Maddi Hasarlı Kaza Sonrası Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Doldurulur?

  • 111
  • 0 Yorum
Maddi Hasarlı Kaza Sonrası Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Doldurulur?>

Kaza tespit raporu, maddi hasarlı trafik kazasına karışan sürücülerin, kaza ile ilgili olarak sigorta şirketine veya polise ihtiyaç duymadan anlaşma yaparak hazırladıkları rapordur. Maddi hasarlı bir trafik kazası olması durumunda, durumu kayıt altına almak için kazaya karışan tarafların ortaklaşa bir kaza raporu düzenlenmesi zorunludur. Sigorta işlemleri için oldukça önemli olan bu raporda, kazaya karışan tarafların görüşlerine ilişkin yazılı bir açıklama yapılması gerekmektedir.

Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Hazırlanır?

1 ve 2 numaralı alanlara kazanın tarihi, saati ve yeri girilir.

Varsa tanıkların iletişim bilgileri 3. alana yazılır.

4, 5 ve 6 numaralı alanlar, her iki taraf tarafından kendi sürücü bilgileri, araç bilgileri ve trafik sigortası poliçe bilgileri ile ayrı ayrı doldurulur.

7. alanda uygun kutuların yanına (X) yerleştirilir. (Bu alanın doldurulması zorunlu değildir, sadece sigorta şirketlerinin kazayı kısa sürede değerlendirmesi önemlidir.)

Kaza araçlarından birinin yabancı plakası varsa 8 numaralı alan doldurulur.

Alan 9'da, araca ilk vurulan yer işaretlenir.

10 numaralı bölgede çarpışmanın yeri ve anı taslak haline getirilir, cadde ve cadde adları belirtilir, aracın yönü işaretlenir ve yol çizgileri çizilir. Araçlar A ve B olarak işaretlenmiştir.

11 numaralı alanda sürücüler kaza ile ilgili görüşlerini yazıyor.

Son olarak, 12 numaralı alan sürücüler tarafından imzalanmalıdır. İmzalanmamış tutanaklar geçersiz sayılır.

 İkiden fazla aracın çarpması durumunda birden fazla rapor kullanılabilir. Her iki dakika da aynı şekilde doldurulur ve imzalanır.

Maddi hasarlı kaza sonrası ne yapmalıyız? Tutanak nasıl tutulur?

 Kaza Tespit Tutanağı nedir?

Kaza Tespit Raporu, trafik kazalarında durumu maddi hasarlı olarak kayıt altına almak için polis veya sigorta şirketine ihtiyaç duymadan birbirleriyle mutabık kalınarak kazayı gerçekleştiren kişiler tarafından hazırlanan rapordur. Kaza Tespit Raporu 01.04.2008 tarihinde yürürlüğe girdi. Bu rapor sayesinde trafikte bekleme ve zaman kayıpları azaltıldı. Ayrıca kaza mağdurları tutanaklarını online olarak takip edebilirler.

Rapor hazırlanırken kaza geçiren kişiler raporda istenen tüm bilgileri 2 nüsha halinde doldurur ve bu kişiler tarafından imzalanır. Her iki tarafın görüşleri tutanağa yazılır. Ayrıca, araçları hareket ettirmeden kazayı farklı açılardan fotoğraflamakta fayda var.

 

 

image
Bilgisayfaniz Editör Ekibi

Sizlere en doğru ve en güvenilir bilgileri ulaştırmaya amaçlayan insanlar topluluğu...

Yorumlar

  • İlk yorumu siz yazın!

    Bu konu için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazarak destek verin!

YORUM YAP