Taşeron İşçilerin Müjde ! Zam Oranları Belli Oldu! Uzun Süredir Bekleniyordu…

  • 124
  • 0 Yorum
Taşeron İşçilerin Müjde ! Zam Oranları Belli Oldu! Uzun Süredir Bekleniyordu…>

Çalışma bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş sendikalar, 2020 TİS anlaşmalarının ardından yeni bir ek ücret artışı uygulayacak. Asgari ücret üzerinden belirlenecek ek zam tutarlarının ne kadar olacağı da merak ediliyor. 4D lilerin konu ile ilgili merak ettiği tüm konuları sizler için derledik.

Yüzbinlerce 4D sözleşmeli işçiyi yakından ilgilendiren açıklama nihayet geldi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kapsamında yapılan ve gönderilen mektupta yüzdelik hesaplamalarıyla ilgili gerekli detaylar yapılmıştır. Öte yandan mahkemelerce alınan kararın olumlu sonuçlanmasıyla yüzdelik dilim düzenlemesine ilişkin bilgiler gündemde olmaya başladı.

Çalışma bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş sendikalar, 2020 TİS anlaşmalarının ardından yeni bir ek ücret artışı uygulayacak. Asgari ücret üzerinden belirlenecek ek zam tutarlarının ne kadar olacağı da merak ediliyor. Konu ile ilgili merak edilen tüm konuları 4D kişi tarafından sizler için derledik.

4D üyeleri işe alındıktan sonra, yüzbinlerce işçinin maaşlarını yakından ilgilendiren açıklama sonunda geldi. Aile - Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından gelen yazı ile işçi maaşlarına karşılık gelen yüzdelik düzenlemelerin artık verileceği belirtildi. Öte yandan, 4D alt sözleşmeli işçiler için yapılacak maaş artışlarına yönelik yeni bir düzenleme ve ek bir artış gündemde. 4D üyelerinin kadroya aktarılmasının ardından yaşanan düzenlemelerin iptali talebinin 2020 TİS görüşmelerinde yeniden düzenlenmesinin görüşüleceğine dair umutlar var. Bu kapsamda yer alacak düzenlemelerle maaşların ne kadar artacağını görmek için hesaplama formülü araştırılır.

Hazırlanan söz konusu makale;

Serbest Meslek Bakanlığı bünyesinde çalışacak personele ödenen yüzlerce dilim ücretin yanı sıra; 2018 yılında ödenen asgari ücrete benzer ödemelerin devam ettiği ve eksik ödenen miktarlar nedeniyle bakanlıklara dava açıldığına dair bilgiler var. Bu anlarda, eksik ödenen ücretlerin de 1/12019 tarihinden itibaren yeniden hesaplanarak üyelere ödenmesi beklenmektedir. Bu anlarda, ödeme ile ilgili yazının ilgili yazı ekinde gönderildiği belirtildi.

Kadrolu işçi olarak çalışma hayatına devam eden vatandaşların ücretlerine paralel olarak, Öz Büro İş Sendikası Genel Müdürlüğü tarafından kadrolu kadroda çalışma hayatına devam eden vatandaşların ücretlerine paralel olarak Öz Büro İş Sendikası Genel Müdürlüğü tarafından Vatandaşlarla çok yakından ilgili ve 2/4/2018 öncesi ihale durumuna göre asgari ücretin belli bir miktarı. Üyelerinin işe alımından sonra 2018 yılı sonuna kadar ihale için gerekli şartlar ve kendilerine verilen yüzdeler ücretlerine yansıtılarak ödenmeye devam edilmektedir. Ancak 2019 yılında belirlenen asgari ücret dikkate alınmamakla birlikte, 2018 yılında ihale sözleşmelerinde yer alan yüzde paylarının asgari ücret üzerinden ödenmeye devam ettiği belirtildi.

Buradaki üyelerin ücretlerinin eksik ödenmesi nedeniyle Ankara'da bulunan 44. İş Mahkemesi'ne göre, I dosyası ile birlikte bakiye ücretleri, ek ödemeler ve ikramiyeler için dava açıldığı biliniyor. 2019/651 sayılı. Buna göre 10/7/2020 tarihinde alınan kararla davanın da kabul edildiği belirtildi.

Bu işlemler sırasında açılan davalar örnek teşkil etse de, alacaklarının harç bedelinin yanı sıra mahkeme masrafları ve vekâlet ücretlerinin de bakanlığa yükleneceği biliniyor. Öte yandan söz konusu durumun her an büyük miktarda kamuya zarar vereceği belirtildi.

Tüm bu nedenlerden dolayı, üyelerin ücretlerinin 1/1/2019 tarihi itibariyle eksik olarak yeniden hesaplanarak veya başka şekilde ödendiğine dikkat edilmesi halinde burada yasal işlem yapılacaktır.

Yüzdelik dilim ile birlikte taşeronlar adına ek zam yapılacağı bilgisi ...

Yönetmelik, kamu sektöründe alt yükleniciler adına Kararname ile alınan kararın ardından uygulandı. Bu düzenlemeden geçmeden önce yüksek maaş alan vatandaşlara artık asgari ücret deniyor.

Maaş düzenlemelerini takip eden durumla birlikte bazı taşeronlar da iptali için dava açarak davayı kazanmayı başardı. Bu süreçler sırasında alt yükleniciler adına personel adım attıktan sonra yüzde için düzenlemeler de yapılmıştır.

Düzenlemeler olursa, maaşlar ne kadar artacak?

Alt işverenler adına yapılan yüzdelik düzenlemenin ardından mahkeme kararı, tüm çalışanlar adına düzenleme taleplerinin gündemde olmasına neden oldu. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı alt işveren yetkilileri ile yapılan görüşmenin ardından düzenleme talebi yeniden gündemde görünüyor. Bir bakanlık ve sendika sözleşmesi varsa, bu tüm işçiler için geçerli olacaktır.

Bu konuda önemli olan şey, bu kadro hayatından önce alınan yüksek maaş. Yüzde ondan fazla maaş kazananlar adına hesaplama adımları uygulanacak. Bu hesaplamalardan sonra maaşın üzerine diğer gerekli zam oranları eklenecektir.

image
Bilgisayfaniz Editör Ekibi

Sizlere en doğru ve en güvenilir bilgileri ulaştırmaya amaçlayan insanlar topluluğu...

Yorumlar

  • İlk yorumu siz yazın!

    Bu konu için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazarak destek verin!

YORUM YAP