Sanal Ofis Nedir? Yasal Mı? Sanal Ofis Fiyatları Ne Kadar?

  • 158
  • 0 Yorum
Sanal Ofis Nedir? Yasal Mı? Sanal Ofis Fiyatları Ne Kadar?>

Sanal Ofis Nedir? Sanal Ofis Yasal mı? Sanal Ofis Fiyatları Ne Kadar? Sanal ofisler ile ilgili kafanıza takılan tüm soruların cevaplarını bu yazımızda veriyoruz.

Sanal ofis nedir? Sanal ofis yasal mı? Sanal ofislerle ilgili bu ve benzeri sorular sıklıkla ilk kez işitenler tarafından sorulur. Endişelenmeyin, bu makalede, sanal ofis olandan sanal ofis şirketlerine kadar internette bulabileceğiniz en kapsamlı kılavuzu hazırladım.

Şirket kuruluşu sırasında bir adres gereklidir. Resmi adresi olmayan bir şirket kurmak mümkün değildir. Sanal ofisin bu noktada fiziksel bir ofise ihtiyacı yoktur, ancak adrese ihtiyaç duyanlar için sunulan bir çözümdür.

Peki bu sanal ofise kimin ihtiyacı var? Genel olarak serbest çalışanlar, yani kendi işlerini yapan kişiler, girişimciler, bir iş gezisine gitmesi gerekenler, proje bazlı çalışanlar, danışmanlık işi, bilişim ve yazılım şirketleri sanal ofisleri tercih eder.

Teknoloji neredeyse her yerden çalışmayı mümkün kılar, bu da özellikle yeni başlayanlar için büyük maliyet tasarrufu anlamına gelir. Sanal ofisler, fiziksel bir yer tutmanın maliyeti olmadan bir iş adresi ve iletişim sistemi sağlayarak insanların her yerde işlerini geliştirmelerine yardımcı olur.

Finansal ofisler ve mobilite avantajlarına ek olarak, sanal ofisler çalışanların kendileri ve müşterilerinin programlarına en uygun zamanda çalışabilmeleri için esneklik sunar. Bir toplantı için geçici bir toplantı odası kiralamak veya profesyonel bir iş adresi sağlamak da dahil olmak üzere sunulan sanal ofis hizmetleri, büyük işletmelerin profesyonel görünümüne ihtiyaç duyan girişimciler veya küçük işletmeler için ideal çözümler sunar.

Son yıllarda artan talepler Türkiye'nin birçok ilinde hizmet veren firmaların sunduğu oldukça hazır ofisler ve sanal ofisler. Sanal ofis fiyatlarının normal ofis fiyatları göz önüne alındığında oldukça uygun olduğunu söyleyebiliriz.

Bu yazıda, sanal ofis kimin için gerekli olduğu, sanal ofisin avantajları neler, vergi dairesi seçim prosedürleri nasıl, sanal ofis sözleşmesi nasıl yapılacağı hakkında ayrıntılara gireceğim.

 

Sanal Ofis Nedir?

Sanal ofis, birçok şehrin şehir merkezlerindeki meydanlarda ofis adreslerinin kullanılması olarak da tanımlanabilir. Tabii ki, ofis içi hizmetler, sekreterlik hizmetleri, ortak mutfak, kargo takibi, toplantı odası kullanımı, yazıcı ve projeksiyon, güvenlik gibi birçok hizmetten seçtiğiniz pakete göre faydalanabilirsiniz.

Sanal ofis İstanbul için, Avrupa tarafında ve Anadolu tarafında iki farklı şekilde sunulabilir. Birçok şirket bu yöntemi tercih ediyor, özellikle de şirket sanal ofis kiralama ile kurulabiliyor. Avantajlarını göz önünde bulundurarak çok daha çekici bir karar olduğunu zaten görebiliriz.

Kendi işlerini kurmak isteyen genç girişimciler ofis maliyetlerinin çok yüksek olması nedeniyle bu yükü finansal olarak hafifletmek için bugün geliştirilen farklı ofis türlerini tercih etmektedir. Geleneksel ofis anlayışından farklı olarak, sanal ofislerde mobilya ve mobilya sıkıntısı yoktur. Bu, maliyet tasarrufu sağlayan diğer avantajlardan biridir.

Kiralık sanal ofis sistemi ile şehirdeki prestijli yerlerde uygun fiyatlarla ofis kiralayacaksınız. Dahası, yasal bir adres sahibi olarak çalışmanızı herhangi bir yerden herhangi bir yasa ihlali olmadan yapabilirsiniz.

O gün çalışmasanız bile adınıza gelen herhangi bir resmi evrak ofisi, özellikle şirketinize yapılan çağrıların cevaplanması, kiraladığınız ve aldığınız adrese gelir. Bu şekilde, hiçbir şekilde bilgi eksikliğinden dolayı herhangi bir sorun yaşamayacaksınız.

Ayrıca, çoğu ofis kiralama şirketi, farklı seçeneklerde sanal ofis paketleri sunarak farklı ihtiyaçları olan müşterilere hitap etmektedir. Örneğin, normalde ekstralara dahil olan toplantı odası kullanımı, karşılama, paylaşılan ofis kullanımı vb. Hizmetler aldığınız paketten daha uygun fiyatlarla gelebilir.

Ofis adreslerini gösterme özelliğine ek olarak, sanal kimliklere olan ilgi, kurumsal kimlik izlenimi vermek açısından giderek artmaktadır. Kolay ve ekonomik bir çözüm olduğu için sanal ofisler fiziksel ofislere en önemli alternatif olarak gösteriliyor.

Ayrıca, sanal ofis arayanların yararlanabileceği bilgileri ve ülkemizde sanal ofis hizmetleri sunan şirketleri de tartıştım. Her birini ayrı ayrı değerlendirebilir ve aralarındaki farkları ve benzerlikleri görebilirsiniz. Ayrıca sundukları hizmetleri ve sanal ofis fiyatları karşılaştırmasını bulacaksınız.

Sanal ofisler, bir şirket sahibi olan ancak fiziksel bir ofise ihtiyaç duymayanlar tarafından kullanılan bir uygulamadır. Operasyonel destek de sağlayan şirketlerden sanal ofis kiraladığınızda, toplantı odaları, ortak çalışma alanları, sekreterlik ve mutfak kullanımı gibi çeşitli hizmet paketlerinden de yararlanabilirsiniz.

İş yaşamında pratik çözümler hayati önem taşımaktadır. Bazen iş yapmak için çok sınırlı zamanımız olur. Aynı anda iki iş yapmak zorunda kalabiliriz. Ayrıca, evrak işleri ve kargo takibi gibi ekstra zaman gerektiren işler de eklendiğinde işler yıkılmaz hale gelir. Bu kaçınılmaz olarak stres yükümüzü arttırır.

Son zamanlarda adını duymaya başlasak da günümüzün pratik ofis çözümü haline gelen sanal ofisler de hayatımızı kolaylaştırıyor. Özellikle iş hayatında zaman kazanmak isteyenler için eşsiz bir çözümdür. Sanal ofis avantajları bölümünde, bu konulara benzer diğer birçok avantajdan bahsedeceğim.

Sanal ofisler de bir çeşit sanal adres. Fiziksel bir ofise ihtiyaç duymayan ve ticari faaliyetlerde bulunmak isteyenler yasal bir adrese ihtiyaç duyarlar. Bu adresi vergi dairelerine bildirmeleri gerekir. Bu noktada sanal ofisler ideal çözümdür.

 

Sanal Ofis Yasal Mı?

 

Bir sanal ofis kiralamayı düşünen insanları rahatsız eden en temel konulardan biri, sanal ofisin yasal olup olmadığı sorusudur. Çünkü ofis yok ama resmi işlemlerde kullanılabilecek bir adres var. Resmi kurumlar bu adresi kabul ediyor mu? Sanal ofis kiralamayı düşünenler de işletmenin yasal yönünü göz önünde bulundurmalıdır.

Operasyonel destek de sağlayan şirketlerden sanal ofis kiraladığınızda, toplantı odaları, ortak çalışma alanları, sekreterlik ve mutfak kullanımı gibi çeşitli hizmet paketlerinden de yararlanabilirsiniz.

İş yaşamında pratik çözümler hayati önem taşımaktadır. Bazen iş yapmak için çok sınırlı zamanımız olur. Aynı anda iki iş yapmak zorunda kalabiliriz. Ayrıca, evrak işleri ve kargo takibi gibi ekstra zaman gerektiren işler de eklendiğinde işler yıkılmaz hale gelir. Bu kaçınılmaz olarak stres yükümüzü arttırır.

Son zamanlarda adını duymaya başlasak da günümüzün pratik ofis çözümü haline gelen sanal ofisler de hayatımızı kolaylaştırıyor. Özellikle iş hayatında zaman kazanmak isteyenler için eşsiz bir çözümdür. Sanal ofis avantajları bölümünde, bu konulara benzer diğer birçok avantajdan bahsedeceğim.

Sanal ofisler de bir çeşit sanal adres. Fiziksel bir ofise ihtiyaç duymayan ve ticari faaliyetlerde bulunmak isteyenler yasal bir adrese ihtiyaç duyarlar. Bu adresi vergi dairelerine bildirmeleri gerekir. Bu noktada sanal ofisler ideal çözümdür.

Sanal Ofis Yasal Mı? Evet, sanal ofis yasal. Başka bir deyişle, sanal ofis adresi gösterilerek ticari faaliyetlere itiraz yoktur. Yasadışı bir durum değil. Avukatlar bile sanal ofis adresi göstererek hizmet veriyor.

Ancak dikkat edilmesi gereken husus şirketin kuruluşu sırasında adrese gelmek ve yoklama sırasında belirtilen adreste yer almaktır. Bunu zaten sanal ofis kiralayan şirketler söylüyor.

Şu anda, sanal ofislerini kiralayan ve işlerini yapan birçok insan var. Zaten yasalara aykırı olsaydı, onlara izin verilmezdi.

Diğer bir konu, faaliyet göstereceğiniz sektörde fiziki bir ofis bulundurma yükümlülüğünün olup olmadığıdır. Çünkü sanal ofisler her meslek için uygun olmayabilir. Bunu, ilgili meslek kuruluşlarının odalarına veya bağlı oldukları resmi devlet dairesine giderek yapmanız önemlidir.

Yasal adres, sanal ofis kullanıcıları için bir numaralı tercihtir. Sanal ofis, mali denetimler açısından bir sorun oluşturmaz. Zaten bir bildirim adresi olarak görüntülenebileceğinden, daha sonra bir sorun yaşamayacaksınız.

Bazıları, sanal bir ofis kiralamak yerine evin adını yasal bir adres olarak göstermeyi daha mantıklı buluyor. Ancak, çalışmanın ayrıntılarına girersek, bunun mantıklı olmadığını görebiliriz.

Ev ofisinde çalışıyorsanız ve ev adresinizi yasal adresiniz olarak göstermek istiyorsanız, izlemeniz gereken bazı adımlar vardır. Birincisi, eğer ev size ait değilse, yani kiracıysanız, ev sahibinizi bu konuda kesinlikle bilgilendirmelisiniz. Bunu bildirmezseniz, ev sahibinizin sizi şikayet etme hakkı vardır.

Ayrıca, bir dairede yaşıyorsanız, tüm dairelerden izin almanız gerekir. Bir komşu bile protesto yaparsa, evinizi yasal olarak ofis olarak kullanamazsınız.

Ev adresiniz şirket adresi olarak kullanılacaksa, artık bir ev değil, bir iş yeridir. Bu durumda, ev sahibi emlak vergisini ev olarak değil işyeri olarak ödemek zorundadır. Konutta binde 1 olan bu vergi, ticarete dönüştüğünde binde 2'ye çıkar. Yani ödenecek vergi ikiye katlanıyor.

Ev ofisi kullanacaklarını ve para biriktireceklerini düşünenler için ödeme yapmanın bir diğer maliyeti stopaj. Stopaj, brüt kira bedelinin % 20'si olarak belirlenmiştir. Başka bir deyişle, 1000 lira öderseniz, bunun 200 lirası stopaj olur. Ayrıca, evinizi işyeri olarak kullandığınız her yıl bir dilekçe sunmalısınız.

Bir ev ofisi kullandığınızda müşterileri karşılamada da zorluklar vardır. Sanal bir ofis kiraladığınızda, toplantılarınızı prestijli yerlerde tutma şansınız olur. Ev adresinizi müşteriler tarafından bilmek de gizliliğiniz için bir sorun olabilir.

Hem maddi hem de diğer açılardan, ev adresinizi işletme adresiniz olarak göstermek düşündüğünüz kadar mantıklı olmayabilir. Bu nedenle, sanal ofis seçeneklerini değerlendirmek hem tasarruf hem de prestij açısından elinizi güçlendirecektir.

 

Sanal Ofis Avantajları

Fiziksel ofis kiralamak yerine sanal ofisleri tercih edenler, aşağıda listelenen avantajlardan yararlanabilirler. Okuduktan sonra standart bir ofise ihtiyacınız yoksa, sanal ofisi tercih etmenin ne kadar mantıklı olduğunu göreceksiniz.

 

Prestijli ve Yasal İşletme adresi

Sanal ofis kiralamanın en büyük yararı, gayrimenkul satın almadan veya kiralamaksızın prestijli bir yerden bir iş adresine sahip olmaktır. Ayrıca, sanal ofis yasal bir adres olarak kullanılabilir.

Bu, müşterilerin profesyonel bir adreste iş yaparken kendilerini güvende hissetmelerini sağlar ve müşteriler geldiklerinde iyi karşılanırlar.

 

Resepsiyon ve Telefon Hizmeti

Sanal ofis talep etmenin bir başka nedeni de genellikle profesyonel resepsiyonist ve telefon hizmetleri sunmalarıdır. Bu hizmetler ve resepsiyonist rolleri sanal ofis firmaları arasında farklılık gösterebilir.

Birçok sanal ofis firması, doğrudan kiraya verenin müşterileriyle konuşan veya telefonla iletişim kuran sekreterler istihdam eder. Görevleri arasında çağrı yönlendirme, not alma, bilgilendirme ve müşteri kabul etme ve alma yer almaktadır.

Çoğu sanal ofis müşterisi için sesli posta hizmeti sağlar. Sesli mesaj depolama veya e-posta transkripsiyon hizmetleri sanal ofis şirketleri arasında farklılık gösterir.

Faks hizmetleri sanal ofislerde de mevcuttur. Hatta bazıları, faks içeriğini istemciye göndermek için bir e-postaya dönüştüren bir transkripsiyon hizmeti de içerir.

 

Fiziksel Ofis Alanı

Birçok sanal ofis şirketi ek seçeneklerle kiralık fiziksel alanlar sunmaktadır. Toplantı salonlarından görüşmeler için açık alan çalışma alanlarına kadar, sanal ofisler çeşitli müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayabilir.

Yalnızca çalışmak için alana ihtiyaç duyan müşteriler için sanal ofisler, işbirliği veya kendi kendine çalışma için açık alan çalışma alanı sağlayabilir.

Çalışmak için daha sessiz bir yere ihtiyaç duyan müşteriler için sanal ofislerde genellikle kilitlenebilir özel ofisler ve kiralık depo bulunur.

Müşteriler iş toplantıları veya sunumlar için profesyonel bir ortamda konferans salonları kiralayabilirler. Bu odalar genellikle projektörler ve diğer gerekli ekipmanlarla donatılmıştır. Ayrıca, şirket etkinlikleri düzenleyen işletmeler için, sanal ofisler partiler veya konferanslar için bir buluşma yeri sağlayabilir.

 

Ofiste Sunulan Fırsatlar

Sanal bir ofisden fiziksel alan kiralamak genellikle belirli olanaklarla birlikte gelir. Alan kiralamak için sanal ofis hizmetlerini düşünen kişiler, ofisin işlerini yapmak için gerekli tüm olanaklara sahip olmasını sağlamalıdır.

Sanal ofis çalışma alanlarının çoğu ücretsiz Wi-Fi sunmaktadır. Birçok kiralık çalışma alanında çıktı ve fotokopi hizmetleri vardır. Ayrılan yazdırılan sayfa sayısı ve renkli yazdırma seçeneklerinin sınırları ofisler arasında farklılık gösterir.

Çoğu sanal ofis, salonlara daha rahat ve açık bir çalışma ortamı sağlar. Bazı sanal ofis alanlarında, müşterilerin varışta yemeklerini pişirebileceği veya koyabileceği buzdolaplı mutfaklar vardır. Ayrıca, sunulan yiyecek ve içecekler bazı şirketler tarafından ücretlendirilebilir.

 

Esneklik

Sanal ofislerin bir diğer önemli özelliği de müşterilerine sunduğu esnekliktir. Çalışma saatlerinden ölçeklendirilebilir paket seçeneklerine kadar ihtiyaçlara uygun bir sanal ofise sahip olmak dikkate alınması gereken önemli bir özelliktir.

Sanal ofis, müşterilerin kendi saatlerini ayarlamalarına izin verir, ancak resepsiyonist ve çalışma alanı kullanılabilirliği gibi hizmetler genellikle bir zamanlamaya göre çalışır. Potansiyel müşteriler her zaman sanal ofis çalışma saatlerinin farkında olmalıdır. Bazı şirketler esnek çalışma saatleri sunarken, bazıları çalışma saatleri dışında hizmet vermemektedir.

Yeni işletmeler için belki de en önemli şey ölçeklenebilirliktir. Bu, sanal bir ofisin ana avantajlarından biridir. Bazı sanal ofis üyelikleri, müşterilerin daha fazla fırsat eklemelerine veya üyeliklerini ihtiyaçlarına göre ölçeklendirmelerine olanak tanır.

 

Sanal Ofis Fiyatları

Bir ofis kiralamayı düşünüyorsanız, sanal ofisin, sanal ofis fiyatından önce ihtiyaçlarınıza uygun olduğundan emin olmalısınız. Ancak, fiyat hala önemli bir belirleyici faktördür. Her şirket farklı fiyat politikası ve farklı ödeme seçenekleri sunar.

Birçok sanal ofis, hizmetlerini farklı fiyatlandırmalarla sunar. Daha fazla para harcamak daha fazla premium hizmete erişimin kilidini açacaktır. Bazı sanal ofisler müşteriler için özel planlar bile oluşturur.

Belirli konumlarda ofise ihtiyaç duyan insanlar, seçtikleri şehirlere göre farklı fiyatlandırma ile karşı karşıyadır. Sanal ofis kiraları daha prestijli ve merkezi yerlerde daha yüksektir. 

 

Ev Adresi Yasal Adres Olarak Gösterilebilir Mi?

Home ofis çalışıyorsanız, ev adresinizi şirket adresi olarak göstermek isteyebilirsiniz. Bununla birlikte, bunu yapmak için, aynı anda birçok koşulun karşılanması gerektiğini bilmeniz gerekir. Her şeyden önce, ev sahibi değilseniz, ev sahibinizi durum hakkında bilgilendirmeniz gerekir. Tabii ki bununla bitmiyor; Bir dairede yaşıyorsanız, her daire sahibinin onayına da ihtiyacınız vardır. Bir kişi itiraz etse bile ev adresinizi yasal adresiniz olarak gösteremezsiniz.

Ev adresinizi iş adresiniz olarak göstermek için, evin belirli bir bölümünü çalışma alanınız olarak belirlemeniz ve evinizin boyutuna göre uyarlamanız gerekir. Buna ek olarak, aylık kira ücretinizin belirli bir miktarı kadar stopaj vergisi ödemek zorunda kalacaksınız. Bütün bunlar bir araya geldiğinde, ev adresini yasal bir adres olarak göstermek avantajlı görünmemektedir. Web sitenizdeki ve kartvizitinizdeki adres ev adresiniz olacağından, şirketinizin prestiji için de büyük bir soru işareti olacaktır.

image
Bilgisayfaniz Editör Ekibi

Sizlere en doğru ve en güvenilir bilgileri ulaştırmaya amaçlayan insanlar topluluğu...

Yorumlar

  • İlk yorumu siz yazın!

    Bu konu için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazarak destek verin!

YORUM YAP