Meyan Kökü Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

  • 419
  • 0 Yorum
Meyan Kökü Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?>

Bir baklagiller sınıfı olan meyan kökü bitkisi, meyan kökü olarak bilinir. Ülkesi Rusya ve Çin de dahil olmak üzere birçok yerde kolayca büyüyebilir. Genellikle çay ve şerbet olarak tüketilen meyankökü kullanmak için 5-10 dakika demlemek yeterlidir.

Bitkilerle tedavi veya bitkilerden yararlanma, son zamanlarda popüler olan konulardan bazılarıdır. İnsanlar ilaçlardan uzaklaşarak çeşitli rahatsızlıklarını bitkilerle tedavi etmeye çalıştılar. Canlılık veren çeşitli bitkiler günlük enerjilerini elde etmek için bile kullanılır. Meyan kökü bu yararlı bitkilerden biridir. Ne yazık ki, faydalarını görme umuduyla çok sık tüketmek çeşitli yan etkilere neden olur. Tavsiye edilen seviyelerde tüketmek en iyisidir.

Meyan kökü tıpta kullanımı da çok yaygındır. Bunun yanı sıra, kola'nın içeriğinde de kullanıldığı bilinmektedir. Meyan kökü faydalarını görmek için çay olarak tüketmek en doğru yöntemdir, ancak çayın doğru bir şekilde hazırlanması da aynı derecede önemlidir. Demleme zamanı çayın belirleyici faktörüdür. Daha fazla veya daha az demleme faydaları ortadan kaldırabilir veya zararlı olabilir.

Baklagil ailesinden olan bu bitkinin diğer isimleri; Piyano, Boyan, Glycyrrhiza, Meyan kökü, Reglisse. Yüzyıllardır hastalıklarda iyileştirici bir kaynak olarak kullanılan bu bitkinin Çinliler arasında "rehber tıp" olarak adlandırıldığı bilinmektedir. Özellikle mide problemleri için mucizevi bir bitki olan meyan kökü kaynatıldığında susuzluk için çok iyidir. Yaz aylarının çok sıcak olduğu Adana ve Mersin gibi illerde sokaklarda meyankökü suyu satan satıcılar bulabilirsiniz. Şimdi isterseniz, insanlık tarihinde çok önemli bir yere sahip olan bu bitkiyi tanıyalım.

Meyan Kökü (Bitki) Nedir?

Meyan Kökü (Meyan Kökü) Nedir? Meyan, baklagil ailesinden 150 cm uzunluğa ulaşabilen uzun ömürlü bir çalı türüdür. Bitkinin yetiştirilmesinde, anavatanı Rusya ve Çin olarak bilinir. Bitki küçük mor çiçekler var. Ayrıca yerin altında yaklaşık 1 metre kök vardır. Anavatanlarına ek olarak, Akdeniz ülkelerinde ve Asya'nın çeşitli bölgelerinde yetişir.

Kökten elde edilen bitkinin faydalı kısmına meyan kökü denir. Birçok faydası vardır ve yaygın olarak kullanılmaktadır. Kanat şeklinde yaprakları var. Broşürler eliptik bir şekle sahiptir, kenarlar bütün, üstte koyu yeşil, altı grimsi yeşil ve tüylüdür. Mor, pembe ve açık leylak çiçekleri bir kelebeği anımsatır. Altı başak görünümü, yapraklarının boğum kısımlarında baskındır.

Meyveleri kahverengimsi kırmızı ve fasulye kapsülü şeklindedir. Kazık kök yapısına sahip olan bu bitki, yan köklerini kısa sürede salarak büyür. Bu yan kökler bazen metre uzunluğa ulaşabilir. Ülkemizde kolayca yetiştirilebilen bu şifalı bitki; İlaç ve bira endüstrisinde kullanılır ve bal yaparak tüketilir.

Meyan Kökü Nasıl Kullanılır?

Meyan Kökü Nasıl Kullanılır Bitki bir bütün olarak veya küçük parçalar halinde bulunabilir. Bitkinin kökünü satın aldıysanız; çay olarak tüketmelisin. Çayınızı hazırlarken; Bir bıçakla kökü küçük parçalara ayırmalısınız. 1 çay kaşığı meyan kökü büyük bir bardak bitkisel çay için uygundur.

Ancak, bu parçalama sürecinde dikkate alınması gereken bir husus vardır. Alternatif tıpla ilgilenen uzmanlar, meyan kökü çok küçük parçalar halinde kesilmemelidir. Daha fazla parça parçalandığından, oksidasyon riski artar. Bu nedenle, onu birkaç büyük parçaya bölmek yeterli olacaktır.

Bir bardak su kaynatın ve dinlendirin. Bu arada, çaydanlık içine gerekli meyan kökü ekleyin. 5 ila 10 dakika bekletin. Az ya da çok demleme faydası sağlamaz. Meyan kökü en yaygın kullanımı sıcak yaz aylarında çayının soğutulması ve içilmesidir. Eski geleneklerini sürdüren bazı şehirlerin sokaklarında buz gibi meyan çayı satan amcalarla karşılaşabilirsiniz.

Başka bir kullanım şekli meyan özüdür. Şurup, pastil, öksürük damlaları şeklinde kullanılan bu yöntem, ilaç endüstrisinde daha çok tercih edilmektedir. Bazı ilaçların bileşimine eklenen ekstrakt sağlığımız için doğal bir şifa kaynağıdır.

Toz halinde de mevcuttur. Kurutulmuş ve toz haline getirilmiş bitki egzama ve akne tedavisinde kullanılır. Bununla birlikte, bu tür kullanımları çok fazla tercih etmemenizi, sadece çay şeklinde yapmanızı öneririz. Çünkü yanlış uygulama veya aşırı doz istenmeyen durumlara neden olabilir.Son olarak, balda tüketmekten bahsedelim ve faydalar bölümüne gidelim. Aslında, bu şurup şeklinde kullanımı ile aynıdır. Meyan kökü balı veya biyan balı, insanlar tarafından bilindiği gibi; Yoğun bir kıvam elde edilene kadar bitkinin taze veya kuru köklerinin suda kaynatılmasıyla oluşur.

Suda çok hızlı çözünen bir camgöbeği ekstresi elde edilir. Bu bal bir çorba kaşığı kadar alınırsa, mide rahatsızlığı ve boğaz ağrısı için iyidir. Tıbbi karışımın aşırı solunum olmadan üst solunum yolu hastalıkları için kullanılması ve bir uzmana danışarak tüketilmesi önerilir.

Meyan Kökü Faydaları Nelerdir?

Yaz aylarına denk gelen Ramazan'ın vazgeçilmez aylarından meyan kökü şerbeti faydaları sayılmaz. Önceki başlığımızda, bu bitkinin kullanım alışkanlıklarını ayrıntılı olarak konuştuk. Sıcak içilirse çay, soğuk içilirse şerbet diyoruz. Ancak çoğunlukla soğuk şerbet içinde sarhoş olduğundan, bu çerçevede faydaları bir araya getirdik. Buna göre, meyan kökü en bilinen faydaları şunlardır;

Özellikle ülser olmak üzere reflü ve gastrit gibi hastalıkların semptomlarını mide hastalıklarından hafifletir.

Karaciğer iltihabının ciddi sonuçları olabilir. Bu durumda, uygulanan tedaviye ek olarak, bitkisel destekte meyan kökü kullanılır. Bitki, karaciğer iltihabı tedavisinde etkilidir.

Bağırsak ishali üzerinde iyileştirici bir etkiye sahiptir. İshalin neden olduğu karın ağrısını hafifletir ve ishali yavaşlatır.

Boğaz ağrısı ve öksürük gibi tahriş edici durumlarda etkilidir. Boğaz ağrısı olurken, zamanla öksürüğü giderir ve ortadan kaldırır. Grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklarda ilaçlara ek olarak ek olarak da kullanılabilir.

Mide hastalıklarını ve bağırsakları etkileyebilen bir bitki olduğu için doğal olarak hazımsızlığa iyi gelir. Sindirim sistemini rahatlatır ve mide ekşimesi, mide ekşimesi ve bulantı gibi sorunlara iyi gelir. Gıda zehirlenmesi vakalarında da işe yaradığı bulunmuştur.

Diyet yapan kişilerde kilo kaybına ek olarak kullanıldığında kilo kaybını hızlandırır. Yağ yakımı üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir ve sağlıklı bir zayıflama sağlar.

Jel kıvamında bir merhem olarak hazırlandığında egzama gibi ciddi cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılan bir bitkidir.

  • Kas ve eklem ağrısını azaltır.
  • Susuzluğa iyi gelir.
  • Enerji ve dayanıklılık sağlar.
  • Depresyonu önler.
  • Kolesterol seviyesini düzenler.

Vücut üzerinde rahatlatıcı ve stres azaltıcı etkilere sahip olduğu bulunmuştur. Bu nedenle yoğun çalışma temposunda ve stres altında olan kişilerin günde 1-2 bardak içmeleri önerilir.

En bilinen ve dikkat çekici faydalarından biri, menopozun etkilerini azaltmasıdır. Bilindiği gibi, menopoz her kadının yaşaması gereken doğal bir süreçtir. Ancak kadınlar şu anda kolay değil; Sıcak basması, eklemlerde ağrı, sinirlilik, uykusuzluk, karın şişliği gibi birçok problem yaşarlar. Burada, meyan kökü menopoz sırasında yaşanan bu sorunların üstesinden gelmeye yardımcı olur.

Meyan Kökü Yan Etkileri Nelerdir?

Meyan Kökü Yan Etkileri Nelerdir? Tüm şifalı bitkiler belirli oranlarda tüketilmelidir, aksi takdirde çeşitli yan etkiler gösterirler. Meyan içeriği nedeniyle, bağ ağrısı, yüksek tansiyon, uykusuzluk ve kalp krizi gibi klasik ve ciddi yan etkiler gösterebilir. Ayrıca, çok fazla tüketildiğinde, vücutta su tutabilir ve şişkinliğe neden olabilir.

Sağlıklı bireyler gün boyunca ortalama 2 bardak meyan çayı tüketmelidir. Ellerde ve kolda uyuşma gibi yan etkiler görürseniz, ilk içecek sırasında kaslarda ağrı; kesinlikle bir uzmana danışmalısınız.

Ayrıca, yüksek tansiyon, kalp, diyabet, böbrek, karaciğer ve kanser hastalarında meyan kökü kullanılmamalıdır. Uzmanlar tarafından hamilelik ve emzirme döneminde olan kadınların tüketilmesi önerilmez.

Konuyla İlgili Bilgilendirici Video

Sonuç 

İlaç endüstrisinde kullanılan meyan kökü yüzyıllardır bir şifa kaynağı olarak tercih edilmiştir. Özellikle susuzluğu gidermek için; Mide problemleri, eklem ağrısı ve menopoz semptomlarını hafifletmek gibi birçok faydası vardır.

image
Bilgisayfaniz Editör Ekibi

Sizlere en doğru ve en güvenilir bilgileri ulaştırmaya amaçlayan insanlar topluluğu...

Yorumlar

  • İlk yorumu siz yazın!

    Bu konu için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazarak destek verin!

YORUM YAP