İşte Dünyanın en zengin 10 ülkesi

  • 329
  • 0 Yorum
İşte Dünyanın en zengin 10 ülkesi>

Ülkelerin ekonomik büyüklüğünün göstergelerinden biri olan gayri safi yurtiçi hasıla sıralamasına göre dünyanın en zengin 10 ülkesi arasında ne diyorsunuz? İsviçre, Lüksemburg ve Norveç gibi Avrupa ülkelerinin listesi son yıllarda yükselen Körfez ülkelerini içeriyor!

1- Amerika Birleşik Devletleri - 57.467 $

Dünyanın 'süper gücü' de dünyanın en zengin ülkeleri arasındadır. Otomobil, gıda ve hizmet sektörleri gibi birçok branşta faaliyet gösteren Amerikan şirketleri teknolojide özellikle güçlüdür. Dünyadaki birçok teknolojik gelişmenin merkezi olarak kabul edilen Silikon Vadisi olarak da bilinen bölgeye daha yakından bakmak istiyorsanız San Francisco uçuşlarını karşılaştırın!

2- İsviçre - 62.882 $

İsviçre söz konusu olduğunda, birçok insan köklü bankalar ve uzun bir geçmişe sahip finans kurumlarını düşünüyor. Üstelik Cenevre ve Zürih gibi ülke kentleri yüksek yaşam standartları konusunda listenin başında yer alıyor. Gayri safi yurtiçi hasılası $ 62,882 olan İsviçre, dünyanın en zengin ülkelerinden biridir ve Alp Dağları'nın eşsiz doğasında gezinmek veya kayak yapmak için harika bir yerdir. Ülkenin tarihi şehirlerinden biri olan Zürih'te yapılacak şeylere ve görülecek ve içilecek ve içilecek yerlere bir göz atmak istiyorsanız.

3- Norveç - 59.302 $

Kuzey fiyortları ile ünlü Norveç'in renkli ülkesi, sadece lezzetli somonlarıyla değil, aynı zamanda güçlü ekonomisiyle de bilinir. Ülkenin gayri safi yurtiçi hasılası 59.302 dolar, Norveç'in Avrupa ve dünya sıralamasında ön sıralarda yer almasını sağlıyor. Bu arada, ülkemizde somon ile tadılabilen ünlü Norveç lezzetleri için galerimize göz atmayı unutmayın.

4- İrlanda - 68.883 ABD doları

Avrupa'nın kuzeyinde Norveç gibi bulunan İrlanda, yaklaşık 5 milyonluk nüfusu ile karşılaştırıldığında çok iyi bir ekonomiye ve yüksek standartlara sahiptir. Harry Potter gibi dünyaca ünlü filmlerin çekildiği yerleri özellikle gıda ve tekstil sektörlerinde güçlü olan İrlanda'yı gezerken görebilirsiniz.

5- Birleşik Arap Emirlikleri - 72.419 $

Yerden yükseğe tırmanmak ya da denizin ortasında inşa edilen devasa büyülü yapay adaları ve alışveriş merkezlerini görmek istiyorsanız, rotanızı Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti veya diğer popüler şehirlere dönüştürebilirsiniz. Dubai gibi bir ülke. Gayri safi yurtiçi hasıla 72.419 $ 'dır ve petrol ve turizm sayesinde dünyanın en güçlü ekonomileri arasında hızla yükselmektedir. Başkent Abu Dabi'de çalışacak seyahat ipuçlarına göz atmak istiyorsanız WEBTE iyi bir araştıma yapın.

6- Kuveyt - 73.817 dolar

Basra Körfezi kıyısında yer alan Kuveyt, petrol gelirleri sayesinde serveti giderek artan ülkelerden biri. Kuveyt'te petrolün yanı sıra özellikle hizmet sektörü ve teknoloji yatırımları son yıllarda artmakta ve ülkenin kıyıları birbiri ardına yükselen gökdelenler tarafından aydınlatılmaktadır. Kuveyt'e uçmak ve yüksek modern binalar arasında gezinmek istiyorsanız, ülkeye en uygun uçuşları karşılaştırmaya başlayın!

7- Brunei - 77.441 dolar

Yurt içi ve yurt dışı girişimleri sayesinde Brunei ekonomisi giderek daha da yerini alıyor. Sultan Ömer Ali Seyfeddin Camii ve Malay Teknoloji Müzesi gibi yerler de doğal gaz ve petrol gelirleriyle listede yer alan Brunei'de görülebilir.

8- Singapur - 87.856 dolar

Uzak Doğu'nun yükselen yıldızı Singapur bölgesi olarak çok küçük bir alana yayılsa da, bölgenin ve dünyanın önemli ekonomik güçlerinden biridir. Botanik bahçesi ve parklarıyla gezginlerin dikkatini çeken Singapur, aynı zamanda dünyanın en işlek iki limanından birine ev sahipliği yapıyor.

9- Lüksemburg - 105.882 $

Lüksemburg'un adı dünya çapında ekonomik kalkınma ve özellikle bankacılık sektörü için bilinir. Gayri safi yurtiçi hasılası 105,882 dolara ulaşarak, bu küçük Avrupa ülkesini dünyanın en zengin ülkelerinden biri haline getiriyor. Neredeyse tüm gün ziyaret edebileceğiniz Lüksemburg uçuşlarını karşılaştırmak webte araştırma yapın.

10- Katar - 127.523 dolar

2022 yılında FIFA Dünya Kupası'na ev sahipliği yapacak Katar, 127.523 $ gayri safi yurtiçi hasılası ile dünyanın en üst sıralarında yer alıyor. Her ne kadar petrol gelirleri Katar'ın gelişmişlik düzeyini artıran başlıca faktörler olsa da, özellikle son yıllarda hizmet sektöründe ve turizmde kaydedilen ilerlemeler sayesinde ülke çok daha gelişmiş bir konuma ulaştı. Katar'ın başkenti Doha'da akşam Corniche bölgesinde yürüyüş yapabilir veya lüks alışveriş merkezlerinde dolaşarak dünyanın en zengin ülkesini keşfedebilirsiniz. Doha için en iyi uçak bileti fiyatları için webte iyi bir araştırma yapın.

image
Bilgisayfaniz Editör Ekibi

Sizlere en doğru ve en güvenilir bilgileri ulaştırmaya amaçlayan insanlar topluluğu...

Yorumlar

  • İlk yorumu siz yazın!

    Bu konu için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazarak destek verin!

YORUM YAP