Kronik yorgunluk sendromu nedir? Nasıl tedavi edilir?

Sağlık

Kronik yorgunluk sendromu nedir? Nasıl tedavi edilir?

Kronik yorgunluk sendromu (KYS) nedir? 6 aydan uzun süren, boğaz, kas ile eklem ağrısı, bulantı ve konsantrasyonda bozulma gibi eşlik eden sorunlarla kendini gösteren kronik yorgunluk günümüz yaşam biçimini etkileyen önemli sorunlardan biridir.İçindekiler

Kronik yorgunluk sendromu nedir?

Sabahları zor uyanma, kaslarda ağrı, uyku bozukluğu, zihinsel performansta gerileme, çeşitli alerjik reaksiyonlar, boğaz yanması gibi birçok şekilde kendini gösteren kronik yorgunluk günümüz yaşam biçimini etkileyen önemli sorunlardan biridir.

Tamamlayıcı Tıp Uzmanı Dr. Murat Unan, kronik yorgunluk sendromu ve kronik yorgunluğun tedavisi konusunda önemli bilgiler verdi.

Bazılarımız için mevsim ne olursa olsun, günler sanki sırtlarında bir çuval taş ile yokuş çıkmaya benziyor. Her gün yorgunluk içinde geçiyor ve ne kadar dinlenirlerse dinlensinler bir türlü kendilerine gelemiyorlar. Sabahları zor uyanıyor ve güne hızlı bir başlangıç yapabilmek için kahve veya sigara gibi uyarıcılara ihtiyaç duyuyorlar.

Kronik yorgunluk sendromunun belirtileri

 • Aşırı yorgunluk
 • Baş ağrısı
 • Boğaz ağrısı
 • Genel kas ağrıları
 • Vücudun bazı bölgelerinin dokunmaya karşı hassaslaşması (koltuk altları ya da boyun gibi)
 • Lenf bezlerinin şişmesi
 • Eklem ağrıları
 • Derinin nedensiz şişmesi ya da kızarması
 • Unutkanlık
 • Hafıza sorunları
 • Uyku bozukluğu
 • Yorgun olarak uyanmak
 • Motivasyon eksikliği
 • Aşırı uykulu olma
 • Yeme bozuklukları

 

Hücrelerin enerji kullanımda zorluk

Bugün kronik yorgunluk sendromu olarak adlandırdığımız bu tablonun altında çok sayıda nedenin yattığı düşünülmekte. Ancak bu kadar farklı nedenin ortak kesişim alanı olarak hücrelerin enerji kullanımdaki zorluğu görebiliriz. Bu zorluğu temelde iki ana başlık altında ele alabiliriz:

 

Kronik yorgunluk sendromunun temel nedenleri

Hücreye gelen oksijenin, gıdaların ve yardımcı maddelerin yetersizliği ve mitokondrilerin (hücre içi enerji santralleri) zorlanması

Atık maddelerin atılımındaki zorluklar ve hücrelerin içinde bulunduğu temel maddenin atıklarla yığınlanması

Birçok kişi stres ve kronik yorgunluk sendromunda yüksek miktarlarda kahve ve şekere daha çok ağırlık vermektedir. Kısa dönemde bunlar enerji sağlasalar da aşırı miktarda kafein ve rafine karbonhidratlar kronik yorgunluğu ağırlaştırabilir. Bunun sonucunda baş ağrıları, aşırı uyarılmalar ve gerginlikler, konsantrasyon sorunları ortaya çıkabilir. Stres ve yorgunluk döneminde kan glükozunu dengelemek daha zor olduğu için, rafine karbonhidratların alımını azaltmak çok önemlidir. Bu durum kan şekerinin aşırı miktarda oynamasına ve şeker düzeylerinin düşmesine neden olur (reaktif hipoglisemi).

 

Stres, yorgunluk ve bitkinlikte önerilen gıda takviyeleri

– 5-10 mg demir, 10-20 mg çinko, 200 µg selenyum içeren dengeli formüller

Demir ve çinko eksikliği kronik yorgunluğa neden olabilir. Streste çinko ve selenyum gereksinimi artar.

 

– B vitamini kompleksleri

25 mg Vitamin B1, B2, B6 (en az 100mg), Niasin, Pantotenik asit ve 0,8 mg Folik asit’ten oluşan formül

Enerji metabolizmasındaki öneminden dolayı B Vitamini düzeylerindeki eksiklikler yorgunluğa neden olabilir. Stres, aktivite ve enerji tüketiminin arttığı zamanlarda B Vitaminlerine gereksinim de artar.

 

– Vitamin C

0,5-2 g

Streste artan oranlarda tüketilir.

 

– Vitamin B12

25-50 µg (emilim bozukluğu olan kişilerde 1 mg i.m.)

Vitamin B12 eksikliği kansızlığa, yorgunluğa ve depresyona neden olabilir; yaşlılarda daha sık görülür.

 

– L-triptofan

1-2 g

Uyku düzenleyicidir.

 

– Magnezyum

400-600 mg

Sakinleştirici etkisi vardır

 

– Coenzim Q10

200-300 mg

Antioksidan; kalp-dolaşım fonksiyonlarını düzenler. Enerji metabolizmasında yeri vardır.

 

– Aminoasitler

(Sistein, Glutamin, Glisin) Streste gereksinim artar (Glutatyon)

Multivitamin kombinasyonları, bedenin eksikliklerini tamamlamak için yararlı ürünlerdir.

 

Diğer taraftan kronik yorgunluk sendromunun oluşmasını ve şiddetini belirleyen esas etken, hücrelerin içinde bulunduğu temel maddenin aşırı yüklenmesidir. Burada biriken toksinler hücrelerin görevlerini yerine getirmelerini zorlaştırır. Bunun sonucunda bedene yeterli miktarda besin alınsa bile, hücreler bunları verimli bir şekilde kullanamazlar. Özellikle, temel maddede oluşan yığınlanma, hücre içindeki enerji santralleri olan mitokondrileri olumsuz etkiler.

Kronik yorgunluk sendromunun altında yatan temel nedenler;

 • Odaklar ve bozucu alanlar
 • Bağırsak bakteri dengesinin bozulması ve gıda intoleransı
 • Bağışıklık sistemi bozuklukları ve alerjiler
 • Ağır metal ve kimyasal toksik yüklenmeler
 • Kronik virüs enfeksiyonları
 • Toplam stres yükü
 • Elektro manyetik alanlar

Kronik Yorgunluğa Karşı Beslenme

Kronik Yorgunluk Sendromunun tedavisi için bazı doğal seçenekler şunlardır:

Zencefil: Zencefilin antiviral özelliği KYS’yi tedavi etmeye yardım eder. Her gün bir tatlı kaşığı zencefil kökünden yapılmış bir bardak çay içmek önerilir.3-zencefil

Maca Kökü: Maca kökü, bağışıklık sistemini güçlendirmekte ve yorgunluk ve bitkinliğin önüne geçmekte birebirdir. Aynı zamanda iyileştirici etkisi de vardır. Kahvaltınızla beraber bir tatlı kaşığı maca kökü yiyin. Peynirin ya da ekmeğin üzerine serpebilirsiniz veya süte karıştırabilirsiniz.

Kenevir tohumu: Kenevir tohumu, içerdiği magnezyum sayesinde faydalıdır. Her gün bir avuç yemek önerilir, salataların, çorbaların, sulu yemeklerin ya da sosların üzerine serpebilirsiniz.

Arı poleni: Arı poleni gençleştirici etkisiyle bilinir. Fiziksel performansı ve doğurganlığı arttırmak için kullanılması önerilir. Bağışıklık sistemine en çok yararı sağlaması için balla karıştırılabilir. Her gün aç karnına bir tatlı kaşığı yiyebilirsiniz.

Tavuk suyu: Tavuk suyu genellikle içerdiği karnosin ve anserinden yararlanmak için tavuk ayakları kullanılarak hazırlanır. Bunlar vücudumuzun savunma sistemini güçlendirmeye ve ruh halindeki değişkenlikleri önlemeye yardımcıdır. Tavuk suyu, hem fiziksel hem de zihinsel yorgunluğu önlemek için asırlardır kullanılmaktadır. Dört hafta boyunca, her gün bir bardak, ya da bir kase, tüketebilirsiniz.

Kronik yorgunluk nasıl tedavi edilir?

Planlı ve hedefe yönelik detoks programları ile bağ dokusu ve temel maddeyi arındırabiliriz. Bunun için ilgili yığınlamanın olduğu bölgeleri belirleyip, bunları bu lokal noktalara ulaşana kadar temizlemeliyiz.

Sağlıklı bir yaşam, ancak hücrelerimizin temiz ve sağlıklı bir ortamda (temel maddenin içinde) var olabilmeleri ile mümkündür. Bedenimizin kaynaklarını tamamen tüketmeden ne kadar verimli kullanabilirsek, yaşamımızdan da o kadar keyif alabiliriz. Yani, bugünkü başarılarımızın ve deneyimlerimizin tadını çıkartmak için de enerjimizin kalması gerekir.

Unutmayalım; yaşam, sağlıklı ve dengeli bir akıl, beden ve ruh bütünlüğü içinde çok zevkli bir serüvendir.

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yazın!

Bu konu için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazarak destek verin!

Yorum Yap