Türkiye'nin En Temiz Plajları Hangileri?

  • 33
  • 0 Yorum
Türkiye'nin En Temiz Plajları Hangileri?>

Türkiye'nin temiz ve güzel plajları dünyada adını duyurmaya devamm ediyor. Ancak içinde bulunduğumuz süreç nedeniyle hijyen hepimizin gündemindedir. Türkiye'nin en temiz plajlarını sizler için derledik.

Normalleşme süreci ile yavaş yavaş tatil planları yapmaya başladık. Ancak, pandeminin devam ettiğini bilmek, tatil tercihlerimizi şekillendirmemiz gereken bir gerçektir. Summer, Türkiye'de tatil için oldukça geniş bir seçenek yelpazesi sunacağını açıklayacak, dünya adını temiz ve güzel plajlar olarak aldı. Kurban bayramı tatili sırasında hangi plajı tercih etmelisiniz?

Kaputaş Plajı, Antalya

Türkiye'nin dünyadaki en güzel plaj basınında açıkladığı gibi Kaputaş Plajı ismine ulaşmak biraz zor ama plaja o kadar güzel ki ulaşılması zor olduğunu söyleyebiliriz. Kalabalıktan uzak olmak, plajın temiz kalmasını sağlar. Turkuaz renginin en güzel formunu sunan Kaputaş Plajı, size harika bir tatil vaat ediyor.

Patara Plajı, Antalya

2020 yılında turizm teması olarak belirlenen Patara, plajı ile de ilgi odağı. Patara Antik Kenti'nin yanında 12 kilometre boyunca uzanan Patara Plajı, İngiliz seyahat yazarları tarafından Avrupa'nın en temiz plajı seçildi. Göze turkuaz bir görünüm sunan ve çok sığ bir denize sahip olan Patara Plajı'nda yüzmek için birçok neden var.

Çıralı Plajı, Antalya

Çıralı Plajı, ormanda inşa edilmiş bir cennet gibidir. Çıralı, doğal ve tarihi güzelliklerinin korunması için koruma alanı olarak ilan edilen bir destinasyondur. Bu şekilde doğallığını kaybetmez ve plaj her zaman temiz kalır. The Guardian tarafından Antalya'nın Patara Plajı'ndan sonra en temiz plaj olarak gösterilen ve sadece uçak bileti olan bu plajda kim yüzmek istemez ki?

Kalkan Halk Plajı, Antalya

Kalkan'ın merkezinde bulunan Kalkan Halk Plajı, küçük çakıl taşlarından oluşmaktadır. Ayrıca, su çakıl taşlarıyla kaplı olduğu için deniz dalgalardan sonra bulanıklaşamaz. Temiz ve net görünümünü korumaya devam eder. Dağlardan gelen kaynak suları nedeniyle soğuk denizi olan plaj, kristal berraklığıyla misafirlerini büyülüyor.

Kleopatra Plajı, Alanya

Alanya'nın sembol yapısı olan Alanya Kalesi'nin eteklerinde yer alan Kleopatra Plajı, kayalarla çevrili bir havuza benziyor. Söylentilere göre, bir Romalı general Alanya'yı ve çevresini Mısır Kraliçesi Kleopatra'ya hediye etti. Kleopatra da sık sık yıkanmak için bu plajda denize gitti. Bu nedenle adı Kleopatra Plajı olarak anılmaktadır. Mavi Bayrak ödülüne sahip olan bu plajın suyu o kadar açık ki yüzerken suyun dibini açıkça görebiliyorsunuz.

İztuzu Plajı, Ortaca

Tatlı ve tuzlu suyun her iki tarafı çevrelediği İztuzu Plajı, bu özelliği ile dünyanın en nadir plajlarından biridir. 4.5 kilometrelik plajın bir diğer önemli özelliği ise Caretta Caretta'ların yumurtalarını barındırması. 20.00 ve 08.00 saatleri arasında, kaplumbağaların rahatı için tüm önlemler alınır. Bu nedenle İztuzu Plajı ülkemizin en temiz plajlarından biridir. Temizliği ve güzelliği ile dünya çapında da dikkat çekiyor.

Kelebekler Vadisi, Fethiye

Kelebekler Vadisi doğanın ortasında 350 metrelik kayalıklarla çevrili bir cennettir. Vadiye karadan ulaşmak mümkün olmasa da Fethiye'den kalkan teknelerle ulaşabilirsiniz. Kelebekler Vadisi'ne girer girmez, mavi ve berrak denizin manzarasına hayran kalacaksınız.

Ölüdeniz, Fethiye

Ülkemizin plajları arasında dünyadaki en ünlü plaj Ölüdeniz Plajı'dır. 2006 yılında bir Alman gazetesi tarafından yapılan oylamada yüksek oy oranı ile dünyanın en güzel plajı olarak seçildi. Kapalı bir göle benzeyen Ölüdeniz'in suyu çok sakin ve sığ olmasına rağmen, su seviyesi sürekli yükseliyor ve düşüyor. Bu nedenle deniz açık ve net kalmaktadır. Ayrıca Mavi Bayrak ödüllerini de alır. Fethiye'deki tatiliniz boyunca kesinlikle bu manzaraya bakan bir otel rezervasyonu yaptırmalısınız.

Kleopatra Plajı, Sedir Adası

Gökova Körfezi'nde adından da anlaşılacağı gibi Sedir Adası'nda efsanelerin konusu olan bir plaj var. Söylenenlere göre; Antony, Mısır Kraliçesi Kleopatra için Mısır'dan gemilerle bu kumsala özel kumlar getirdi. Plaj gerçekten efsanelerin konusu olmayı hak eden güzel bir deniz ve plaja sahiptir. Türkiye'nin başka hiçbir yerinde altın kum plajları yok. Çok özel olduğu için sahile terlikle girmek, kumlarda güneşlenmek ve yanınıza almak yasaktır. "Türkiye'de ölmeden önce gitmem gereken yerler," Eğer böyle bir listeniz varsa bu plajı da eklediğinizden emin olmalısınız.

İncekum Plajı, Marmaris

Kleopatra Plajı'nın hemen karşısında bulunan İncekum Plajı, sanki tropik bir adadaymış gibi hissetmenize neden oluyor. Bölge koruma alanı olarak ilan edildiğinden, doğallığı bozulmamış plaja traktörlerle ulaşabilirsiniz. İnce ve yumuşak kumda yürümek ve sığ ve berrak denizin tadını çıkarmak çok değerli bir duygu.

Ortakent Kargı Plajı, Bodrum

Camel Plajı olarak da bilinen Kargı Plajı, misafirlerini plajı ile etkilemektedir. Plajın kumları arasında dünyada eşi görülmemiş zambaklar ortaya çıkıyor. Bodrum'a gittiğinizde Kargı'ya arabayla ulaşabilir veya ilçe merkezinden kalkan tekneleri kullanabilirsiniz.

Sarımsaklı Plajı, Ayvalık

Ayvalık söz konusu olduğunda hepimiz hemen Sarımsaklı Plajı'nı düşünüyoruz. 7 kilometrelik kumlu plajda güneşin doğuşundan batımına kadar zaman geçirebilir ve kendinizi serin sulara bırakabilirsiniz. Kumundaki radyasyon etkileşimleriyle Dünya Sağlık Örgütü'nün dünyanın en iyi kumları arasında Sarımsaklı Plajı, Kurban Bayramı tatili için ideal bir seçenektir. Eid al-Adha planınız hala yoksa, Ayvalık otobüs bileti almak için çok geç değil.

Kadırga Koyu Plajı, Assos

Assos'un en güzel körfezi olan Kadırga Koyu'na araba veya otobüsle ulaşmak çok kolay. Sonbaharın ilk günlerinde çarşaf gibi bir deniz sizi karşılıyor.

Akvaryum Koyu, Bozcaada

Akvaryum Koyu'nda yüzerken, denizin dibini açıkça görebilir ve bir akvaryumda yüzüyormuş gibi hissedebilirsiniz. Kristal berraklığında koyun oldukça bakir. Bu şekilde, doğal güzellik korunur, ancak ihtiyacınız olabilecek şeyleri bulabileceğiniz hiçbir tesis yoktur. Bu yüzden gitmeden önce ihtiyaçlarınızı yanınıza aldığınızdan emin olun.

Ayazma Plajı, Bozcaada

Ayazma Plajı, Bozcaada'nın en popüler yerlerinden biridir, ancak suyu biraz soğuktur. İnce altın kumlarla kaplı çok büyük bir plajı olan Ayazma'ya minibüsle gidebilirsiniz.

Akbük Koyu, Gökova

Hepimiz bu yıl sessiz, sakin ve temiz bir plajda yüzmeyi hak ettik. İşte bu hayali gerçekleştireceğiniz bir koy; Akbük Koyu. Gökova Körfezi'nin en eşsiz yerlerinden biri olan Akbük Koyu'ndaki suların kollarında kendinizi bırakabilirsiniz.

Ovabükü Koyu, Datça

Datça'nın en güzel koylarından biri olan Ovabükü Koyu'na Datça'nın zorlu ve engebeli yollarından geçilerek ulaşılabilir. Çevresindeki diğer koylardan daha geniş olan Ovabükü, bu genişlik nedeniyle çok daha temiz ve net.

Kız Kalesi Halk Plajı, Mersin

Bu tatili Mersin'de geçirmek istiyorsanız, Kiz Kalesi'nin karşısında yer alan bir plaj olan Kız Kalesi Halk Plajı sizin için çok ideal. Bu plajdaki işletmelerden deniz bisikleti kiralayarak Kız Kalesi'ni de ziyaret edebilirsiniz.

Kum Denizi Halk Plajı, Urla

Sand Sea Halk Plajı, Urla'nın Mavi Bayrak ödülünü kazanan tek plajıdır. Bu nedenle Urla'da yaşayanlar ve çevre ilçelerden Urla'ya gelen geziler tarafından sevilmektedir. Belediye tarafından işletilen plaj, su oyun parkı, yürüyüş ve bisiklet alanları gibi aktivite alanlarına sahiptir.

İnkumu Plajı, Bartın

Batı Karadeniz'in en temiz plajlarından İnkumu Plajı ince kumlarla kaplıdır. Karadeniz olmasına rağmen, dalgalı ve sakin bir denizi olan plaj, Karadeniz seyahatinizde seçebileceğiniz bir destinasyondur.

 

image
Bilgisayfaniz Editör Ekibi

Sizlere en doğru ve en güvenilir bilgileri ulaştırmaya amaçlayan insanlar topluluğu...

Yorumlar

  • İlk yorumu siz yazın!

    Bu konu için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazarak destek verin!

YORUM YAP