Karantina Sürecinde Yaşlılara Tavsiyeler

Yaşam

Karantina Sürecinde Yaşlılara Tavsiyeler

İçinde bulunduğumuz bu dönemde yaşlıların her zamankinden daha fazla desteğe ihtiyacı var. Yaşlılar en yüksek risk grubunda yer aldığından, birçok ülkede yaşlılar için çok katı önlemler alınmaktadır.Sizlerde haberimizi inceleyerek yaşlılar için gerekli tavsiyelere ulaşabilirsiniz.Yaşlılarımızın virüse karşı dirençleri az olduğu izolelerine daha fazla dikkkat etmeleri gerekir.


Geçtiğimiz haftalarda tüm yaşlıların stres katsayısı dünya çapında arttı. Kimse, özellikle yaşlılar, bu kadar sıkı ve ihtiyati tedbirler almaya hazır değildi. Bu yazıda, karantina işlemi sırasında evinizdeki ve etrafınızdaki yaşlılara nasıl yardımcı olabileceğinize dair önerileri sizinle paylaşacağız.

Yaşlı insanlar ve bazı hastalıklardan muzdarip insanlar COVID-19'un tehlikeli etkilerine maruz kalma ve bu nedenle bunlar üzerinde daha fazla psikolojik baskı riski altındadır. Yasaklara ve kurallara tam olarak uymak en önemlileridir. Ve bu kuralların en önemlisi karantinadır, bu nedenle bu yüksek riskli gruptaki insanlar sokakta dışarı çıkmamalıdır.

Bu tartışmalı bir konu değil. Hem kendimizi hem de yaşlılarımızı korumak için evden dışarı çıkmamak çok önemlidir. Bununla birlikte, dikkat edilmezse ve düzgün bir şekilde ayarlanmazsa, sondan çıkmamak da kendi başına bir stres kaynağı olabilir.

Evde kapalı kalmak kolay bir durum olmasa da, bu süreci olumlu bir yaklaşımla keyifli hale getirmek mümkündür.

Karantina Sürecinde Yaşlılara Tavsiye

Temasın azaltılması: yaşlılar için son derece önemlidir

Bilimsel veriler ve dünyadaki birçok ülkenin deneyimi, bu hastalığın yayılmasına karşı en büyük önlemin izolasyon olduğunu göstermektedir. Özellikle yaşlılar için başkalarıyla fiziksel temasta bulunmamak çok önemlidir.

Bu durumun olumlu yönlerine bakalım. Dışarı çıkıp evde kalmamak, hastalığın bulaşma riskini azaltabilir ve önleyebilir. Bu özellikle yaşlılar için önemlidir. Bu şekilde sağlıklarını koruyabilir, sevdikleriyle iyi bir hayat yaşayabilir ve onlarla birlikte olabilirler.

Durumun geçici olduğunu anlamak

Unutmayın: karantina önlemi, hastalığın yayılmasını kısıtlamak için alınan geçici bir önlemdir. Başka bir deyişle, bu önlem hastalığın yayılma oranını yavaşlatmak ve durumu kontrol altına almaktır. Bu izolasyon sonsuza dek sürmeyecek. Aslında, kuralları ve karantina ölçüsünü ne kadar çok insan takip ederse, bu durumun o kadar çabuk olduğu düşünülür.

İzolasyon şimdi dayanılmaz gibi göründüğünde, bunun geçici olduğunu ve en uzun iki veya üç ay süreceğini hatırlatın. Bu süreçte yapmanız gereken tek şey kendinizi zamanınızdan en iyi şekilde yararlanmaya ikna etmektir. Böylece, bu deneyimi gelecekte sizin için keyifli bir an haline getirebilirsiniz.

Küçük bir bahçesi, avlusu veya balkonu olan insanlar, değerlendirme evlerinden “ayrılmadan” bu alanlarda birkaç saat geçirebilirler.

Zamanınızı iyi kullanın

Durumunuza uygun yeni bir rutin planlamak iyi bir fikirdir. Evde çok zaman harcayan kişilerin soğumaya başlaması oldukça normaldir. Zamanınızı, yapılması kolay olumlu aktivitelerle doldurmaya çalışmalısınız.

Ayrıca, normal uyku ve yemek alışkanlıklarınızı değiştirmemeye dikkat etmelisiniz. Normalde sabah kalktığınız saatte kalmaya çalışın, isterseniz duş alın, kahvaltınızı yapın ve yeni bir güne hazırlanın. Bütün günü televizyonun önünde pijamalarınızda geçirmeyin.

Karantina sürecinde ne yapabilirsiniz?

Kahve içme ve kitap okuma gibi aktiviteler yapabilrsiniz.

Bu dönemde koronavirüs nedeniyle sokaklara çıkmayan bir kitap okumak için iyi zaman geçirebilirsiniz.

Bu sorunun zevkinize, ilgi alanlarınıza ve hobilerinize göre birçok cevabı var. Evde yapabileceğiniz ve uzun süre yapmak istediğiniz şeylerin bir listesini yapın. Örneğin; kıyafetlerinizi veya kitaplarınızı organize etmek, bir süre askıya aldığınız bir projeyi bitirmek ...

Bu dönemi, zamanınız nedeniyle günlük rutininizden çıkardığınız hobilerinize devam ederek de değerlendirebilirsiniz. Örneğin; yazma, boyama, örgü, bahçıvanlık. Düşüncelerinizi toplamak ve dökmek için, bu dönemle ilgili duygularınızı ve düşüncelerinizi yazdığınız bir günlük tutmaya başlayabilirsiniz.

Karantina sürecinde yaşlılarla irtibatta kalmak

Yaşlıların aileleri ve arkadaşları ile iletişim kurmaları önemlidir. Evden dışarı çıkmamak sevdiklerimizle olan tüm iletişimi kesmemiz gerektiği anlamına gelmez. Onlarla telefon ve internet üzerinden iletişim kurmaya devam edebiliriz.

Yaşlılar, insanları iletişimde tutmak için teknolojik cihazların nasıl kullanılacağını daha iyi öğrenmek için bu dönemi değerlendirebilir. Akrabalarınızla iletişim halinde kalmak, iyi olduğunuzu bildirmek ve nasıl olduklarını öğrenmek iyi bir fikirdir. Birbirlerine yardım etmek ve iletişim halinde kalmak için küçük mesaj grupları oluşturabilirsiniz.

Gazeteler, radyo veya televizyon yoluyla, özellikle yaşlılar için karantina sürecinde haber ve gelişmeleri takip etmek de önemlidir. Ancak, bu süreçte dinlediğiniz veya okuduğunuz her şeye inanmayın ve sadece çok güvenilir kaynaklara dikkat edin. Ayrıca, eğlenceli şeyleri okumanın ve izlemenin önemli olduğunu unutmayın!

Son olarak, bu karantina dönemini geçirdiğiniz ve geçirdiğiniz her günün bir başarı olduğunu unutmayın! Her geçen gün, tek başına kalma süresi bir gün daha azalıyor!

Yorumlar

İlk yorumu siz yazın!

Bu konu için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazarak destek verin!

Yorum Yap