Online Alışverişte Kişisel Bilgilerin Korunması İçin Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

  • 149
  • 0 Yorum
Online Alışverişte Kişisel Bilgilerin Korunması İçin Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar>

Alışveriş yaparken bilgilerimizin çalınması veya yaygın kullanımıyla hacklenmek son zamanların en büyük problemlerinden birisi. Son yıllarda e-ticaret sitelerine yönelik siber tehditler ve siber saldırılar artarken e-ticaret sitelerinin kullanıcıları da oldukça tedirgin. Online alışverişiş yaparken banka/kredi kartı bilgileri veya kişisel bilgilerimizin çalınması oldukça olası bir durum. Tabi ki e-ticaret siteleri de bunun farkında ve hem kendi güvenlikleri için hem de müşterilerinin güvenlikleri için birçok e-ticaret sitesi, bünyesinde birçok siber güvenlik uzmanını barındırıyor ve bu konulara ciddi ekonomik yatırımlar yapıyor. Tek istedikleri şey ise web sitelerine karşı olabilecek herhangi bir siber saldırının bertaraf edilmesi ve kullanıcılarının bilgileri ile paralarının korunması.

Alışveriş yaparken hacklenmeyin diyoruz ama bu cümlenin altı boş olmamalı değil mi? Şimdi hacklenmemek için neler yapabiliriz bunları konuşalım.

Öncelikle şunun farkında olmalıyız: İnternetten alışveriş yapmak ile gerçek hayatta alışveriş yapmak arasında hiçbir fark yok. Gerçek hayattaki problemlerin aynısını sanalda da yaşamanız mümkün. Hacklenmenin dışında dolandırılmanız sanalda tabi ki daha olası. Özellikle Instagram sayfalarından alışveriş yapmak oldukça tehlikeli. Güvenilir olmayan kaynaklardan alışveriş yapmamanız alabileceğiniz ilk ve en genel önlem. Gün geçtikçe internet kullanıcı sayısı artıyor ve sayı arttıkça online alışverişlere de yönelim yükseliyor. İnsanlardaki internetten alışveriş yapmak çok tehlikeli önyargısı gün geçtikçe eriyor. Fakat hala güvenliğine önem vermeyen birçok insan var ve internet kullanıcısı arttıkça kişisel güvenliğine önem vermeyen kişi sayısı da ne yazık ki artıyor. Şimdi sizlerin sanal güvenliğiniz için dikkat etmeniz gereken hususları ise aşağıda listeledik. Keyifli okumalar.

1)Alışveriş yaptığınız web sitesinin gerçek ve güvenilir olduğundan emin olun. Birçok siber korsan güvenilir web sitelerinin tasarımına tıpa tıp benzer tasarımlar yapabilir. Bu tehlikeden korunmak için emin olmadığınız sitelerden alışveriş yapmayın.

2)Dolandırılmamak için emin olmadığınız, güvenmediğiniz instagram sayfaları gibi yerlerden de alışveriş yapmayın.

3)Güvenli bağlantı (HTTPS) sunmayan web sitelerine gireceğiniz kişisel bilgileriniz ya da kart bilgileriniz 3. kişiler tarafından görülebilir, kopyalanabilir ve kullanılabilir. Bu oldukça tehlikeli ve riskli bir durum. Bu yüzden protokollere dikkat edin ve hiç bir kişisel bilginizi vermeyin.

4)İnternetten alışveriş yaparken sanal kart kullanmaya özen gösterin. Eğer bir sanal kartınız yoksa mobil bankacılık ile hesap kartınıza ya da kredi kartınıza kolayca sanal kart açabilirsiniz.

5)Online ödemelerde 3D Secure yoksa ödemenizi gerçekleştirmeyin.

6)Güvenmediğiniz platformlardan alışveriş yapmak zorundaysanız kapıda ödeme seçeneğini kullanın. Eğer bu seçenek yoksa mümkünse bu platformu kullanmayın.

7)Alışveriş yapacağınız sitenin iletişim bilgilerini kontrol edin. Bir problem ya da sorun ile karşılaştığınızda karşınızda muhatap olabilecek birisinin olmaması üzücü olabilir.

8)Parolalarınızı güçlü parolalar olarak ayarlayın. Büyük – küçük harf, noktalama işaretleri ve sayılardan oluşmalı ve mümkün olduğunca bilinen kombinasyonlardan kaçınmalısınız.

9)Güvenli olmayan wi-fi bağlantılarını kullanmayın. Zorunlu bir şekilde kullanıyorsanız e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmayın.

image
Bilgisayfaniz Editör Ekibi

Sizlere en doğru ve en güvenilir bilgileri ulaştırmaya amaçlayan insanlar topluluğu...

Yorumlar

  • İlk yorumu siz yazın!

    Bu konu için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazarak destek verin!

YORUM YAP