Saç dökülmesine iyi gelen vitaminler?

  • 97
  • 0 Yorum
Saç dökülmesine iyi gelen vitaminler?>

Saç dökülmesi birçok kişinin yaşadığı sorunlardan biridir. Herkes uzun ve sağlıklı saçlara sahip olmak ister. Ancak bazı durumlarda vitaminlere ihtiyaç duyulabilir. Peki saç dökülmesine hangi vitaminler iyi gelir?

B GRUBU VİTAMİNLERİ 

B3, B6 veya B12 vitaminlerinin tümü saç büyümesini uyarmak için önemlidir. Bu vitamin grubuna ait biotin ve folik asit saç dökülmesinin önlenmesinde büyük rol oynar. B vitaminleri, balık ve yumurta gibi protein açısından zengin yiyeceklerde bol miktarda bulunur.

A VİTAMİNİ 

Vücudun normal saç büyüme sürecini sürdürmesi için günlük A vitamini ihtiyacı vardır. A vitamini eksikliğinde saç kökü hücrelerinde saç dökülmesine neden olan serbest radikallerin zararına karşı hassasiyet vardır. Bu nedenle, A vitamini yönünden zengin yiyecekler yemek, erkek ve kadın tipi kelliklerin önlenmesinde önemlidir. Yaygın A vitamini kaynakları arasında yeşil yapraklı sebzeler, günlük süt ve yoğurt bulunur.

C VİTAMİNİ 

Temelde saç dökülmesini önlemeye büyük katkı sağlayan bir antioksidan olan C vitamini eksikliği; Portakal, greyfurt, maydanoz ve yeşil biber gibi turunçgiller tüketilerek ortadan kaldırılabilir.

E VİTAMİNİ 

Saç dökülmesini önlemek için doktorlar, çözüm olarak kafadaki kan akışını uyaran besinleri almayı teklif ediyor. Kan, yediğiniz gıdalardan alınan tüm besinleri kafanızdaki saç köklerine aktarır. Araştırmalar, E vitamininin baş bölgesindeki kan dolaşımını artırmada önemli bir rol oynadığını göstermektedir. Başa ulaşan kan miktarının artması saçtaki besin maddelerini de arttırır. Bu, kafa derisini besleyerek saç dökülmesini önler.

image
Bilgisayfaniz Editör Ekibi

Sizlere en doğru ve en güvenilir bilgileri ulaştırmaya amaçlayan insanlar topluluğu...

Yorumlar

  • İlk yorumu siz yazın!

    Bu konu için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazarak destek verin!

YORUM YAP