Terlemeye Neden Olabilen 11 Rahatsızlık!

Sağlık

Terlemeye Neden Olabilen 11 Rahatsızlık!

Vucudumuzda yaklaşık 5 milyon ter bezi bulunmaktadır. Bu ter bezleri vucut ısımızı dengelemek ile görevlidir.  Bu yazımızda terlemeye neden olan 11 rahatsızlığı sizlere anlatmaya çalıştık. 


Spor, heyecan ya da korku gibi anlarda, vücut terleyerek tepki verebilir. Bununla birlikte, vücutta ısı dengesi sağlayan terleme mekanizması bu nedenler olmadan daha fazla çalışabilir. Bu durum genellikle fazla düşünülmese de, uzman yardımı gerektiren farklı koşullar vardır.

Vücudun sıcak ve soğuğa karşı dengesini sağlayan, vücut ısısını düzenleyen terleme mekanizması istem dışı çalışır. Vücuttaki ter bezlerinin sayısı, kadınlarda erkeklerden daha aktif olmasına rağmen, 2-4 milyon arasındadır. Isı dengesine ek olarak, sporda terleme, heyecan, korku veya tahriş artar. Bununla birlikte, bu nedenlerin hiçbirinin yokluğunda, gerekli miktarda terlemeden daha fazla, hiperhidroz görülebilir. Aşırı terleme vücutta olduğu gibi sadece ellerde ve ayaklarda görülebilir. 18-30 yaş arasındaki daha fazla yerel terleme problemi sosyal hayatı olumsuz yönde etkileyebilir. 30 yaşından sonra ortaya çıkan genel terleme sorunu sistemik bir hastalığın habercisi olabilir.

 

Beslenme tarzınız da terleme nedeni olabilir

Hormonal bozuklukların neden olduğu aşırı terleme durumunda, metabolizmayı hızlandıran hastalıklar değerlendirilmelidir. Hipertiroidi veya tiroid bezi aşırı yüklenmesi, terlemeye neden olan en yaygın sistemik hastalıklardan biridir. Bu nedenle diğer hipertiroidi belirtileri, çarpıntı, kilo kaybı, el titremesi, sinirlilik ve saç dökülmesi belirtileri kontrol edilmelidir. Hipertiroidizm gibi aşırı büyüme hormonu ve adrenalin hormonunda anormal çalışma, aşırı terlemeye neden olan diğer hormonal hastalıklardır. Kadınlar, özellikle menopozdan sonra aşırı terleme yaşayabilirken, aşırı kilo, alkol veya uyuşturucu kullanımı, baharatlı yiyecekler ve kafein gibi faktörler terlemeyi artırabilir.

 

Terlemenizin sebebi bu hastalıklar olabilir

 1. Akciğer rahatsızlıkları
 2. Ateş ve enfeksiyonlar
 3. Tüberküloz
 4. Çocuklarda C ve D vitamini eksiklikleri
 5. Diyabet
 6. Düşük kan şekeri yani hipoglisemi
 7. Hipertiroidi yani tiroid bezinin normalden fazla çalışması
 8. Kalp hastalıkları
 9. Bazı kanser türleri
 10. Kompleks bölgesel ağrı sendromu
 11. Tiroit hormonu, morfin, ağrı kesici, ateş düşürücü ya da antidepresan gibi bazı ilaç türleri

Nasılsa geçer demeyin

Aşırı terleme ve terleme, göğüs ağrısı, ateş, hızlı nabız, nefes darlığı, uyku sırasında terleme ile kilo kaybı gibi belirtileriniz varsa mümkün olan en kısa sürede bir uzmana danışılmalıdır.

Tedavi, terlemenin kaynağına göre değişiyor

Hiperhidroz tedavisi, yani aşırı terleme, nedene ve ciddiyete bağlı olarak değişir. Terlemeye neden olabilecek hastalık muayeneleri yapılmalı ve altta yatan bir durum varsa tespit edilmelidir. Tıbbi ve cerrahi tedaviye ek olarak terlemenin tedavisinde farklı yöntemler kullanılabilir.

İlaç tedavisi

Antiperspirantlar; terlemeyi azaltan ilaçlardır.

Sempatik bloker; Bu tür ilaçlar sinirlerin etkilerini azaltarak terlemeyi azaltabilir. Bu ilaçlar ağız kuruluğuna, bulanık görme ve mesane problemlerine neden olabilir.

Botox enjeksiyonları; Ter bezlerini tetikleyen sinirleri tıkar. Etkileri birkaç ay sürüyor.

 

Cerrahi yöntemler

Ter bezinin çıkarılması; Aşırı terleme sadece koltuk altlarının altında meydana gelirse, çok küçük kesikler ve liposuction ile elde edilebilir.

Sinir ameliyatı; Endoskopik torasik sempatektomi, yüz ve el terlemede etkili bir müdahaledir. Terlemeye neden olan sinir kökleri ameliyatla giderilir. Bu alanlarda tüm terleme durur. Bu kalıcı bir yöntemdir. Bu yöntemin dezavantajı, terletmenin koltuk altı terlemesini durdurduktan sonra kasıktaki artmasıdır. Bu olumsuz bir duruma neden olur. Terleme bir alanda azalır, diğer alanda artar.

Bu tedavi yöntemlerine ek olarak, iyontoforez ile terlemenin tedavisinde kullanılabilir. İyontoforez, ellerin bir jel ve elektrik akımı ile sıvı dolu bir kaba batırılmasıyla gerçekleştirilir. Terlemeyi önleme konusunda başarılı bir tedavi yöntemidir. Bununla birlikte, iyontoforez yapıldığı sürece etkilidir ve 30 dakika boyunca haftada 3-4 kez yapılması gerekir. Bu tedavi kesildiğinde terleme devam edebilir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yazın!

Bu konu için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazarak destek verin!

Yorum Yap