SGK’dan Milyonları İlgilendiren Müjde Geldi! Erken Emekli Olabilirsiniz!

  • 117
  • 0 Yorum
SGK’dan Milyonları İlgilendiren Müjde Geldi! Erken Emekli Olabilirsiniz!>

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından milyonlarca çalışana müjde geldi diyebiliriz, 2160 gün sayesinde 6 yıl erken emekli olabilirsiniz, detaylar haberimizde.

Erkekler için işe başladıktan sonra kadınlar için 25 yıl, kadınlar için 20 yıl beklemek ve başlangıç ​​tarihine göre gerekli yaşı tamamlamak. Sigortalı işe 9 Eylül 1999'dan önce girenler çok daha avantajlıdır. Bu tarihten sonra işe başlayanlar için hem prim günü hem de yaş şartı arttı.

Sigortalı olarak erkek çalışanlar için olduğu gibi kadın çalışanların da erken emeklilik maaşı alma hakları vardır. SGK, annelere doğum yaptıkları süre boyunca çalışamayacakları dönemler için prim ödeyerek erken emeklilik hakkı tanımaktadır. Türkiye'de milyonlarca sigortalı emeklilik hayalini kurmaya devam ediyor. Bazı çalışanlar primlerini tamamlamak için beklerken, bazıları yaş şartının geçmesini bekler. Çalışanların erken emekli olabilmeleri için yaş, yıl ve prim koşullarının aynı anda doldurulması gerekmektedir. Emekliliğinizi hayal ediyorsanız, ne zaman emekli olacağınızı hesaplamak / hesaplamanızda faydalıdır.

ÇALIŞAN ANNELE ERKEN EMEKLİLİK MÜJDESİ

Kadınlar için emekliliği geri çekmenin formülleri de var. Doğum borcu bunlardan biridir. Erkek çalışanlara askerlikten borçlanma hakkı verilirken, kadınlara doğum borcu ile erken emeklilik hakkı tanınmaktadır. Son yapılan düzenleme ile bir kadın çalışanın ödünç alabileceği çocuk sayısı 2'den 3'e çıkarılmıştır. Bu formülle kadınlar 2 yıl, her çocuk için 6 yıl erken emeklilik hakkına sahiptir. Bu, toplamda 2160 günlük bir bonus olarak gelir. Aslında sadece SSK çalışanları değil memurlar ve Bağ-Kur anneleri de bu haktan yararlanabiliyor. Bunun için ilk şart, çocukların sigortayla çalışmaya başladıktan sonra annenin doğum yapmasıdır. O zaman çocuğun yaşama zorunluluğu vardır.

Aksi takdirde doğumdan ödünç alabilmek için kadının ödünç alınacak dönemde çalışmaması gerekir. Doğum borcu olan anneler 6 yıl erken emekli olabilir.

KADINLARDA ERKEN EMEKLİLİK YOLLARI

Kadın çalışanlari, dünyaya getirdiği çocuk sayısına göre prim kazanma fırsatı bulabilir. Doğum borcu 3 çocuğa 2160 gün yani 6 yıl veriyor.

Doğum borçlanması için gereken şart şöyle;

  • Doğumdan evvel sigortalı işte çalışıyor olması,
  • Çocuk dünyaya geldikten sonraki iki sene içinde adına herhangi bir prim ödenmemiş olması ”Bazı bölümlerinde prim ödenmişse yine aynı vakit içinde prim ödenmeyen zamanlar borçlanılır.)
  • Kadın doğum yaptıktan sonraki iki sene içinde çocuğun yaşıyor olması.
image
Bilgisayfaniz Editör Ekibi

Sizlere en doğru ve en güvenilir bilgileri ulaştırmaya amaçlayan insanlar topluluğu...

Yorumlar

  • İlk yorumu siz yazın!

    Bu konu için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazarak destek verin!

YORUM YAP