Sosyal Ağlarda Güvenliğimizi Nasıl Sağlamalıyız?

  • 186
  • 0 Yorum
Sosyal Ağlarda Güvenliğimizi Nasıl Sağlamalıyız?>

Günümüzde hepimiz aktif olarak sosyal ağları kullanmaktayız. Peki bu sosyal ağlarda güvenliğimizi nasıl sağlamalıyız?Sosyal ağlarda güvenlik konusu aslında hepimizin uyması gereken bazı kurallardan oluşuyor. Bu kurallara kısıtlayıcı kurallar olarak yaklaşmanın bizim yararımıza olmayacağı kesin. Kim, neden, niçin koymuş bu kuralları diyebilirsiniz. Aslında tamamen kişisel güvenlik ile alakalı şeyler.

Sosyal ağlarda güvenlik konusunu anlamak için ilk olarak sosyal ağların ne olduğunu açıklamak gerekmektedir. Güvenilir bir kaynak olan Wikipedia’dan aldığım tanım tam olarak şöyledir;

”Sosyal ağlar, bireyleri internet üzerinde toplum yaşamı içinde kendilerini tanımlayarak yine insanlara internet iletişim metotları ile iletişime geçmek için ve aynı zamanda normal sosyal yaşamda yapılan çeşitli jestleri simgeleyen sembolik hareketleri göstererek insanların yarattığı sanal ortamdaki sosyal iletişim kurmaya yarayan ağlara verilen genel isim olup, sosyal ağ giderek yayılmakta ve kullanımı bireyler, toplumlar için gerekli hale gelmektedir. Medyaya ve çeşitli iletişim kaynaklarına bakıldığında sosyal ağlar kullanılarak bazı isyanların, iç savaşların, devrimlerin vb şeylerin ilk adımlarının gerçekleştirildiği görülmektedir.”

Tanımını öğrendiğimize göre artık yavaş yavaş sosyal ağları daha detaylı incelemeye geçebiliriz. Türkiye’de en çok kullanılan sosyal ağlar içerisinde tabi ki dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi ilk sırada Facebook var. Facebook’tan sonra ise Twitter, Instagram, LinkedIn ve Youtube gibi çeşitli platformlar var.

Sosyal ağlarda insanlar kendi kimlikleri ile profiller oluşturmayıp kendilerini, fake ya da anonim, diye tanımladığımız profiller oluştururlar. Oluşturulan bu profillerle de yine farklı kişilerle iletişim kurabilir, oyunlar oynayabilir ya da bilgi alışverişi yapabilirler. Bu yüzden şu asla unutulmamalı: Sosyal ağlarda görülen her bilgi teyit edilmesi gereken bilgidir.

Hem sosyal ağların hem de sosyal ağ kullanıcılarının giderek artması farklı sorun ve problemleri de beraberinde getiriyor. Bu yüzden kişisel gizlilik ve güvenlik konusu bariz bir şekilde ortaya çıkıyor. Eğer bu meselelere yeteri kadar dikkat etmezsek telafisi kolay olmayan sonuçlarla karşılaşmamız oldukça olası. Bu yüzden sosyal ağları kullanırken dikkat edilmesi gereken kuralları aşağıda sıraladık:

1)Sosyal ağlarda kesinlikle konum bilgisi kullanmayın. Sosyal ağlarda paylaştığınız fotoğraflarda okul ismi, konum, adres gibi bilgileri paylaşmayın.

2)İki faktörlü kimlik doğrulama kullanın.

3)Sosyal ağlarda; doğum tarihi, eğitim bilgileri, adres bilgileri, kişisel fotoğraf gibi kimlik bilgilerini ve videolar, aktif kullanılan mail adresleri ve başka platformlarda kullandığınız kullanıcı bilgilerini asla paylaşmayın.

4)Paylaşmaktan pişman olabileceğiniz fotoğraflar, videolar veya kişisel yorumlar olabilir. Paylaşım yaparken 2 kere düşünün.

5)Sosyal ağları kullanırken mümkün olduğunca güçlü parolalar oluşturun.

image
Bilgisayfaniz Editör Ekibi

Sizlere en doğru ve en güvenilir bilgileri ulaştırmaya amaçlayan insanlar topluluğu...

Yorumlar

  • İlk yorumu siz yazın!

    Bu konu için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazarak destek verin!

YORUM YAP