SGK'dan Beklenen Müjde Geldi! Sigorta Girişi Olanlara Tam 801 TL Tutarında Ödeme Yapılacak

 • 255
 • 0 Yorum
SGK'dan Beklenen Müjde Geldi! Sigorta Girişi Olanlara Tam 801 TL Tutarında Ödeme Yapılacak>

SGK'dan yapılan açıklamada, milyonlarca vatandaşın yararlanacağı bir uygulama ile ölenlerin yakınlarına sadece bir kez verilen cenaze yardımı SGK tarafından verilecek. 2020'de cenaze parası ne kadardı ve bundan kimler yararlanıyor? Bu yardımı almak için başvuru koşulları ve son dakika haber detayları ...

SGK, vatandaşa vefat tarihinden itibaren 5 yıl içinde ödeme başvurusu yapma imkanı sağlar. 5 yılın geçmesi halinde hak sahiplerinin bu haktan yararlanmaları mümkün olmamakla birlikte SGK tarafından vatandaşa verilen bu hak, haktan vazgeçmiş sayılır. Cenaze yardımı başvurusu için doğrudan Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü'ne bir dilekçe sunulmalıdır.

5 Yıl İçinde Başvurabilirsiniz!

SGK'da en çok unutulan ödemelerden biri olan cenaze parası, ölen kişinin yakınlarına belirli şartlar halinde verilir. Öncelikle kişinin eşi yoksa veya anne-babası onlarla yaşamıyorsa kardeşleri bu ödemeyi alabilirler. TÜFE Türkiye İstatistik Kurumu'nun yıllık 801 alacağı veri oranına göre belirlenen bu yardımdan vatandaşlar bu ödemeden yararlanacak.

Cenaze Yardımı Ne Kadar Süre Alınır?

Sosyal Güvenlik Kurumuna yazılı bildirimde bulunduğunuzda cenaze ödeneği ödenir. Bu yardımdan yararlanmak için başvuru yapma zorunluluğu vardır. Ödemeyi almayı unutan vatandaşlar 5 yıl içinde geri dönerek haklarından yararlanabiliyor. SGK tarafından yazılı başvuru yapılması halinde cenaze yardımı 5 yıl içinde alınabilir. Ödemeler SGK'ya yapılan dilekçe ile birlikte alınır ve 2020 yılında 801 TL olarak ödenir.

Bu Yıl 801 TL Ödenecek!

Geçen yıl 716 TL cenaze ödeneği ödenirken, bu yıl TÜFE oranındaki artışa göre 801 TL ödenecek, vatandaşın ölümü halinde SGK'ya ve yakınlarına tebliğ edilecek. Dilekçe ile başvuru süreci tamamlanacak. Bu işlemden sonra, eş ve çocuk yoksa öncelikle anne-baba veya kardeşlere ödeme yapılır.

Cenaze Yardımını Kimler Alır?

 • Sigortalı biri iş kazası veya meslek hastalığı sebebiyle vefat ettiğinde
 • Yaşlılık veya malullük ya da iş göremezlik raporu alan kişilerin vefatı halinde
 • Kendisi için en az 360 gün olmak şartıyla yaşlılık ve ölüm sigortası primi bildiren sigortalı kişiler vefat ettiğinde
 • Eğer kişi 360 günü doldurmuş ise bu kişinin öldüğünde sigortalı olup olmadığına bakılmaz.
 • Sigortalı biri iş kazası veya meslek hastalığı sebebiyle vefat ettiğinde
 • Yaşlılık veya malullük ya da iş göremezlik raporu alan kişilerin vefatı halinde
 • Kendisi için en az 360 gün olmak şartıyla yaşlılık ve ölüm sigortası primi bildiren sigortalı kişiler vefat ettiğinde
 • Eğer kişi 360 günü doldurmuş ise bu kişinin öldüğünde sigortalı olup olmadığına bakılmaz.
 •  

Cenaze Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Cenaze yardımı başvurusu, sosyal güvenlik kurumuna veya Sosyal Güvenlik Merkezine ölüm tarihini belirten dilekçe ile yapılır. Sigortalının ölüm tarihi henüz nüfus kütüğüne kaydedilmemişse ilgili makamlarca düzenlenen ölüm belgesi dilekçe ile birlikte kuruma teslim edilir. Ölüm tarihi itibari ile 5 yıl içerisinde başvuru yapılabilmekte ve 5 yıl geçtikten sonra kişiler bu haktan vazgeçmiş sayılır. Bu nedenle başvuru kabul edilmemektedir. Cenaze yardımı, ölen kişinin ailesine yalnızca bir kez verilir ve Ölüm emekli maaşı ile karıştırılmamalıdır.

Başvuru Sonrası Nasıl Takip Edilir?

Sigortalının ölümü durumunda, başvuru işlemi yapıldıktan sonra birçok kişi paranın yatırılıp yatırılmadığını nasıl kontrol edeceği konusunda takılıp kalıyor. Başvuru sürecinden sonra başvuru sürecinde ortaya çıkabilecek sorunlar nedeniyle sonucun belirlenmesi biraz zaman alır. Genelde bu sonuç ortalama 2-3 ay içerisinde belirlenir ve cenaze yardımı sorgusu e-devlet sistemi üzerindeki e-hizmetler düğmesi ve Sosyal Güvenlik Kurumu'nun kişisel ödemeler sorgu sayfası tıklanarak belirlenir.

 

image
Bilgisayfaniz Editör Ekibi

Sizlere en doğru ve en güvenilir bilgileri ulaştırmaya amaçlayan insanlar topluluğu...

Yorumlar

 • İlk yorumu siz yazın!

  Bu konu için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazarak destek verin!

YORUM YAP