Kaza Tespit Tutanağı Nedir?

  • 62
  • 0 Yorum
Kaza Tespit Tutanağı Nedir?>

Trafik kazası neticesinde kazaya karışan araçlarda maddi hasar meydana geldiğinde araç sahiplerinin maddi hasar kaza tutanağını doldurmaları gerekmektedir. Kaza raporunun doldurulmasındaki amaç, kazayı yapan tarafların kazanın nasıl meydana geldiğini kendi dillerinde kayıt altına almalarıdır.

Kaza raporu tutmak sigorta işlemleri açısından oldukça önemlidir. Geçmişte trafik polisi kaza raporlarını tutardı. Sürücüler 1 Nisan 2008 tarihinden itibaren polisi beklemeden kazayı fotoğraflayarak ve kaza tutanağını doldurup imzalayarak kaza mahallinden ayrılabilirler.

Kaza raporu tutulurken dikkat edilmesi gereken bazı detaylar var. Kazanın nasıl gerçekleştiğinin çizilmesi ve anlatılması, araçlarda oluşan hasarların ve kaza ortamının fotoğraflarının çekilmesi, kaza tespit raporunda mutlaka yapılması gereken detaylar arasındadır.

Her sürücü kaza tespit kulpunu doldururken kazanın nasıl meydana geldiğini kendi gözlemleriyle açıklamalıdır. Araç sigortası ile ilgili tüm bilgiler her iki araç için ayrı ayrı ve eksiksiz olarak belirtilmeli ve rapor doldurulmalıdır. İki nüsha halinde hazırlanması gereken kaza tespit raporlarında dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri; Kaza tespit raporları, kazaya karışan her iki sürücü tarafından imzalanmalıdır. İmzası boş olan kaza tespit raporları geçerli sayılmaz ve kabul edilmez.

 Kaza Tespit Raporuna Hangi Belgeler Eklenir ve Sigorta Şirketine Başvurulur?

Trafik kazası geçirenler, hem karşı tarafın Zorunlu Trafik Sigortası yaptırdığı sigorta şirketine hem de araçlarının kasko sigortasını düzenleyen sigorta şirketine başvurur. Bu başvuru sırasında kaza raporu ile birlikte bazı belgeleri de sunmaları gerekmektedir. Bu belgeler;

Maddi Hasar Trafik Kazası Tespit Raporu, poliçenin fotokopisi, kaza yerinde çekilmiş fotoğraflar, sürücü ehliyet fotokopisi ve araç sürücülerinin ehliyet fotokopisi.

 Hangi Şartlarda Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı Doldurulması Mümkün Değildir?

Sürücülerin biri veya her ikisi de ehliyetsiz veya yetersiz ehliyete sahip motorlu araç kullanıyorsa, Şoför sarhoş ise veya şoförün ruh sağlığı şüphesi varsa, Şoför yaşı küçükse, Sebep olan araçlardan biri veya birkaçı Kaza, kamu kurumlarına ait araçlardır, Bir eşya veya eşyada hasar meydana gelirse, Trafik kazası sonucu sadece üçüncü şahısların eşyalarında hasar meydana gelirse, Kazaya karışan araçlardan biri veya birkaçının bulunmaması durumunda Trafik sigortası, Trafik kazası sonucu yaralanma veya ölüm gibi durumlar varsa maddi hasarlı trafik kazası raporu doldurulamaz.

Maddi hasarlı trafik kazası tutanağının doldurulamadığı durumlarda, kazanın meydana geldiği yerde aracın yerini değiştirmeden kaza tutanağı ve alkol raporu çektirmek için trafik polisi aranmalıdır. Araçlar kaza mahallinden kaldırılmadan önce mümkünse araçların farklı açılardan fotoğrafları çekilebilir. Kazanın meydana geldiği yer jandarma sınırları içerisinde ise en yakın jandarma karakoluna haber verilmeli, belirtilerek tanık ifadesi yapılmalıdır.

Kaza kayıt işlemi tamamlandıktan sonra araç anlaşmalı veya yetkili bir servise çekilmeli ve hasar bildirimi yapılmalıdır. Hasarı bildirmek için karşı aracın veya aracınızın trafik sigortası poliçesini düzenleyen sigorta şirketine fotoğraflarla birlikte tutanakların bir kopyasını göndermeniz gerekmektedir. Kasko poliçesinden tazminat talep edilmesi durumunda, aracınızın kasko poliçesini düzenleyen sigorta şirketi ile iletişime geçmelisiniz.

 Hasar Raporu Yapmadan Önce Hazırlamanız Gereken Belgeler

Poliçenizin fotokopisi, Kaza Tespit Tutanağı, Beyanname tutanağı, Tanık tespit tutanağı, Ehliyet ve ehliyet fotokopisi, Alkol raporu, Hasarı gösteren fotoğraflar, Rehinli ve ipotekli araçlarda bankadan alınacak resmi belgeler.

Aracınız sigortalı değilse, kaza sonrası aracınızda oluşabilecek hasarları teminat altına almak için kasko sigortası yaptırmanızda fayda vardır. Bütçenize ve ihtiyaçlarınıza en uygun sigorta tekliflerini kolay adımlarla sunduğumuz Koalay'dan kasko satın alarak, kaza sonrası aracınızda oluşabilecek tüm hasarları karşılayabilirsiniz.

image
Bilgisayfaniz Editör Ekibi

Sizlere en doğru ve en güvenilir bilgileri ulaştırmaya amaçlayan insanlar topluluğu...

Yorumlar

  • İlk yorumu siz yazın!

    Bu konu için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazarak destek verin!

YORUM YAP