Hamilelikte Çatı Ağrısı Neden Olur? (Pubik-Pelvik Ağrı)

  • 197
  • 0 Comments
Hamilelikte Çatı Ağrısı Neden Olur? (Pubik-Pelvik Ağrı)>

Normalde pelvik eklemler hareketsizdir. Hamilelik hormonları nedeniyle, eklem kıkırdağı yumuşar ve pelvik kemikler eklemlerden oynamaya başlar ve ağrı başlar. Bu durum, hamilelerin ortasında, genel olarak hamile kadınlarda başlar. Bu ağrılar hamilelik sırasında ve bazı kadınlarda doğumdan sonra devam edebilir.

HAMİLELİKTE ÇATI AĞRISI VE ÇATI MUAYENESİ NEDİR?

Normalde pelvik eklemler hareketsizdir. Hamilelik hormonları nedeniyle, eklem kıkırdağı yumuşar ve pelvik kemikler eklemlerden oynamaya başlar ve ağrı başlar. Bu durum, hamilelerin ortasında, genel olarak hamile kadınlarda başlar. Bu ağrılar hamilelik sırasında ve bazı kadınlarda doğumdan sonra devam edebilir.

Kasık bölgesi veya çatı kemiği olarak bilinen bölge, vajinadaki tüylülüğün bulunduğu alandır. Ağrı bu alanda hamilelik veya doğum sırasında ortaya çıkar. Çatı alanı bel ve sırt alanlarından daha az yaygındır.

HAMİLELİKTE ÇATI AĞRISI NASIL ANLAŞILIR?

Çatı ağrısı genellikle hem kasıkta hem de alt karında hissedilir. Ağrının şekli çoğunlukla iki şeyi birbirine sürtme şeklindedir ve tıklama sesi ağrılıdır. Hamilelik sırasında hissedilen bu ağrılar uyluğun iç yüzeyine ve kalçanın arkasına doğru yayılır. Çatı ağrıları, kadın bacaklarını açtığında, ağır bir şey kaldırdığında, yürür, merdivenlerden yukarı ve aşağı gider ve ayakta dururken yatakta bir yandan diğer yana döndüğünde daha fazla hissedilir. Bu ağrılara bazen şişme ve hassasiyet eşlik edebilir.

HAMİLELİKTE ÇATI AĞRISINA NEDEN OLAN FAKTÖRLER

Hamilelik sırasında çatı ağrısı riski daha yüksektir, bebek büyüktür, ikiz gebelik, daha önce doğum veya doğum yapmış, doğum çok hızlı veya çok uzun sürüyor, doğum sırasında forseps uyguluyor, daha önce pelvik bölgede ameliyat, travma veya kaza geçiriyor Gebe kadınlarda çatı ağrısı riskini arttırmak gibi nedenler.

HAMİLELİKTE ÇATI AĞRISI NASIL AZALTILIR?

Hamilelik sırasında çatı ağrısı nasıl azaltılır

Çatı ağrısını azaltmak için bazı kasık bölgesi egzersizleri, yatak istirahati ve çok fazla ağrı kesici ilaç verilir. Çatı ağrısını azaltmak için bazı önlemler alınabilir.

Örneğin, uyurken, dizler arasında bir yastıkla destekleme, mümkün olduğunca dinlenme, ağrıyan bölgeye sıcak bir kompres uygulamak, arkaya uzanmak, dirsekleri yere yaslamak ve bacakların arasına bir yastık koymak, Bel destek kemeri, yavaş hareket etmek, ani hareketlerden kaçınmak, ağırlık kaldırmak değil, Pazar arabaları gibi arabaları itmemek, pantolon gibi giyinmek gibi önlemler alarak gebeliğin son aylarında yaşanabilecek çatı ağrısını azaltmak mümkün olabilir. etek, oturmak ve merdiven gibi yukarı ve aşağı gidiyor.

HAMİLELİKTE ÇATI MUAYENESİ NEDEN YAPILIR?

34. ve 38. haftalar arasındaki hamile kadınlarda, doğum uzmanları, özellikle ilk hamileliklerini yaşayan kadınlarda çatı (pelvis) muayenesi yaparlar. Çatı muayenesi vajinal muayenedir. Bu muayene sırasında doktor dış genital bölgenin özelliklerine, vajinanın özelliklerine ve kemik çatısının özelliklerine bakar ve bebeğin duruş pozisyonunu bebeğin büyüklüğü ile karşılaştırır ve doğumun nasıl olacağı hakkında bilgi edinir. olmak. Bebek büyükse, hamile kadının çatısı arasında bir stenoz varsa, sezaryen doğum normal doğum yerine ön planda olacaktır. Bu durumda, 36. haftadaysanız, teslimattan sadece 4 hafta önce olduğu anlamına gelir. Bir sezaryen doğum varsa, doğum iki hafta önce başlar ve bebek 38. haftada alınabilir.

 

image
Bilgisayfaniz Editör Ekibi

Sizlere en doğru ve en güvenilir bilgileri ulaştırmaya amaçlayan insanlar topluluğu...

Yorumlar

  • İlk yorumu siz yazın!

    Bu konu için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazarak destek verin!

YORUM YAP