Sedef (Psoriasis) Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Sağlık

Sedef (Psoriasis) Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Sedef Hastalığı (Psoriasis), deri hastalıkları arasında dedikodusu en çok yapılanlarındandır. Halk arasında sürekli ''Sedef'' sohbetleri ve birbirlerine tedavi veya şifalı yerler ve bitkiler önermeler sık görülür. 


 

Sürekli gündemde oluşunun nedeni, bazen çok göz önüne çıkabilen ve göze batan belirtileri ve tedavisindeki zorluklardır. ''Sedef'' adını almasına neden olan tipik belirtileri; pembe - kırmızı, hafif kabarık bir zemin üzerinde yerleşik olan, beyaz, irice, parlak ve kuru kepeklerdir. Bu belirtiler 1 - 2 mm.'den 30 - 40 cm.'ye kadar büyüklükte, çok değişik şekillerde ve bir veya daha fazla sayıda olabilir. Ender olarak vücudun çok geniş alanlarını kaplayan tipleri de vardır.

 • Çocuklarda daha az görülür. Tipik belirtiler daha çok gövde, kollar ve bacaklarda görülür ve bunlar doktor olmayanlar tarafından dahi çok kolayca tanınırlar. Saçlı deride, avuç içinde, ayak tabanında, büklüm yerlerinde yerleşenler ise mantar hastalığı, egzama ve benzeri başka hastalıkları çok taklit ederler ve bazen doktorlar dahi bunları ayırt edemeyebilirler. Ancak deri hastalıkları uzmanlarının bu konudaki deneyimleri tanı için yeterli olacaktır. Tırnaklarda da yerleşebilir ve yalnızca tırnakta dahi görülebilir. Tırnakta kalınlaşma, renk değişikliği, çukurcuklar görülebilir.

  Hastalığın kesin nedeni belli değildir. Kalıtımın %60 - 70 oranında geçerli olduğu kabul edilir. Kalıtıma bağlı olsun ya da olmasın, hastalığa yatkın bir zemin vardır ve çevre faktörleri de bu zemin üzerinde etkili olur. Bu faktörler arasında en iyi bilinenler psikolojik olanlarıdır. 

 • Ani şoklar,
 • Sıkıntı,
 • Gerginlik,
 • Sevgi eksikliği,
 • Anne - çocuk ilişkisi bozuklukları önemli tetikleyici faktörler olup; hastalığı başlatabilir veya alevlendirebilir.
 • Diş çürüğü,
 • Bademcik iltihabı,
 • İdrar yolları iltihabı gibi mikrobik odaklar ve sürtme,
 • Çarpma,
 • Kaşıma gibi zedelemeler de tetikleyici etki yapabilir.         

sedef hastalığı çeşitleri resimli ile ilgili görsel sonucu

Sedef Hastalığı Tedavisi

Sedef hastalığı tedavisine karar verilirken hasta da bu karar ortak olmalıdır.Tedavi kronik olacağı için hastanın bu tedaviye  uyumu çok önemlidir.Birçok hastada beraberinde obezite,hipertansiyon ve hiperlipidemi gibi metabolik problemler bulunur.Hastalığın şiddetine ve yaşam kalitesini bozup bozmamasına göre tedavi edilir.

Vücudun belli bir bölgesine lokalize sınırlandırılmış vakalarda uygun deri kremleri kullanılır. Kortizon içeren kremler sıklıkla tercih edilir. Deriyi nemli tutmak için kremler önerilir. Bazı vakalarda hekimler D vitamini içeren kremler tercih edebilir. Kömür katranı da tedavi seçenekleri arasındadır.

Gebe kadınlar daha az kuvvetli kortizon kremler ve fototerapi ile tedavi edilir. Bundan önce kadın doğum konsültasyonu yapılır.

Şiddetli sedef hastalığı  vakalarda fototerapi yanında sistemik ilaçlar kullanılır. Tropikal kremler de tedaviye eklenir.Yine derinin nemli ve yumuşak tutulması önemlidir.A vitamini bileşikleri ve kanser tedavisinde kullanılan bazı ilaçların sedef hastalığı tedavisinde de yeri vardır.

 Sedef hastalığında hastalığı tetikleyici ve alevlenmesine neden olan durumlar vardır. Bunlar bademcik iltihabı,idrar yolu iltihabı,diş çürüğü, kaşıma yoluyla deriyi zedeleme,sıyrık ve çizikler,duygusal problemler, acı verici olaylar ve stres bunların başlıca etkenleridir.Bu durumların hepsi uygun şekilde tedavi edilmelidir.hastaların psikiyatris veya psikolog desteği almasının faydası görülmüştür.

Sedef hastalığı telkine çok yatkın bir hastalıktır. Hastanın iyileşeceğine dair olumlu duyguları hatalığın gidişatını yakından etkiler. Sedef hastaları arasında hastalığa iyi gelecek yiyecekler ve şifalı uların dedikodusu çok yapılır.Ne yazık ki buna benzer yöntemlerin bilimsel olarak tedavi edici etki görülmemiştir.Hastalara alternatif olarak uygulanan bu yöntemlerin psikolojik olarak hastaları rahatlattığı ve telkin etkisi yaptığı kabul edilmektedir.Bu nedenle sedef hastalığına sahip olan kişilerin mutlaka hekim kontrolünde olmaları  ve geleneksel yöntemlerden vazgeçmemeleri  önemlidir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yazın!

Bu konu için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazarak destek verin!

Yorum Yap