Isırgan Otunun Faydaları ve Zararları

 • 2108
 • 0 Comments
Isırgan Otunun Faydaları ve Zararları>

Alerjiye karşı direnç sağlar, inflamasyon azaltıcı, kan temizleyici, akciğer kanserinde tedavi edici anal fissür ve fistül şikayetlerinde şikayetlerinde yardımcı ve destekleyicidir. Isırgan otunun faydaları ve zararları hakkında daha detaylı bilgi yazımızda...

Isırgan otunun faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz. Alerjiye karşı direnç sağlar, inflamasyon azaltıcı, kan temizleyici, akciğer kanserinde tedavi edici anal fissür ve fistül şikayetlerinde şikayetlerinde yardımcı ve destekleyicidir.

Günümüzde pek çok ilacın içerisinde kendisine yer bulan ısırgan otu, ısırgangiller ailesinden ve mayıs ile ağustos aylarında çiçek açan yıl boyunca yetişen otsu bir bitki türüdür. Emergenz adı verilen tüyleri histamin ve formik asit içermektedir. Bu nedenle cilde değdiğinde kaşıntı ve kızarıklığa neden olmakta olup ısırgan adını buradan almaktadır.

Isırgan otu içeriğinde histamin, potasyum tuzları, formik asit ve organik asitler ile C vitamini bulunmaktadır. Bunun yanında A ve D vitaminlerini de içerir.

Isırgan Otunun Sağlığa Faydaları

Isırgan otunun en bilinen yararları arasında böbrek ve mesane taşlarının oluşumunu önlemesi ile taşların tedavisi yer alırken, egzamanın tedavi edilmesinde, dolaşım rahatsızlıkları ile kan rahatsızlıkların tedavilerinde, kan yapıcı özelliği, kabızlığın giderilmesinde, soğuk algınlıklarının tedavi edilmesinde, vücutta oluşan ödemin giderilmesinde, romatizmal rahatsızlıklar ile gut hastalığının tedavisi aşamalarında destekleyici olarak faydaları bulunmaktadır.

Isırgan Otunun Böbrek Taşlarının Düşürülmesine Faydaları: Isırgan otu içerisinde bulunan etkin maddeler böbreklerde ve mesanede oluşan taşlar ile kumun kolay atılmasını sağlamakla birlikte taş ve kum oluşumunda önüne geçmektedir. Isırgan otunun yaprak, kök ve tohumlarından hazırlanan ısırgan otu çayı böbrekler üzerinde etkili rol oynamaktadır.

Isırgan Otu Cilt Sağlığını Korur: Kurutulmuş ısırgan yaprakları akne ve ciltlerde bulunan lekelerin tedavisinde harici olarak kullanılır. Isırgan otunun yapraklarından ziyade yaprakların içerdiği yağlar akne sorunu olan ciltlerde cilt toniği olarak kullanılır, bunun yanında yara izlerini gidermek için de etkili bir yöntemdir.

Isırgan otu yaprakları aynı zamanda böcek ısırması, egzama ve su çiçeğinden kaynaklanan hastalıkları giderir. Isırgan otunun yaprakları hakiki yağ ile karıştırılarak zarar gören kısma uygulanır.

Bunların dışında ısırgan yaprakları anti-inflamatuar özelliklere sahip olan ve deri yanıkları tedavi etmek ve  yanık yaraları azaltmak için de kullanılabilir.

Isırgan Otunun Saç Sağlığına Faydaları: Isırgan otu sağlık açısından birçok fayda sağlamaktadır ve bu özelliği çok eski çağlardan itibaren bilinir. Isırgan otunun saç sağlığına faydalarının bazıları şöyledir:

Isırgan Otu Saç Dökülmesini Engeller: Isırgan otu kullanılarak saç kaybının önlenmesi çok eski bir tedavi metodudur. Isırgan yapraklarının kaynatılarak saçların yıkanması saçların dışarıdan desteklenmesine yardımcı olur. Ayrıca bu işlem kafa derisi sağlığını da korur, ısırgan otu çayı ise dışarıdan yapılan bu işleme içeriden destek olur ve çok daha etkili sonuçlar almanızı sağlayabilir. Bunun için saçların ısırgan otunun yapraklarıyla yıkanması ve ısırgan otu çayının tüketilmesi saç dökülmesi sorununu ortadan kaldırabilir.

Isırgan Otu Saçların Yeniden Çıkmasını Sağlayabilir: Isırgan otu sadece saçların sağlığını korumak veya dökülmesini engellemekle kalmıyor, dökülen saçların yeniden çıkmasına yardımcı olabiliyor. Isırgan otlarının yaprakları silis ve kükürt bakımından çok zengindir. Bu durum saçların çok daha sağlıklı ve parlak olmasını sağlıyor.

Isırgan otu, dökülen saçların yeniden çıkmasını sağlamanın yanında, yeni çıkan saçların sağlığını koruyor ve tekrar dökülmesini engelliyor. Genel anlamda saçların dökülmesine neden olan unsurların ortadan kalkmasını sağlıyor.

Saç dökülmesini engellemek için bazı sağlık uzmanları hazır satılan ısırgan otu kapsülleri tavsiye etmekteler. 50 miligram olarak satılan bu kapsüllerden günde en fazla 250 miligram tüketmelisiniz.

Bunun dışında daha sağlıklı bir yöntem ise, ısırgan otunun yapraklarını kaynar suda 5 dakika demleyin ve soğumaya bıraktıktan sonra için. Bu şekilde günde 2-3 fincan ısırgan otu çayı içmeniz saç dökülmelerine engel olabilir.

Isırgan Otu Artritik Ağrıları Giderebilir: Isırgan otu özellikle romatizma ağrılarını gidermede çok yardımcı olabilir. Isırgan otunu 5 dakika kaynatarak ılınmasını bekleyin ve ılık bir şekilde romatizma ağrısının olduğu bölgeye masaj yaparak uygulayın.

Isırgan Otu Prostat Hastalıklarını Tedavi Edebilir: Isırgan otunun prostat hastalıkları tedavisinde kullanıldığı eskiden beri bilinen bir şeydir. Isırgan otunun kaynatılıp çay şeklinde içilmesi prostat problemlerinin azalmasına yardımcı olur.

İdrar Yolu Enfeksiyonu İçin Isırgan Otu: Isırgan otunun idrar söktürücü özelliği vardır. Küçük boyuttaki taşları, mesane sorunlarını hatta böbrek taşlarını dökme özelliği vardır. Bunun yanında ishal ve dizanteri gibi hastalıklara iyi gelir.

Isırgan Otu Alerjiyi Giderebilir: Isırgan otu bitkisinin yaprakları alerjik hastalıkların tedavisinde kullanmaktadır, özellikle mevsimsel hastalıklardan olan astım ve bronşit alerjilerine karşı etkilidir. Bunun yanında hapşırma, öksürük gibi sorunları da çözebilir.

Isırgan Otu Kan Yapar: Isırgan otu yüksek miktarda demir içerdiği için kan yapıcı özelliği vardır. Bunun dışında kanın temizlenmesine yardımcı olur. Karadeniz Bölgesi’nde çok yaygın olarak taze ısırgan otlarından çorba yapılmaktadır. Isırgan çorbasının kan hastalıklarına iyi geldiği düşünülür.

Kadın Hastalıklarına İyi Gelir: Düzenli olarak ısırgan otu tüketiminin kadın hastalıklarına iyi geldiği söylenmektedir. Menopoz ağrılarını yatıştırıcı özelliği  vardır.

Isırgan Otu Vücudu Korur: Isırgan otunun genel anlamda bünyeye bir çok katkısı vardır. İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde tümör hastalıklarına iyi gelir. Kan dolaşımını hızlandırır. Sindirim sisteminde meydana gelebilecek sorunlardan korur. Ağız ve boğaz enfeksiyonlarına karşı etkilidir. Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltır. Öksürük, bronşit gibi sorunların giderilmesine yardımcı olur, tıkanıklığı giderir. Enfeksiyon hastalıklarını giderir, sigaranın verdiği zararları azaltır.

Isırgan Tohumunun Faydaları

Isırgan otunun tüketimi ülkemizde 90’lı yıllarda kansere çok iyi geldiğini söyleyen sağlık uzmanlarının açıklamalarıyla birlikte arttı. Isırgan otunun tüketiminin artmasıyla birlikte bütün yan ürünleri başta olmak üzere ısırgan tohumu da kullanılmaya başlandı. Isırgan tohumunun özellikle alerji ve akciğer hastalıklarına iyi geldiği söylenmektedir. Kanı temizleyici özelliği vardır, kadın hastalıklarına iyi gelir. Mikropların kırılmasında önemli rol oynayabilir.

 • Ödemin oluşma riskini azaltır, kan şekerini düşürmeye yardımcı olur.
 • Kanı temizleyici özelliği vardır, alyuvarların yenilenmesinde rol oynar, D vitamini içerdiği için kan yapar.
 • Isırgan tohumu sindirim sistemi için faydalıdır bağırsakları temizler, bunun yanında şişkinlik ve gaz şikayetlerini giderebilir.
 • Isırgan tohumu iyi bir idrar söktürücüdür, prostat kanserine yakalanma riskini azaltır.
 • Isırgan tohumu bünyenin savunma gücünü arttırır, yorgunluğu giderir.
 • Isırgan tohumu kadınlarda sık rastlanan adet sorunlarını giderebilir.
 • Isırgan tohumunun tansiyonu düşürdüğünü söyleyen sağlık uzmanları vardır.
 • Isırgan tohumunun üşütmeden kaynaklanan öksürme, boğaz tahrişi ve benzeri hastalıklara iyi geldiği söylemektedir.
 • Isırgan tohumunun cinsel gücü arttırdığı söylenmektedir.
 • Isırgan tohumundan farklı kürler yapılarak cilt sağlığı için maskelerde kullanılmaktadır, bunun yanında saç bakımı için de kullanılır.

Isırgan Çayının Faydaları

Isırgan bitkisinin faydalarını ve şifa olduğu hastalıkları yazıda detaylı olarak ele aldık. Isırgan otunun yaprakları yemeklerde, özellikle çorbalarda kullanılır. Bunun yanında maskelerde de kullanılmaktadır. Isırgan otunun yapraklarıyla çaylar hazırlanır ve bu şekilde tüketilir.

Isırgan Çayı Nasıl Hazırlanır: Isırgan otunun yaprakları kaynayan suda haşlanıp ve süzülür. Daha sonra aç karınla veya öğün aralarında tüketilir.

Isırgan Kök Çayı Nasıl Hazırlanır: Isırgan otunun kökü, soğuk suya bırakılarak kaynatılır. Kökün kaynaması 4-5 dakika demlemeye bırakılır ve soğuyunca tüketilir.

Isırgan Otu Tohumu Çayı: Isırgan otunun tohumları havanda iyice dövülür ve iyice ezilen bu tohumlar 8 ile 10 dakika kaynatılır ve demlenmesi için 10 dakika beklenir, ılık bir halde tüketilir.

Isırgan Otunun Zararları:

Isırgan otunun bilinen birçok faydası vardır. Yalnız, bazı durumlarda ve aşırı tüketildiğinde bazı sorunlar çıkarabilir. Diğer ilaçlarla birlikte kullanıldığında bu yan etkileri artabilir veya kullanılan ilaçların etkisini kırabilir. Bu yüzden tüketimine dikkat edilmeli, bazı durumlarda doktorlara danışılmalıdır.

 • Isırgan yaprakları kan basıncını arttırmaktadır. Bu yüzden yüksek tansiyon hastalarının tüketimine dikkat etmeleri gerekir.
 • Çok iyi bir idrar söktürücü olduğu için, idrar yolu sorunları ilaçlı tedavisi gören hastalar tüketimine dikkat etmelidirler.
 • Bazı bilimsel araştırmalar ısırgan otunun kan inceltici özelliği olduğunu ortaya koymuştur, bu yüzden kan inceltici ilaçlar alan hastalar doktorlarına danışarak tüketmelidirler.
 • Isırgan otlarının vücudun açık kısımlarıyla temas ettiklerinde yakıcı etkisi vardır. Bu yüzden eldivenle toplanmasında fayda vardır.
 • Isırgan otunun cilt ve saç sağlığında kullanılması için hazır olarak satılan kapsülleri vardır. Kapsül halinde tüketimin mutlaka doktor kontrolünde yapılmasını öneririz.

Tavsiyeler

Isırgan otu doğru tüketildiği zaman sağlık açısından birçok fayda sağlayabilir. Özellikle saç ve cilt sorunlarını ortadan kaldırdığını söylemek mümkün. Alerjik hastalıklar olan astım ve bronşit gibi hastaların güvenle kullanabileceği ve faydalanabilecekleri çok iyi bir şifa kaynağıdır.

image
Bilgisayfaniz Editör Ekibi

Sizlere en doğru ve en güvenilir bilgileri ulaştırmaya amaçlayan insanlar topluluğu...

Yorumlar

 • İlk yorumu siz yazın!

  Bu konu için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazarak destek verin!

YORUM YAP