Obezite Nedir? Obezite Kısırlık Yapar mı?

 • 702
 • 0 Comments
Obezite Nedir? Obezite Kısırlık Yapar mı?>

Obezite ve kısırlık günümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık sorunlarındandır. Obezite neden olur? Obezite Nedir? Obezite Kısırlık Yapar mı? bu yazımızda obezite ile kısırlık arasındaki ilişkiyi sizler için araştırdık. 

Obezite Nedir?

Vücutta sağlığı bozacak ölçüde aşırı ve anormal yağ birikmesine obezite denilmektedir.

Obezitenin hesaplanmasında boy ve kilo değeri üzerinden yapılan Vücut Kitle İndeksi (VKİ) – Body Mass Index (BMI) hesaplaması kullanılır: Vücut kitle indeksi, kilogram olarak ağırlığın, metre cinsinden boy uzunluğunun karesine bölünmesiyle elde edilir. Vücut kitle indeksi (beden kitle indeksi) hesaplama değeri 30’un üzerinde olan kişi obez, 40’ın üzeri olan kişi ise morbid obez olarak kabul edilir.

Yağ dokusu tüm sistemi etkileyecek şekilde hormonal ve kimyasal maddeler salgılar. Bazı salgılar iştahın açılmasına, doyma sınırının üste çekilmesine ve obezitenin ilerlemesine sebep olur.

Aşırı kilo alımı sağlığınızı büyük ölçüde tehdit ederken, aynı zamanda hareketlerinizin kısıtlanmasına ve ciddi hastalıklara yakalanmanıza sebep olabilir.

Obezitenin Nedenleri Nelerdir?

 • Düzensiz ve dengesiz beslenmek,
 • Fast-food tarzı yiyecekler tüketmek,
 • Spor yapmamak,
 • Uzun açlık sonrası kontrolsüz yemek yemek,
 • Karbonhidrat içerikli yiyecekler çok tüketmek,
 • Şekerli içecekleri çok tüketmek,

Anne ve babanın her ikisi birden kilolu ise çocuklarda obezite görülme ihtimali yüzde 80’dir. Şeker hastalığı, tiroit bezi hastalıkları, böbrek üstü bezi hastalıkları gibi bazı hormonal sebepler obezite nedenleri arasında yer alabilir.

Yağlanmanın önüne geçmek için çocukluk çağından başlayarak sağlıklı beslenme düzeni ve hareketli yaşam tarzının benimsenmesi gerekir.

 

Şişmanlık ile doğurganlık arasındaki ilişki nedir?

Gereğinden fazla kilosu olan veya obez olan kadınlarda, doğurganlık olasılığı normal kilolu kadınlara göre çok daha azdır. Hamileliğin elde edilmesinin ardından da, mevcut olan fazla kilo hamilelik esnasında tehlikeleri arttırabilir. Fazla olan kiloların verilmesi ile beraber hem doğurganlık artar, hem de sağlıklı bir hamilelik yaşama olasılığını arttırır.

 

Obezitenin sebep olduğu dezavantajlar nelerdir?

 1. Kardiyovasküler hastalıklar (düşük HDL, hipertrigliseridemi, küçük yoğun LDL artışı fibrinolitik anomaliler, aterotromboskleroz); varisler, koroner kalp hastalığı, hipertansiyon, inme,
 2. Şeker hastalığı (tip 2 diyabet),
 3. Rahim, meme, prostat ve kalın bağırsak kanserleri,
 4. Osteoartrit (romatizma),
 5. Uyku-apne sendromu (uykuda solunumun durması ve oksijen yetmezliği),
 6. Doğum zorlukları,
 7. Polikistik over sendromu (yumurtalık kistleri),
 8. Gastrointestinal sistem bozuklukları (reflü özefajit, hiatal herni, safra taşı, hepatosteatoz (karaciğer yağlanması) ve steatohepatiti)
 9. Depresyon gibi hastalıklar için çok önemli risk faktörü olduğu kesin olarak gösterilmiştir.
 10. Polikistik over sendromu (yumurtalık kistleri),
 11. Gastrointestinal sistem bozuklukları (reflü özefajit, hiatal herni, safra taşı, hepatosteatoz (karaciğer yağlanması) ve steatohepatiti)
 12. Depresyon gibi hastalıklar için çok önemli risk faktörü olduğu kesin olarak gösterilmiştir.

 

Şişmanlığın doğurganlık üzerinde ki dezavantajları nelerdir?

 1. Adet düzensizliğinin meydana gelmesi
 2. Kısırlık olasılığında artış olması
 3. Kısırlık ile alakalı cerrahi müdahale gereksiniminin artması
 4. Düşük riskinin artışı
 5. Yüksek tansiyon riskinin artışı
 6. Hamilelik dönemi içerisinde şeker hastalığına yakalanma riski
 7. Hamilelik dönemi içerisinde idrar yolu enfeksiyonu riskinin artışı
 8. Sezaryen ile doğum riskinin artışı
 9. Prematür bebek doğurma riskinin ve bebek ölüm riskinin artışı,
 10. Bebeklerde omurilik ile alakalı olan gelişim bozuklukları ( daha çok nöral tüp defektleri örnek; spina bifida) riski artar,
 11. Bebeğin fazla kilolu olarak doğma riskinde artış görülebilir.
 12. Bebeğin kan şekerinde meydana gelebilir. Bu da beyin hasarı ve epilepsi nöbeti ile alakalı olabilir.
 13. Doğum süresinin artışı, doğum sonrası kanama miktarının artışı,
 14. Doğum sonrasında ciltte dikiş yerlerinde rahim ağzında yara enfeksiyonu, rahim zarında iltihap ve idrar yollarında enfeksiyon riskinin artışı

Anne adaylarının kilo vermesi doğurganlığı nasıl etkiler?

Anne adayının kilosundan sadece %5 ile %10 civarını vermesini halinde, çok basit bir şekilde yumurtlama ve gebelik şansını artırmaktadır.

Hamilelik dönemi içerisinde şeker hastalığı, yüksek tansiyon ve kalp hastalığı ile karşılaşma oranında kabul edilir azalma görülür. Bunun dışında, anne adayının kendine olan güven duygusu da gelişir.

Obez kadınlarda düşük yapma riski daha fazladır!

Tüp bebek tedavilerinde kullanılması gereken hormon ilaçları, obez olan kadınlarda daha az etki sağlar. Bu sebepten dolayı da obez olan kadınlara daha yüksek dozlarda ilaç uygulanması gerekir. Obez kadınlarda normal kilolu kadınlara göre, embriyonun tutunma olasılığı da daha az olur. Mevcut olan yumurta sayısının az olması ile alakalı olarak, görülmekte olan tedavi süreci daha da uzar. Bunun dışında, aynı zamanda tedavinin yarıda kalma riski ile hamilelik risklerinde de artış olur.

Diğer bir yandan ise, obez olan kadınlarda düşük ile karşılaşma olasılığı da artış gösterir. Bu sebepten dolayı, tüp bebek tedavisi gören anne adaylarının bu gibi olumsuzluklar yaşamaması amacı ile fazla olan kilolarından kurtulmaları gerekir.

Fazla kilolarını atmış olan anne adayları, tansiyon ve şeker gibi riskli olan hastalıklardan da korunmuş olur. Tüp bebek tedavisi görecek olan adaylara bir takım diyet programları ve egzersizler tavsiye edilir. Anne adaylarının, kilolarından sadece %5’ini vermeleri dahi, tedaviden elde edilecek olan başarı oranını artırmak için yeterli olmaktadır.

image
Bilgisayfaniz Editör Ekibi

Sizlere en doğru ve en güvenilir bilgileri ulaştırmaya amaçlayan insanlar topluluğu...

Yorumlar

 • İlk yorumu siz yazın!

  Bu konu için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazarak destek verin!

YORUM YAP