Kurban Eti Nasıl Saklanır? İşte Takip Etmeniz Gereken 5 Adım

  • 190
  • 0 Yorum
Kurban Eti Nasıl Saklanır? İşte Takip Etmeniz Gereken 5 Adım>

Kurban bayramlarında dağıtılan paylardan sonra elimizde kalan kurbaan etlerimizin dolaplarımızdaki muhafazaları sağlığımız açısından çok önemlidir.Aklınaza gelen sorularınızın cevaplarını sizler derlediğimiz haberimizin içerisinde ayrıntılarıyla bulabilirsiniz.

Kurban Bayramı yaklaşırken, en merak edilen konulardan biri kurbanın etini nasıl gizleyeceğidir. Dini pratiğimizi yaptıktan ve kurbanımızı paylara böldükten sonra, geri kalan eti bir şekilde paylaşıyoruz. Peki bunu doğru yapıyor muyuz? Kurban etini saklarken göz önünde bulundurmanız gereken bazı noktalar:

Etini bekletin

Kurban etini 5 saat boyunca 14-20 dereceye kadar serin bir yerde saklayın. Ardından parçalama işlemini yapın ve buzdolabına yerleştirin. Çünkü uzmanlara göre, kesildikten hemen sonra buzdolabına yerleştirilen et bakteri üretimine yol açıyor.

Hijyene dikkat edin

Eti parçalara ayırmadan önce ellerinizin temiz olduğundan emin olun. Bir gece önce eti kaynar suya koymak için eti, bıçağı ve aletleri kesmek için tahtayı yıkayın. Sakatat ve eti daima ayrı kaplara koyun.

Beş günden sonra tüketeceğiniz eti dondurucuda saklayın

Etler buzdolabında en fazla beş gün saklanabilir. Süre arttıkça, etin rengi kararmaya başlar. Sadece rengin koyulaşması etin bozulduğu anlamına gelmez. Ayrıca, etteki koku ve doku değişiklikleri etin bozulmaya başladığını gösterir. Beş günden sonra tüketeceğiniz eti daima dondurucuda saklayın.

Saklayacağınız eti porsiyonlara ayırın

Eti dileklerinize göre kesip saklama torbalarına koyduğunuzda, ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurarak ve aynı anda tüketebileceğiniz kısımlara böldüğünü unutmayın. Çünkü dondurulmuş eti çözdükten sonra hemen tüketmelisiniz. Çözdürülen etin dondurulması, bozulmasına neden olur.

Donmuş eti buzdolabında çözün

Donmuş kurban etini daha çabuk eritmek için sıcak suya koymayın. Bu ette oluşacak bakteri hızını ve miktarını arttırır. Derin Dondurucudan çıkardığınız eti buzdolabına koyarak çözdüğünüzden emin olun.

Kaliteli bir Derin Dondurucu seçin

Hala dondurucunuz yoksa, bu alanda kalitesini kanıtlamış ve etinizi güvenle saklayabilen Uğur Derin Dondurucular, artık 7 yıl garantilidir. 31 Ağustos'a kadar Uğur'a gelin ve 7 yıllık garanti ürünlerimizle Uğur'u evinize ekleyin!

image
Bilgisayfaniz Editör Ekibi

Sizlere en doğru ve en güvenilir bilgileri ulaştırmaya amaçlayan insanlar topluluğu...

Yorumlar

  • İlk yorumu siz yazın!

    Bu konu için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazarak destek verin!

YORUM YAP