Sinüzit Nedir? Sinüzite Ne İyi Gelir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Olur?

Sağlık

Sinüzit Nedir? Sinüzite Ne İyi Gelir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Olur?

Sinüzit Nedir?Belirtileri Nelerdir? Tedavi Yöntemleri ve Kronik Sinüzit...


Sinüzit Nedir?

Sinüsler yüz kemikleri ve kafatasının içinde bulunan boşluklardır. Solunum hücreleri ile kaplıdır. Görevler; Isıtarak, havayı nemlendirerek, yabancı parçacıkları tutarak, mukus salgılayarak ve bakterileri tutarak solunmasını önlemek içindir. Sinüsleri kaplayan hücre tabakasının iltihaplanmasına sinüzit denir. Sinüzitte sinüslerin ağzı ödemlidir ve bloke edilir. Bunun nedeni hem bakteri hem de virüs olabilir.

Sinüzit Belirtileri Nelerdir?

Soğuk algınlığı ve soğuk algınlığı sonrası akut sinüzitte görülen belirtiler:

 1. Burun tıkanıklığı
 2. Sarı, yeşil veya kanlı burun akıntısı
 3. Göz çevresindeki ağrı,
 4. Diş ağrısı ile karıştırılabilen yanak ağrısı,
 5. Yüzdeki basınç hissi,
 6. Öne eğilerek artan yüz veya baş ağrısı
 7. Ağız kokusu
 8. Bazen kuru öksürük veya mide rahatsızlığı şikayetleri.
 9. Ateş daha az görülen bir semptomdur.

Kronik sinüzitte, semptomların süresi üç aydan fazladır.

 1. Koyu burun akıntısı
 2. Postnazal damla
 3. Burun tıkanıklığı
 4. Koku almama
 5. Öksürük (özellikle geceleri artar)

Sinüzite Ne Sebep Olur?

Sinüzitin ortaya çıkmasının birçok nedeni olabilir. Örneğin; alerji nedeniyle kronik sinüzit gelişebilir. Adenoid eti, burnun eğriliği, kistik fibroz, yetersiz bağışıklık sistemi ve güçlü squirting, kronik sinüzitin nedenleri arasındadır. Ek olarak, sürekli su altında kalan yüzücülerde sinüzit gelişebilir. Burundaki polip ve tümörler, yabancı cisim, buruntaki anatomik anormallikler ve diş enfeksiyonları sinüzite neden olan diğer faktörlerdir.

En Çok Kimlerde Sinüzit Görülür?

Akut sinüzitte sinüzit, burun kemiği ve kıkırdak kavisleri, burun alerjileri ve burun polipleri, burunda yabancı cisim, burun ve sinüs kırıkları ve burun tamponu olanlarda daha sık görülür.

Diğer risk faktörleri burunda, mukusun aşırı yoğun olduğu durumlarda, burnun temizleme fonksiyonlarının bozulduğu sendromlarda ve bağışıklık sisteminin bozulduğu hastalıklarda daha yaygındır.

Akut Sinüzit

Genellikle grip gibi bir üst solunum yolu enfeksiyonunu takiben soğuk algınlığı ile ortaya çıkarlar. Ateş, inflamatuar sarı-yeşil burun akıntısı, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, baş ağrısı, gece tahrişi öksürüğü ve sinüslerdeki ağrı yaygın semptomlardır. Sinüzit nedeniyle göz çevresinde enfeksiyonlar oluşabilir.

Aku Sinüzit Tedavisi

Akut sinüzit tanısı fizik muayene ile konur. Gerekirse radyoloji kullanılabilir. Sinüs aspirasyonu çok şiddetli ve tedaviye cevap vermeyen vakalarda yapılabilir.

Sinüzit teşhisi konan bir hasta uygun antibiyotikler, burun spreyleri, ağrı kesiciler ve dekonjestan ilaçlarla tedavi edilir. Alerjik olduğu düşünülen hastalarda tedaviye antialerjik ilaçlar eklenir.

Kronik Sinüzit Nedir?

Kronik sinüzit, en az 12 hafta süren kronik bir hastalıktır ve burun tıkanıklığı, azalmış koku, burun akıntısı ve burun akıntısı ve yüzdeki basınç ve ağrı ile karakterizedir. Bu hastalar hastalıklı semptomların yanı sıra yorgunluk hisseder. Bu semptomları olan bir hastaya sinüs endoskopi veya sinüs tomografisi tanısı konabilir. Kronik sinüzitte enfeksiyonun yanı sıra yapısal anomaliler, yabancı cisim, tümörler ve polipler de alerji rolü oynayabilir.

Kronik Sinüzit Tedavisi

Teşhis edilen hasta, nedene uygun şekilde tedavi edilir. Kronik sinüzit, insanların yaşam konforunu bozan hastalıklardan biridir. Bu nedenle tedavi edilmelidir. Yetişkin hastalarda ilaç tedavisine cevap vermeyen vakalarda cerrahi tedavi düşünülebilir.

Korumak için ne yapılabilir?

 1. Özellikle ısıtma evlerinde kışın iyi kuruyan havayı, solunum yolu için ideal olan yüzde 35-50 neme ulaşacak bir buhar makinesi ile nemlendirmek.
 2. Burnu kurutan ve temizleme fonksiyonunu bozan kirli havadan kaçınmak.
 3. Soğuk algınlığı sırasında bol su içmek.
 4. Alerjik rinit varsa, her zaman alerji önlemlerine ve tedaviye dikkat edin.

Nasıl teşhis edilir?

Muayene sırasında nazal mukoza zarları şişmiş ve kırmızıdır. Sinüslerde hassasiyet var. Endoskopi ile yapılan muayenede sinüslerin buruna ayrıldığı alanlar daha ayrıntılı olarak değerlendirilmektedir. Bu bölgelerdeki iltihaplı akımlar sinüziti teşhis etmek için yeterlidir. Ancak tanıda özellikle bilgisayarlı tomografi kullanılabilir. 

Sinüzit Nasıl Tedavi Edilir?

Başlangıçta sinüzit, sinüslerin boşaltılmasını kolaylaştıran antibiyotikler, burun damlaları ve ağrı kesiciler kullanılır. Hastaya burnu salinle temizlemesi önerilir. Ayrıca alerjiniz varsa; alerji ilaçları sinüzit gelişimini önleyebilir.

Kronik sinüzitte kullanılan antibiyotikler daha güçlüdür ve uzun süre kullanılır. Sinüs lavajları, endoskopik sinüs ameliyatları ve açık ameliyatlar da gerekebilir.                                                                              

Yorumlar

İlk yorumu siz yazın!

Bu konu için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazarak destek verin!

Yorum Yap