yapışkan, tarlike bir maddedir. Üçüncü gün, kakaları daha hafif, bir tabureye dönüşecek.

Çocuk bezlerini ne sıklıkta değiştirmeniz gerektiği, emzirmenize veya formülü beslemenize bağlı olarak değişir. Emzirilen bebeklerde genellikle günde birkaç bağırsak hareketi olur. Formülle beslenen bebeklerin sayısı daha az olacaktır. Her iki durumda da, bebeğinizin bezini iki ila üç saatte bir değiştirmek istersiniz.

Bebek bezi sadece idrarla ıslaksa, hemen değiştirmenize ve uyuyan bebeğinizi uyandırmanıza gerek yoktur. Bununla birlikte, tahrişi önlemek için bebeği bağırsak hareketlerinden hemen sonra değiştirin.

Bebeğinizin bezini, bağırsak hareketi geçirdiğini hissedebildiğiniz anda değiştirmenin zamanının geldiğini söyleyebilirsiniz.

Bebek bezinin ıslak olup olmadığını belirlemek için, bir elinizi nemli olup olmadığını hissetmek için bezin üzerine koyun. Alternatif olarak, bazı bebek bezleri ıslak olduklarında renk değiştirir.

 

Yenidoğan için ilk yardım: Sarf malzemeleri ve nasıl yapılır?

Bir bebek ilk yardım çantasını evinizde kolay erişilebilir bir yerde tutmak iyi bir fikirdir. İlk yardım çantanızda aşağıdakiler bulunmalıdır:

 • bebek termometre
 • burun aspiratörü
 • damlalık
 • bebek tırnak makası
 • bebek tarağı
 • bebek asetaminofen (önce bir çocuk doktoruna danışmadan kullanmayın)
 • pamuk topları
 • bebeğinizin doktoru, en yakın acil servis ve zehir kontrol numarası dahil olmak üzere acil durum bilgileri

 

Yenidoğanlarda tıbbi acil durumlar

Bebeğiniz doğmadan önce bir bebek CPR ve temel ilk yardım sınıfına kaydolmak isteyebilirsiniz. Önceki bir çocuğun doğumundan önce almış olsanız bile, bir sınıfa tekrar kayıt yaptırmayı düşünün.

Yakınınızdaki bir toplum merkezinde veya hastanede bir sınıf arayın. OB-GYN'nizden öneriler de isteyebilirsiniz.

Sınıfta acil durum belirtilerini tanımlamayı öğreneceksiniz. Aşağıdakilere dikkat etmek ve hemen fark ederseniz acil tıbbi yardım almak önemlidir:

 • Bebeğiniz nefes almakta zorlanıyor. Bebeğin nefes almakta zorlandığına dair belirtiler şunları içerebilir:
  • hızlı veya düzensiz solunum
  • bebekte morarma
  • hava almakta zorluk çekiyor gibi görünüyor
  • nefes almaya çalışırken homurdanan sesler çıkarıyor
 • Bebeğinizin kusmuk veya dışkısında kan var.
 • Bebeğiniz nöbet geçiriyor.
 • Bebeğinizin rektal sıcaklığı 38 ° C veya daha yüksektir.

 

Yenidoğanlarda diğer tıbbi endişeler

Yenidoğanda aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz çocuk doktorunuza bildirin:

 • sık kusma veya ishal
 • arka arkaya birden fazla besleme için yemeyi reddediyor
 • kendi kendine gitmeyen bir döküntü
 • iyileşmeyen veya kötüleşen bir soğuk algınlığı
 • ıslak bez eksikliği veya batık yumuşak bir nokta ile tespit edebileceğiniz dehidrasyon
 • sarılık (cilde ve gözlerin beyazlarına sarı bir renk)

Sağlıkları hakkında başka endişeleriniz varsa veya emin olmadığınız değişiklikleri fark ederseniz çocuk doktorunuzla konuşun.

 

Bebek kardeşlere nasıl tanıtılır?

Daha büyük çocuklar yeni kardeşleriyle tanışmaktan heyecan duyabilirler. Ya da yeni bebek hakkında öfkeli ya da kızgın olabilirler.

Bazı ebeveynler kardeşlere yeni bebekten küçük bir ağabey veya abla hediyesi verir. Büyük çocuğunuzla kucaklarken bakıcıyı yeni bebeği tutabilirsiniz.

Evdeyken ve iyileştiğinizde, büyük çocuğunuzun yeni bebeği varışlarını kutlamak için götürmek istedikleri özel bir yer seçmesine izin verebilirsiniz. Ya da, daha büyük çocuğun yaşına bağlı olarak, kardeşin yeni bebeği tutması için güvenli bir alan ayarlayabilirsiniz.

Bebek kardeşleri ile bir oda paylaşacaksa veya büyük çocuğunuzu bebeğe yer açmak için beşiklerinden taşımayı planlıyorsanız, büyük çocuğu vaktinden önce hazırlayın.

Daha büyük bir çocuğu bebeğin gelmesinden birkaç ay önce beşiklerinden geçirmeyi planlayın, böylece bebek için yerinden edilmiş gibi hissetmeleri daha az olasıdır.

Bebek odasına taşınıyorsa, bu değişikliği çocuğunuzla olumlu bir ışıkta tartışın. Bebeğin alanını süslemelerine veya kurmalarına "yardım etmelerine" izin verin.

 

Bebeğin evcil hayvanlarla tanışması

Evde bir köpeğiniz veya kediniz varsa, muhtemelen hamileliğiniz sırasında veya kreşinizi kurduğunuzda bir değişikliğin farkında olacaktır.

Evcil hayvanınızın yeni bebek mobilyalarını ve aksesuarlarını koklamasına izin verin. Onlar için bebek seslerinin kayıtlarını çalın, böylece seslere alışabilirler.

Bebek doğduktan sonra, bebek kokusu ile battaniye veya kıyafet gibi bir şeyler getirin. Daha sonra bebeği ilk kez eve getirdiğinizde kokuyu tanıyacaklar.

Yenidoğan aşamasında evcil hayvanınızın bebekle etkileşimlerini her zaman denetlemek önemlidir. Bebeğinizi asla evcil hayvanların erişebileceği bir yerde yalnız bırakmayın. Bir evcil hayvanın yeni bir aile üyesini karşılama girişimleri küçük bir bebek için güvenli olmayabilir.

Evcil hayvanınız aşırı derecede arkadaş canlısı veya saldırgansa, dikkatlerini bebeğinizden uzaklaştırmak için olumlu yollar bulmaya çalışın. Bu kıskançlık veya kızgınlık duygularını azaltmaya yardımcı olabilir.

 

Ne zaman yeni doğmuş bir bebekle uçabilirsiniz?

Yeni doğmuş bir bebekle uçak yolculuğu, az gelişmiş bağışıklık sistemlerine sahip oldukları için önerilmez.

Tabii ki, bazen yeni doğmuş biriyle seyahat etmek gerekir. Örneğin, evlat ediniyorsanız veya bir aile acil durumunuz varsa, hava yolculuğu kaçınılmaz olabilir.

Yeni doğmuş bir bebekle uçacaksanız, bebeğinizin ellerinde el dezenfektanı kullanın. Görünen ya da kötü görünen kimsenin yanında oturmaktan kaçının.

Bazı havayolları 1 ay ve altındaki bebekler için doktor notu ister. Uçmadan önce gereksinimleri kontrol edin. Çocuk doktorunuzla yenidoğanı uçuşta sağlıklı tutma konusunda konuşun.

 

Yenidoğan ile nasıl oynanır?

Yeni doğmuş bebeğiniz uykudan ve yaşamın ilk aylarında yemek yemekten başka bir şey yapmak istemiyor gibi görünebilir. Ama emin olun küçük çocuğunuzun beyninin hızla geliştiğinden emin olun.

Yeni doğmuş bir bebek, yaşamının ilk günlerinde ebeveynlerinin seslerini tanıyacaktır. Onlarla sık sık konuşun ve okuyun. Yüzleri görmeyi de severler.

İlk birkaç ayda, bunları aşağıdakilere tanıtabilirsiniz:

 

 • sallamalı oyuncaklar
 • yatıştırıcı müzik ve sesler
 • dokulu oyuncaklar
 • kırılmaz beşik aynalar

Yeni doğan bebeğiniz onlarla oynadığınızı hatırlamaz, ancak bu süre zarfında sizinle ve etraflarındaki dünyayla etkileşimde bulunmak gibi önemli beceriler öğreniyorlar.

Bebeğinizin gelişimi hakkında endişeleriniz varsa, çocuk doktoru ile konuşun.

 

Yenidoğan hakkında 10 eğlenceli gerçek

Yeni küçük çocuğunuzu tanıyın! İşte yenidoğanlarla ilgili 10 eğlenceli gerçek:

 

 1. Bebekler yaklaşık 3 aydır görüşlerini alırlar. Yenidoğanlar yakın olan ama yakın olan nesnelere odaklanabilir. Bu, uzaktaki nesneleri açıkça göremedikleri anlamına gelir.
 2. Bebekler rahimden başlamayı duyabilirler. Sesleri hemen annelerinin sesi gibi tanıyacaklar.
 3. Hemen bir gülümseme beklemeyin. Yenidoğanlar genellikle 6 haftalık olana kadar gülümsemez veya kaka yapmaz.
 4. Yenidoğan genellikle mavi veya gri gözlerle doğar, ancak gözleri koyulaşabilir. 1 yıla kadar kalıcı göz rengine sahip olmalılar.
 5. Yenidoğanlarda kel veya tam bir saç başı doğabilir. Yeni doğmuş bebeğiniz kelse, sonunda saçlarını alırlar.
 6. Yenidoğanlarda yetişkinlerden daha fazla kemik vardır (yetişkinler için 300'e karşı 206). Büyüdükçe, bazı kemikler birlikte kaynaşır.
 7. Yenidoğanlar yaklaşık 3 haftaya kadar gerçek gözyaşı dökmezler. O zamandan önce ağlayabilir ve çığlık atabilirler, ancak gözyaşı kanalları sadece gözlerini yağlayacak kadar üretirler.
 8. Bebekler doğum kanalına sığmalarına yardımcı olmak için başlarında yumuşak lekeler ile doğarlar. Kafalarındaki düz lekeleri önlemek için, bebeği uykuya geri koyduğunuzda bebeğinizle yüzleştiğiniz yönü değiştirin. Örneğin, başlarını eşit günlerde sağa, tek günlerde sola çevirin.
 9. Baş ve mide güçlerini arttırmaya yardımcı olmak için bebeğinizi karnına yerleştirin. İlk başta, karnına bir seferde sadece birkaç saniye veya dakika boyunca gitmek isteyebilirler. Daha fazla güç geliştirdikçe, ona daha az dirençli olacaklar.
 10. Yenidoğana çok fazla konfor veya dikkat vermek mümkün değildir. Henüz kendini nasıl rahatlatacaklarını bilmiyorlar, bu yüzden onlara rahatlık sunmak sizin elinizde.

Sonuç

Yeni doğmuş bir bebek sahibi olmak, ebeveynler için zorlu ve yorucu bir zaman olabilir. Ancak bu anları yeni eklemenizle beslemeye çalışın.

Bu yoğun zaman boyunca desteğinizden yararlanın. Doğumdan kurtulduğunuzda ve uykunuzu yakalarken evin etrafında ve diğer çocuklarınızla yardım istemek sorun değil.

Yenidoğanın gelişimi hakkında endişeleriniz varsa, çocuk doktorlarıyla konuşun.

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yazın!

Bu konu için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazarak destek verin!

Yorum Yap