Sera Kurmak için Verilen Devlet Destek ve Teşvikleri (Güncel)

 • 43
 • 0 Yorum
Sera Kurmak için Verilen Devlet Destek ve Teşvikleri (Güncel)>

Sera tarımı için geri ödenmeyen teşvikler verilmektedir. Bununla birlikte, bunlardan yararlanmak için, sera yetiştiriciliği ile ilgili bir iş ile uğraşmak gerekir. Devlet destekli bir sera kurmak için tarımsal sera kurulumu, hükümet desteği ve büyüyen sera ve hibe kredileri, domates, biber, patlıcan, salatalık için sera yetiştiriciliği yapabilir ve devlet desteklerinden yararlanabilirsiniz.

Sera Kurmak İçin Devlet Desteği

Devlet, genç çiftçi projelerinin desteği kapsamında köye dönüş bursu olarak 30 bin TL bağış ve en az 1.000 m2'lik bir sera projesinde sebze veya muz yetiştirme projelerinde devlet destekli bir proje ve kontrol sağlayacak basınçlı sulama sistemine sahip sistem. bin lira veriyor. Hibe projelerinin bütçeleri KDV hariç hesaplanacak ve 81 ilde 20 binin altındaki yerleşimlerde yaşayarak tarımla uğraşmak isteyen çiftçilere sera kuracaklara verilecek.

Devlet desteği, Ziraat bankası, Kosgeb ve bir çiftçi proje destek hibesi olarak, çiftçilere, üreticilere ve yerli üretimi desteklemek için seralar kurmak için hükümet desteği arayanlara sağlanmaktadır.

Devlet sübvansiyonları, çiftçiler ve üreticiler tarafından yapılan işin büyüklüğüne, türüne ve süresine göre değişmektedir. Seralar için iki farklı devlet sübvansiyonu vardır. Bunlardan biri, sıfırdan sera kurmak isteyen çiftçilere verilen destek ödemeleridir. Diğeri, zaten bir seraya sahip olan ve bu seraları yenilemek isteyenlere verilen destektir. Yeni bir sera kurmak isteyenlerden talep edilecek belgeler, çiftçi kayıt belgesi, sera için hazırlanan projeye bir örnek ve yapılacak harcamaların tahmini miktarını gösteren belgelerdir. Bu belgelerin ilgili müdürlüğe sunulması gerekmektedir. Ayrıca, ikinci destekten faydalanmak için bir sera kurmuş olmanız gerekir. Yenilemek ve yeni yatırımlar yapmak için bu desteklere başvurabilirsiniz.

Destekleme Ödemesinden Faydalanmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Tesisat aşamasında% 25 ve% 50 indirimli sera kredileri kullanılmaktadır. Ancak, bu kredileri alabilmek için belirli kriterlerin karşılanması gerekir.

 • Arazi büyüklüğü 1 dekardan fazla olmalıdır.
 • Sera olarak kullanılacak arazi, Sera tescil sistemi altında kayıt altına alınmalıdır.
 • Krediye başvuracak kişi, hiçbir kurum veya kuruluştan hiçbir zaman destek ödemesi almamış olmalıdır.
 • Serada domates üretilecekse, güve için kullanılan kimyasal ilaçlar 1 dekar için kullanılmalıdır.
 • Kimyasal gübre kullanımı kesinlikle yasaktır. Bu nedenle, kullanılacak gübrenin biyolojik olduğuna dikkat edilecektir.

Bu koşullar altında seranızı kurabilirsiniz. Bölgenizle üreteceğiniz ürünün örtüşmesine dikkat edin. Aksi takdirde, ekstra ısıtma maliyetleri ödemek zorunda kalacaksınız. Uzmanlar genellikle İç Anadolu bölgesinin seraya yönlendirilmesini istiyor. Sakarya nehri boyunca uzanan illerin özellikle seracılık için uygun olduğu belirtiliyor. Eskişehir, Sakarya, Bilecik gibi illerde seracılık faaliyetlerinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için çeşitli projeler uygulanmaktadır. Bu bağlamda, bu bölgelerde bulunanlar seraya yönlendirilmeli ve gerekli destek devlet tarafından sağlanmalıdır.

Modern Seralara Devlet Desteği

Devlet tarafından sağlanan çiftçilere, esnaf ve gençlere yönelik pakette, modernizasyonu sera tarımı için sübvanse edilen krediler yer aldı. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri'nin tarımsal üretimle ilgili işletme ve yatırım kredilerine olan ilginin düşük olduğu kararda yapılan değişiklikle, sera modernizasyonuna yapılan yatırımlara karşılık 100 bin TL'ye destek sağlanmıştır. .

Sera tarımı için verilecek kredi üst limit olarak 25 milyon TL'dir. İşletme dönemi için% 50, yatırım dönemi için% 50 faiz indirimi uygulanacaktır. Seralarda kullanılan sulama suyu, tarımsal sulama suyu tarifesinden yararlanacaktır. Sera ile uğraşan çiftçilerin maliyetleri azalacak.

Kontrollü sera tarım üst sınırı: 25.000.000

Ticari kredi faiz indirimi% 50

% 50 oranında yatırım kredisi faiz indiriminde ilave iskontoların uygulanması için belirlenen özel kriterler;

 • Jeotermal / yenilenebilir / atık enerji kullanımı
 • Yerli sertifikalı tohum / fide / fidan kullanımı
 • Organik tarım / iyi tarım uygulamaları
 • Genç çiftçi / girişimci (<40 yaş)
 • Kadın çiftçi / girişimci

Uygulanabilecek en yüksek indirim oranı% 100'dür

Düşük Faizli Sera Kredileri

Düşük faizli sera kredilerinde Ziraat Bankası ve Tarım kredi kooperatifleri tarafından maksimum 25 milyon TL kredi sağlanmaktadır. Yatırım döneminde% 50, faaliyet döneminde% 50 indirim uygulanır. Düşük faizli sera kredilerine başvurmak için Ziraat Bankası şubelerine gitmek gerekmektedir.

3 dekardan küçük olmaması koşuluyla, ilgili bölgelerde yüzde 50'lik bir destek sağlanacaktır. Yeraltı çiftliklerine sağlanacak destek dekar başına 150 TL olacaktır.

Seralarda yetiştirilebilecek ürünler nelerdir?

Sebze yetiştirmek için kullanılan kapalı alanlara sera denir. Seralarda yetiştirilen ürünlerin verimliliği arttırdığı görülmektedir. Seralarda yetiştirilen ürünlerden biri de domates. Farklı ürünlerin yetiştirilmesi hava koşullarına ve iklime göre değişir. Seralarda yetiştirilen diğer ürünler biber, salatalık veya maruldur. Domates yetiştiriciliği çoğu bölgede yapılır. Bazı bölgelerde çilek yetiştiriciliği de yapılmaktadır. İklime göre yetiştirilen sebzeler değişebilir. Seralar sayesinde domateslerde oluşabilecek hasar en aza indirilir.

Tarımsal Destek Ödemelerinin Sınırları Nelerdir?

Bakanlar Konseyi, kırsal kalkınmayı önlemek için devlet tarafından hibe programlarının oluşturulması hakkında bir karar yayınladı. Bu kararla projenin% 50'si ekonomik yatırımlardan ve bireysel sulama sistemlerinden desteklenecek. Aşağıda listelenen yatırımlar devlet tarafından desteklenecektir;

 • Tarımsal ürün yatırımları,
 • Bu yatırımlar için yeni teknolojiler içeren makine ekipman alımları,
 • Yeni sera inşaatı,
 • Bitkisel ve hayvansal gübre işleme yatırımları desteklenecektir.

KDV hariç proje bütçesi hazırlanacak ve 81 ilden destek kapsamına alınacak, proje konuları tebliğ ile hazırlanacak ve belirlenecek. Yapılacak ödemeler, gerekli kaynak bütçe yasası tarafından tahsis edilen ödeneklerden karşılanacak ve Ziraat Bankası tarafından ödenecektir.

Kosgeb Seraları Destekliyor mu?

Sera montajına devlet desteği veren kurumlardan biri olan Kosgeb, çiftçilere 60 bin lira ve 370 bin lira olarak sera kurmak isteyenlere devlet desteği sağlıyor. Kosgeb sera kredisine başvurmak için Kosgeb uygulamalı girişimcilik eğitimine katılmalı, bir sertifika almalı ve bu sertifika ile bir iş planı hazırlamalı ve Kosgeb'e başvurmalısınız. İşletme faaliyetlerinde kullanılacak çiftçilere, ekipmanlara ve demirbaşlara hibe kredileri için kullanılacaktır. Yeni destek Kosgeb tarafından başlatılacak.

Ziraat Bankası

Ziraat Bankası, sera kurulması için devlet desteği sağlayan bankalar arasında yer almaktadır. Ziraat Bankası, en az 1 dekar sera üretimi sera üreten çiftçilere ve üreticilere ve ÖKS'e kayıtlı sera üretim işletmelerine devlet desteği sağlamaktadır. Ziraat Bankası tarafından verilen tarımsal kredi ürünleri olan sera kredileri aşağıdaki gibidir;

 • Bitkisel Üretim Kredileri,
 • Sera Kredileri,
 • İyi Tarım Uygulamaları Kredileri,
 • Organik Tarım Kredileri,
 • Modern Basınçlı Sulama Kredileri,
 • Tarım Makineleri Kredileri,
 • Hasat ve Pazarlama Kredileri,
 • Arsa Alım Kredileri,
 • Sertifikalı Tohum, Fide ve Fidan Üretim Kredileri,
 • Sertifikalı Tohum, Fide ve Fide Kredisi,
 • Çok Yıllık Yem Bitkileri Üretim Kredisi.

Bir sera kurmak için devlet desteğine başvurabilir, bir sera kurabilir, seracılıkta tarımsal yatırımınızı yapabilir ve bir sera kurmak için devlet destekli kredi olanaklarından yararlanabilirsiniz.

Hazine ve Maliye Bakanlığının faiz desteği ile maksimum% 8,25 faiz, Ziraat Bankası için yeni seralar kurmak amacıyla toplam 7 yıla kadar yatırım ve harcamaların yüzde 75'ine kadar kredi ve mevcut seraların yenilenmesi ve canlandırılması. 2 yıla kadar ödemeden 10 milyon liraya kadar olan yatırımlar için Hazine desteği ile dönemsel fırsat sunuyor.

Seracılıkla uğraşmak istiyorsanız, hibelerden ve destek kredilerinden faydalanabilirsiniz. Başvuru koşullarında veya destek limitlerinde değişiklik olması durumunda sizi sayfamızdan bilgilendireceğiz.

image
Bilgisayfaniz Editör Ekibi

Sizlere en doğru ve en güvenilir bilgileri ulaştırmaya amaçlayan insanlar topluluğu...

Yorumlar

 • İlk yorumu siz yazın!

  Bu konu için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazarak destek verin!

YORUM YAP