Vizesiz Seyahat Edebileceğiniz Kayak Rotaları-GÜNCEL

  • 437
  • 0 Yorum
Vizesiz Seyahat Edebileceğiniz Kayak Rotaları-GÜNCEL>

Kayak sezonu başladı, dönem sonu da yaklaşıyor. Yurtiçi kayak merkezlerinde bir yer bulamadıysanız veya fiyatlar yüksekse; Vizesiz gidebileceğiniz uygun fiyatlı yerler var. Türk vatandaşlarından vize gerektirmeyen doğrudan bir pasaportla, hatta bir kimlik kartıyla gidebileceğiniz kayak teisleri.

Byelashnica veya Jahorina (Saraybosna)

Bosna-Hersek'te kayak yapmak için birçok yer var. 1984'te Kış Olimpiyatlarının yapıldığı bu harika pistlerde kayma keyfi çok güzel. Şehir merkezine 20 dakika uzaklıkta, Byelashnitsa veya Igman'da yaklaşık 10 km uzunluğunda pistler bulunmaktadır. Şehirdeki diğer bir seçenek de Jahorina Kayak Merkezi. Burası şehir merkezine yaklaşık yarım saat uzaklıktadır. Kayak sezonu Aralık ayında başlar ve Mart sonuna kadar sürer. Bosna-Hersek Türk vatandaşlarından vize istemiyor. Saraybosna'da gezilecek yerler galerimize göz atarak şehir hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Mavrovo - Popova Sapka (Makedonya)

Makedonya'nın en ünlü kayak merkezi Mavrovo'da hem kaymanın hem de muhteşem manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Mavrovo Gölü, olağanüstü manzarasını gördüğünüzde 'Neyse ki geldim' diyeceğiniz bir yer. Mavrovo ve Galiçnik köylerini gezerken, Balkanlar'daki Osmanlı izlerine rastlayabilirsiniz. Mavrovo, başkent Üsküp'ten yaklaşık 1,5 saat uzaklıktadır. Otobüsle ulaşım da vardır, ancak Üsküp'ten taksi ile de uygun bir fiyatla sıkı bir pazarlık yapabilirsiniz. UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesine dahil olan Ohri'yi görmenizi öneririm. Size Makedonya'nın Türk vatandaşlarından vize istemediğini hatırlatalım. Makedonya'daki bir diğer kayak merkezi ise Popova Sapka. Burada otel fiyatları 10 Euro'dan başlıyor.

Bukovel (Ukrayna)

Türk vatandaşlarının vizesiz ve hatta pasaport olmadan gidebileceği Bukovel, Ukrayna'nın en popüler kayak merkezlerinden biridir. 50 km uzunluğundaki pistleriyle kayak severlere hizmet veren bu merkezde akşamları kayak yapma imkanı da var. Bukovel'e gitmek için en iyi seçenek Lviv şehrine uçmaktır. 

Kopaonik (Sırbistan)

Sırbistan'ın en ünlü kayak merkezi Kopaonik'te doğa ile uyumlu uygun fiyatlı oteller var. Kışın uzun kar yağışı görülür. 55 km uzunluğundaki pistinde 24 teleferik ve telesiyej bulunmaktadır. Başkent Belgrad'dan geçebilirsiniz, ancak buraya ulaşmak yaklaşık 4 saat sürebilir. Kosova'nın başkenti Priştine'den de geçebilirsiniz. Pazar kasabası Novi'ye yakın olan Türkiye'deki Boşnaklara göç eden Kopaonik .Sırbistan Türk vatandaşlarından vize istemiyor. 

Brezovica (Kosova)

Balkanlar'daki bir diğer kayak merkezi de Kosova'daki Brezovica. Başkent Priştine'ye 75 km uzaklıktaki bu merkez son yıllarda hızla gelişiyor. Vize olmadan doğrudan Priştine'ye uçabilirsiniz. Yenilenmekte olan bu merkezdeki fiyatlar uygun. Yemek ve içmek için fazla harcama yapmazsınız. Yemekler Türk tadı için uygundur. Siz yokken başkent Priştine'deki tarihi Osmanlı evleri ile ünlü Prizren'i de ziyaret edebilirsiniz. İnşaat işleri tamamlanırsa, Brezovica'daki pist uzunluğu 100 km'ye ulaşacaktır.

Gudauri (Gürcistan)

Vize veya pasaport olmadan gidebileceğiniz Gudauri, Gürcistan'da başkent Tiflis'e yakın bir kayak merkezidir. Fiyatlar çok uygun. 57 km uzunluğundaki pistleri olan Gudauri için Tiflis'e uçabilir ve oradan otobüs veya araba kiralayabilirsiniz.

image
Bilgisayfaniz Editör Ekibi

Sizlere en doğru ve en güvenilir bilgileri ulaştırmaya amaçlayan insanlar topluluğu...

Yorumlar

  • İlk yorumu siz yazın!

    Bu konu için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazarak destek verin!

YORUM YAP