Kronik yorgunluk sendromu nedir? Nasıl tedavi edilir?

 • 695
 • 0 Comments
Kronik yorgunluk sendromu nedir? Nasıl tedavi edilir?>

Kronik yorgunluk sendromu (KYS) nedir? 6 aydan uzun süren, boğaz, kas ile eklem ağrısı, bulantı ve konsantrasyonda bozulma gibi eşlik eden sorunlarla kendini gösteren kronik yorgunluk günümüz yaşam biçimini etkileyen önemli sorunlardan biridir.

İçindekiler

Kronik yorgunluk sendromu nedir?

Kronik yorgunluk; Kendini yorgun hissetme, sürekli iş üretkenliğini azaltma, gönülsüzlük ve sosyal yaşamdan uzaklaşma, insanlar yeterince dinlense de mutsuzluk gibi belirtilerle kendini gösteren psikolojik bir sorundur. Bazı hastalarda, sadece hafif yorgunluk ve düşük enerji seviyeleri görülebilirken, kişinin günlük aktivitelerinin daha ileri seviyelerine ulaşabilir ve bir bakıma muhtaç hale gelebilir. Kronik yorgunluk sendromu genellikle yoğun bir iş temposuna sahip, üst düzey sorumluluk gerektiren, stresli bir iş hayatına sahip ve uzun ve yorucu işlere sahip kıdemli yöneticilerde görülür.

Sendrom psikolojik bir problem olarak kabul edilebilir, ancak psikolojik boyutunun yanı sıra zihinsel ve fiziksel etkileri vardır. Duygusal tükenme ve hastalarda herhangi bir aktiviteyi gerçekleştirecek enerjiye sahip olma hissi, bulantı, kas ağrısı, konsantrasyon eksikliği ve unutkanlık gibi sorunları da beraberinde getirir. Bu nedenle, yaşam kalitesi üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olurken, okul başarısının iş üretkenliği ve sosyal yaşam üzerinde olumsuz etkileri vardır.

Sabahları uyanma problemi, kaslarda ağrı, uyku bozukluğu, zihinsel performansta gerileme, çeşitli alerjik reaksiyonlar ve boğaz yanması gibi birçok şekilde kendini gösteren kronik yorgunluk, günümüz yaşam tarzını etkileyen önemli sorunlardan biridir.

Bazılarımız için, sezon ne olursa olsun, günler sırtlarında taş çuvalı ile yokuş yukarı gidiyor gibi. Her gün yorgun ve ne kadar dinlenirlerse dinlenemezler kendilerine gelemezler. Sabahları uyanırlar ve hızlı bir başlangıç yapmak için kahve ya da sigara gibi uyarıcılara ihtiyaç duyarlar.

Kronik yorgunluk sendromunun belirtileri

 • Aşırı yorgunluk
 • Baş ağrısı
 • Boğaz ağrısı
 • Genel kas ağrıları
 • Vücudun bazı bölgelerinin dokunmaya karşı hassaslaşması (koltuk altları ya da boyun gibi)
 • Lenf bezlerinin şişmesi
 • Eklem ağrıları
 • Derinin nedensiz şişmesi ya da kızarması
 • Unutkanlık
 • Hafıza sorunları
 • Uyku bozukluğu
 • Yorgun olarak uyanmak
 • Motivasyon eksikliği
 • Aşırı uykulu olma
 • Yeme bozuklukları

 

Hücrelerin enerji kullanımda zorluk

Bugün kronik yorgunluk sendromu dediğimiz şeyin bir takım nedenlerden kaynaklandığı düşünülüyor. Ancak, hücrelerin enerji kullanımındaki zorlukları, bu gibi farklı sebeplerin ortak kesişim alanı olarak görebiliriz. Temel olarak bu zorluğu iki ana başlık altında ele alabiliriz:

 

Kronik yorgunluk sendromunun temel nedenleri

Oksijenin yetersizliği, hücreye gelen yiyecekler ve yardımcı maddeler ve mitokondriya zorlama (hücre içi enerji santralleri)

Atık maddelerin elden çıkarılmasındaki zorluklar ve atık içeren hücreleri içeren bazik madde birikimi

Birçok insan stres ve kronik yorgunluk sendromunda kahveye ve şekere daha fazla ağırlık verir. Kısa vadede enerji sağlasalar da, aşırı miktarda kafein ve rafine karbonhidrat, kronik yorgunluğu artırabilir. Sonuç olarak baş ağrısı, aşırı uyarılma ve gerginlik, konsantrasyon problemleri ortaya çıkabilir. Rafine karbonhidrat alımını azaltmak çok önemlidir, çünkü stres ve yorgunluk sırasında kan şekerini dengelemek daha zordur. Bu aşırı kan şekeri seviyelerine ve düşük şeker seviyelerine (reaktif hipoglisemi) neden olur.

 

Stres, yorgunluk ve bitkinlikte önerilen gıda takviyeleri

– 5-10 mg demir, 10-20 mg çinko, 200 µg selenyum içeren dengeli formüller

Demir ve çinko eksikliği kronik yorgunluğa neden olabilir. Streste çinko ve selenyum gereksinimi artar.

 

– B vitamini kompleksleri

25 mg Vitamin B1, B2, B6 (en az 100mg), Niasin, Pantotenik asit ve 0,8 mg Folik asit’ten oluşan formül

Enerji metabolizmasındaki öneminden dolayı B Vitamini düzeylerindeki eksiklikler yorgunluğa neden olabilir. Stres, aktivite ve enerji tüketiminin arttığı zamanlarda B Vitaminlerine gereksinim de artar.

 

– Vitamin C

0,5-2 g

Streste artan oranlarda tüketilir.

 

– Vitamin B12

25-50 µg (emilim bozukluğu olan kişilerde 1 mg i.m.)

Vitamin B12 eksikliği kansızlığa, yorgunluğa ve depresyona neden olabilir; yaşlılarda daha sık görülür.

 

– L-triptofan

1-2 g

Uyku düzenleyicidir.

 

– Magnezyum

400-600 mg

Sakinleştirici etkisi vardır

 

– Coenzim Q10

200-300 mg

Antioksidan; kalp-dolaşım fonksiyonlarını düzenler. Enerji metabolizmasında yeri vardır.

 

– Aminoasitler

(Sistein, Glutamin, Glisin) Streste gereksinim artar (Glutatyon)

Multivitamin kombinasyonları, bedenin eksikliklerini tamamlamak için yararlı ürünlerdir.

Öte yandan, kronik yorgunluk sendromunun oluşumunu ve ciddiyetini belirleyen ana faktör, hücrelerin içinde bulunduğu temel maddenin aşırı yüklenmesidir. Burada biriken toksinler, hücrelerin görevlerini yerine getirmelerini zorlaştırır. Sonuç olarak, vücuda yeterince besin alınsa bile, hücreler bunları verimli bir şekilde kullanamaz. Özellikle, baz malzemenin aglomerasyonu, hücre içindeki enerji santralleri olan mitokondriyi olumsuz şekilde etkiler.

Kronik yorgunluk sendromunun altında yatan temel nedenler;

 • Odaklar ve bozucu alanlar
 • Bağırsak bakteri dengesinin bozulması ve gıda intoleransı
 • Bağışıklık sistemi bozuklukları ve alerjiler
 • Ağır metal ve kimyasal toksik yüklenmeler
 • Kronik virüs enfeksiyonları
 • Toplam stres yükü
 • Elektro manyetik alanlar

Kronik Yorgunluğa Karşı Beslenme

Kronik Yorgunluk Sendromu tedavisi için bazı doğal seçenekler şunlardır:

 

Zencefil: Zencefilin antiviral özellikleri CMS'nin tedavisine yardımcı olur. Her gün bir çay kaşığı zencefil kökünden yapılan bir bardak çay içilmesi önerilir.

Maca Kökü: Maca kökü, bağışıklık sistemini güçlendirir ve yorgunluk ve halsizliği önleme hakkıdır. Aynı zamanda iyileştirici bir etkiye sahiptir. Kahvaltınızla bir çay kaşığı maca kökü alın. Peynir veya ekmeğin üzerine serpin veya süte karıştırın.

Kenevir Tohumu: Kenevir tohumu, içerdiği magnezyum nedeniyle faydalıdır. Her gün bir avuç dolusu öğün tavsiye edilir, salataların, çorbaların, sulu yemeklerin veya sosların üzerine serpebilirsiniz.

Arı poleni: Arı poleni gençleştirici etkisiyle bilinir. Fiziksel performansı ve doğurganlığı artırmak için kullanılması tavsiye edilir. Bağışıklık sistemine en fazla faydayı sağlamak için bal ile karıştırılabilir. Aç karnına her gün bir tatlı kaşığı yiyebilirsin.

Tavuk suyu: Tavuk suyu, genellikle karnosin ve içerdiği anserinden yararlanmak için tavuk ayağı kullanılarak hazırlanır. Vücudumuzun savunma sistemini güçlendirmeye ve ruh hali değişimlerini önlemeye yardımcı olurlar. Tavuk suyu, hem fiziksel hem de zihinsel yorgunluğu önlemek için yüzyıllar boyunca kullanılmıştır. Dört hafta boyunca her gün bir bardak ya da bir kase tüketebilirsiniz.

 

Kronik yorgunluk nasıl tedavi edilir?

Planlanmış ve hedefli detoks programları ile bağ dokusunu ve temel maddeyi temizleyebiliriz. Bunu yapmak için, ilgili istiflemenin gerçekleştiği bölgeleri tespit etmeli ve bu yerel noktalara ulaşana kadar temizlemeliyiz.

Sağlıklı bir yaşam ancak hücrelerimiz temiz ve sağlıklı bir ortamda (temel maddede) mevcutsa mümkündür. Vücudumuzun kaynaklarını tamamen tüketmeden daha verimli bir şekilde kullanabiliriz, hayatımızın tadını daha fazla çıkarabiliriz. Başka bir deyişle, bugün elde ettiğimiz başarı ve deneyimlerin tadını çıkarmak için enerjili kalmamız gerekiyor.

Unutma; hayat, sağlıklı ve dengeli bir zihin, beden ve ruh bütünlüğü içinde çok zevkli bir maceradır.

 

image
Bilgisayfaniz Editör Ekibi

Sizlere en doğru ve en güvenilir bilgileri ulaştırmaya amaçlayan insanlar topluluğu...

Yorumlar

 • İlk yorumu siz yazın!

  Bu konu için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazarak destek verin!

YORUM YAP