Sperm Kalitesini ve Sayısını Artıran Besinler!

Sağlık

Sperm Kalitesini ve Sayısını Artıran Besinler!

Sağlıklı beslenmek sağlıklı nesillerin devamı için oldukça önemlidir. Sperm kalitesini ve sayısını arttırmak için doğadan yardım alabilirsiniz. Erkeklerde doğurganlık spermin kalitesi ile doğru orantılıdır. Sperm kalitesi, spermlerin canlılığı ve hareketli olmasıdır. Gebelikte yumurtalıkların sağlıklı olması kadar önemlidir. Sperm kalitesinin düşük olması durumunda uzun süre gebeliğin oluşamama ihtimali vardır. Gebelik için erkekte meni içindeki sperm konsantrasyonunun mililitrede 15 milyon, toplamda ise 40 milyon civarında olması gerekir. 

Sigara ve alkol gibi genel toksik maddelerden uzak durulması baba olmak isteyen tüm erkekler için genel öneri içinde yer almaktadır. Bununla beraber pek çok bu süreçte babalık şansını artırmak için ek beslenme öneri araştırmaktadır.

Sperm Kalitesi Artıran Besinler Nelerdir?

Sperm kalitesini artırmak için öncelikle hayat biçimi değiştirilmelidir. Beslenme tarzından, spor biçimine yapılacak birtakım değişiklikler ile vücudun daha sağlıklı olması sağlanabilir. Ayrıca bazı besinlerin tüketilmesi sperm kalitesini olumlu etkiler.

Muz: İçeriğinde bol miktara A, B1, C vitamini ve bromelain enzimi bulunan muz, sperm kalitesini olumlu etkileyen yiyeceklerin başında gelir.

Keçiboynuzu: Erkek kısırlığında en yaygın kullanılan bitkisel kaynaklardan biridir. Sperm yumurta etkileşimi sağlayan enzimlerin aktivitesi artıran vitaminler ve çinko içermektedir. Çinko ve antioksidan kaynağıdır.

Ceviz: Cevizin içerisindeki arganin maddesi sperm üretimini destekler ve semen hacmini de arttırır. Ayrıca Omega-3 deposu olan bu yiyecek penise kan akışını da hızlandırır.

Avokado ve kuşkonmaz: Enerji kaynağı olarak kullanılan ve aynı zamanda anti-oksidan etkili l'karnitin açısından son derece zengindirler. L karnitin ayrıca balıkta da bol miktarda vardır. Yine enerji kaynağı olarak önem taşıyan L arginin ise yulaf, yer fıstığı, badem, soya fasulyesi, ceviz, süt ürünleri ve kırmızı ette vardır.

Bitter Çikolata: Sperm sayısını yükselten bir aminoasit içeren bitter çikolata, her gün az miktarda düzenli olarak tüketilebilir.

İstiridye: Bilinen en güçlü afrodizyaklardan biri olan istiridye aynı zamanda bol miktarda çinko içerir. Sperm kalitesini artırırken, spermlerin gördüğü hasarı da onarır.

Somon Balığı: Omega-3 asitleri bakımından yüksek olan somon balığı, seks öncesi uyarılmayı artırır ve sperm kalitesini olumlu etkiler.

Mantar: Kan dolaşımını hızlandıran mantar, D vitamini deposudur. Ereksiyon problemlerine çözüm olan mantar aynı zamanda D vitamini eksikliğinin de giderilmesinde önemlidir.

Kırmızı Et: L-carnitine adı verilen ve sperm kalitesini artıran kımızı et, düzenli olarak tüketilmelidir.

Kuru Yemişler: Fındık, ceviz, badem gibi kabuklu yemişler spermlerin hareketliliğini olumlu etkiler.

Ispanak: Folik asit yönünden zengin ıspanağın tüketilmesi de spermler üzerinde etkilidir. Folik asit eksikliğinde sperm hızı ve şekli zarar görür. Ispanağın yanında, koyu yeşil sebzelerin tamamı folik asit içerir.

Kırmızı Sebze ve Meyveler: Güçlü bir antioksidan olan likopen, meyve ve sebzelere kırmızı rengini veren pigmenttir. Vücut tarafından üretilmez ve besinler yoluyla alınmalıdır. Domates, en önemli likopen kaynağıdır. Bunun dışında karpuz, kırmızı biber, greyfurt gibi yiyeceklerde bulunur. Likopen sperm sayısını artırması ile ünlüdür.

Yumurta: Protein kaynağı yumurta sperm kalitesini artırırken, diğer taraftan da kaliteyi olumsuz etkileyen etmenlerle savaşır.

Zencefil: Zencefil, birçok faydasının yanı sıra sperm kalitesini de olumlu etkiler. Zencefil, yüksek miktarda çinko içerir.

Kabak ve ay çekirdeği: Çinko ve selenyum gibi eser elementler, anti-oksidan etkili maddeler ve L’arginin açısından zengindirler. Sperm hareket ve sayısını artırıcı etki gösterir. Çinko ve selenyum ayrıca deniz ürünler, süt, badem ve cevizde de bulunmaktadır. Protein eksikliği olanlarda çinko ve selenyum bağırsaklardan emilimi azalır. Diğer taraftan lifli gıdalar çinko ve selenyum emilimini azaltırlar. Bitkisel tedaviler kullanılırken bu zıt etkilere de dikkat etmek gerekir.

Doğal ürünlerin yanı sıra bu ürünleri içeren ilaçlar da mevcuttur. Bu ilaçların ve bitkilerin kullanımı sperm parametreleri sınırda olan hasta gruplarında, spontan gebelik şansını bir süre daha denemek isteyen çiftlerde önerilmektedir. Sperm kalitesi yükselmek için bu besinlerin birinin sürekli tüketilmesi hiçbir işe yaramaz. Onun yerine sağlıklı bir beslenme programına girilip dengeli ve eşit beslenerek vücudun ihtiyaç duyduğu bütün maddelerin eşit derecede alınması önemlidir. Bunun yanında, toksin atıcı ve rahatlatıcı etki gösteren bir spor aktivitesinin düzenli olarak yapılması da sperm kalitesini artırıcı etmenler arasında gösterilir.

 

Sperm Kalitesinin Düşmesinin Nedenleri Nedir?

Dar Kıyafetler: Dar pantolonlar ve iç çamaşırları, hava dolaşımı azalttığı için testislerde ısınmaya sebep olur. Bu ısınmaya bağlı olarak da sperm kalitesi olumsuz etkilenir.

Alkol, Uyuşturucu ve Sigara Kullanmak: Aşırı alkol kullanımı, spermin şeklini bozarak dölleme özelliğini azaltır. Sigara ise spermlerin DNA yapısını bozar. Uyuşturucu sonucu sperm kalitesinde oluşan olumsuzluklar ise yıllar içinde bile tedavi edilemeyecek kadar yüksektir.

Radyasyon: Sperm kalitesini düşüren bir başka etken ise aşırı radyasyona maruz kalmaktır.

Aşırı Kilo: Obezite sınırında olan aşırı kilo, hormonları etkileyeceği için sperm kalitesini de düşürür.

Enfeksiyonlar: Özellikle cinsel yolla bulaşan hastalıklar sperm kalitesini olumsuz etkiler.

Kanser Tedavisi: Kanser tedavisinde kullanılan ilaçların sperm kalitesini düşürdüğü bilinmekte.

Dengesiz Beslenme: Çinko, vitamin ve selenyum eksikliği de sperm üretimini olumsuz etkiler.

D Vitamini Eksikliği: D vitamininin yeteri kadar alınmaması, sperm üretimini azaltır.

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yazın!

Bu konu için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazarak destek verin!

Yorum Yap