Halsizlik Neden Olur? Halsizliğe Ne İyi Gelir?

 • 945
 • 0 Comments
Halsizlik Neden Olur? Halsizliğe Ne İyi Gelir?>

Halsizlik Neden Olur? Halsizliğe Ne İyi Gelir? Halsizliğe iyi gelen yiyecekler nelerdir? Halsizlikten doğal yollarla kurtulmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Halsizlik ile ilgili merak edilen tüm bilgileri sizin için derledik.

Düzensiz uyku, uzun süreli stres, grip gibi hastalıklarda dahil olmak üzere halsizliğin bir çok nedeni vardır. Uzmanlar halsizlik nedeninin yanlış ve yetersiz beslenmenin yanı sıra bilinçsizce yapılan yanlış diyetlerin olabileceğini belirtti. 

Ayrıca çok çalışan kişilerde geçici halsizlik durumu görülebilmektedir. Bu şekildeki fiziki yorgunlukların neden olduğu halsizlik durumu kısa süreli dinlenme sonucu ortadan kalkabilir

Fakat kronik ve uzun süreli yorgunluk ve halsizliğin altında yatan başka nedenler olabilir. Buna neden olan zihinsel ve fiziki enerji kaybı veya arka plandaki asıl neden tesbit edilmelidir.

Genellikle uzun süre devam eden halsizliğin nedeni psikolojik ve zihinsel nedenlerdir. Fakat bazı durumlarda tıbbi tedavi gerektirebilir. Bu yüzden mutlaka doktor kontrolünden geçilmesini öneririz.

Halsizlik Sebepleri

Halsizliğe neden olan birçok faktörü sıralamak mümkün. Bunların bazıları psikolojik ve zihinsel yorgunluk olabileceği gibi bir kısmı başka bir hastalık belirtisi olabilir. Kronik halsizliğe neden olan bazı sebepler aşağıdadır;

Yaşam Tarzı Faktörleri

Yaşam tarzı bireyin kronik halsizlik yaşamasına neden olan en önemli nedendir.

 • Kafein kullanımı,
 • Sağlıksız beslenme,
 • Hareketsizlik,
 • Uykusuzluk,
 • Aşırı alkol tüketimi,
 • Öksürük veya soğuk algınlığı ilaçları,
 • Aşırı fiziksel aktivite,

Psikolojik Koşullar

Yaşam tarzı dışında psikolojik sebeplerden dolayı zihinde meydana gelen olumsuz düşünceler de halsizlik sebeplerindendir.

 • Keder
 • Depresyon
 • Kaygı
 • Stres

Tıbbi Koşullar

Bir takım hastalıklar ve hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar kronik halsizliğe neden olabilmektedir.

 • Anemi,
 • Kronik yorgunluk sendromu,
 • KOAH,
 • Kanser,
 • Kronik böbrek hastalığı,
 • Hipertiroidizm (aşırı aktif tiroid),
 • Anfizem,
 • Kalp hastalığı,
 • Hipotiroidi, bazı anti depresan ilaçlar, diyabet gibi hastalıklar kronik uzun süreli halsizliğe sebep olabilir.

Halsizliğe İyi Gelen Yiyecekler

Yukarıda sıraladığımız gibi halsizliğe neden olabilecek bir çok sebep vardır, bu sebeple halsizliğe neden olan unsurun uzman doktor tarafından belirlenip uygun tedavi yönteminin uygulanması gerekir. Hastalık kaynaklı halsizliklerin dışında doğal yöntemler, bitki ve yiyecekler kronik halsizlik tedavisinde yardımcı olabilir.

Uyarı: Aşağıda halsizlik tedavisi için belirttiğimiz doğal yöntemleri uygulamaya geçmeden önce diğer sağlık koşullarını da göz önünde bulundurmalı ve doktorunuza danışıp uygulamanızı öneririz.

Muz: Muz, B vitaminleri, C vitamini, omega-3 yağ asitleri, omega-6 yağ asitleri, lif ve karbonhidrat içerir. Ayrıca muz vücuttaki şekeri enerjiye dönüştüren bol miktarda potasyum içerir. Bunlar halsizliğin giderilmesine katkı sağlar. Günde 1 veya 2 muz tüketmek herhangi bir hastalıktan kaynaklanmayan kronik halsizliği yok eder.

Havuç: Halsizliğe karşı bağışıklık sisteminizin desteklendiğini ve organizmanın korunmasını sağlar. Size canlılık ve zindelik verir. Her gün düzenli olarak 3 adet havuç tüketerek zinde ve formda kalabilirsiniz.

Bal: Halsizliğe ve yorgunluğa karşı ve efor sarf etmeniz gerektiğinde 25-30 dakika öncesinde 1 yemek kaşığı kadar bal tüketmek size enerji verir böylelikle halsizliğinize ve yorgunluğunuza iyi gelecektir.

Sarımsak: Halsizliğe ve zihin yorgunluğuna karşı oldukça faydalıdır. Bulaşıcı hastalıklara karşı doğal bir antibiyotiktir ve iyileştirme niteliğine sahiptir.

Yeşil Çay: Bir fincan yeşil çay bile halsizlik, özellikle stres ve işinizle ilgili halsizlikle savaşmanıza yardımcı olabilir. Yeşil çay, stresi azaltıp enerjiyi arttırır. Ayrıca zihinsel odaklanmaya yardımcı olan polifenol içerir.

Metabolizmayı hızlandırarak halsizliğin ortadan kalkmasına yardımcı olur. Bir  çay kaşığı yeşil çayı bir fincan suya katıp 5 dakika boyunca kaynatıp ve içebilirsiniz. Günde bunu 3-4 kere yapmanız halsizliğin ortadan kalkmasına yardımcı olabilir.

Kabak Çekirdeği: Kabak çekirdeği halsizlikle mücadele için oldukça idealdir. Kabak çekirdeği; yüksek kaliteli protein, omega-3 yağ asitleri ve vitamin B1, B2, B5 ve B6, yanında manganez, magnezyum, fosfor, demir ve bakır gibi mineraller açısından oldukça zengindir. Bu zengin besinler, bağışıklık sistemini güçlendirir, enerji verir ve yorgunluk belirtilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Bunun yanında, kabak çekirdeğinde bulunan triptofan, zihinsel yorgunlukla mücadeleye yardımcı olur ve fiziksel yorgunluğunu azalmasını tetikler.

Yulaf Ezmesi: Halsizliği ortadan kaldırmak için yulaf ezmesi mükemmel bir besindir. Glikojen olarak vücutta depolanarak gün boyunca beyin ve kaslar için enerji sağlar. Yulaf ezmesi karbonhidrat açısından oldukça zengindir. Ayrıca, enerji seviyenizi arttıran protein, magnezyum, fosfor ve B1 vitamini gibi birçok önemli besin içerir.

Sabah kahvaltısında bir tabak yulaf ezmesi halsizlik ile mücadele için mükemmel bir çözümdür, uzun süreli tüketimi kronik halsizlik sorunlarını yok edebilir. Yulaf ezmesi, meyve ve fındık karıştırıp tüketilerek halsizlik ile mücalede daha fazla fayda sağlayabilir.

Yoğurt: Yüksek miktarda protein içeren yoğurt, bağırsak pronlemlerinin sebep olduğu sorunlara ciddi anlamda katkıda sağlar. Kolay hazmedildiği için ayrıca sindirim sistemini yormaz. Yoğurdun içerdiği probiyotikler kronik hazımsızlık sendromununu yok etmeye yardımcı olur.

Sabah,akşam en az iki kere düzenli yoğurt tüketimi halsizlik şikayetlerini minimuma indirebilir.

Karpuz: Özellikle yazın ağır işlerden veya egzersizlerden sonra kendinizi halsiz hissediyorsanız birkaç dilim halsizliğin ortadan kalkmasına yardımcı olabilir. Karpuz suyunun rahatlatıcı bir özelliği vardır. Ayrıca karpuzun içerdiği potasyum, C vitamini, likopen, beta-karoten ve demir gibi besinler, bileşenler halsizliğin ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir.

Halsizlik için karpuz suyuna limon veya bal karıştırarak içmeniz halsizlik sorunun kısa sürede çözüme kavuşmasına yardımcı olabilir.

Ceviz: Ceviz halsizliğe karşı omega-3 yağ asitleri ile doludur. Bunun yanında hafif depresyon belirtilerini azaltma konusunda yardımcı olabilir.

Ayrıca, ceviz enerji arttıran protein ve lif açısından oldukça zengindir. Ceviz; magnezyum, manganez, fosfor, demir, bakır ve vitamin miktarı oldukça yüksektir. Günlük 3-4 ceviz yemek halsizlik sorunlarının giderilmesinde ciddi anlamda katkı sağlayabilir.

Mercimek: Mercimek sağlıklı bir protein deposudur. Özellikle doğum yapmış annelerin lohusalık döneminde bol miktarda tüketmeleri gereken bir besindir.

Fasulye: Fasulye halsizliğe karşı oldukça etkilidir. Fasulye yüksek lif ve halsizliğe oldukça faydalı olan protein ve potasyum içerir. Ayrıca magnezyum, fosfor, bakır ve demir gibi mineral içermesi halsizliğe faydalı olmasına sebep olan diğer özelliklerindendir.

Düzenli fasulye tüketimi başta halsizlik olmak üzere sağlık açısından birçok fayda sağlar. Öğlen veya akşam yemeklerinde tüketilebileceği gibi sabah kahvaltılarında siyah fasulye salatası tüketebilirsiniz.

Halsizliğe Karşı Ne Yapmalı?

 • Sağlıklı beslenmeye özen gösterin.
 • Zihninizi ve bedeninizi rahatlatmaya çalışın.
 • Uyku düzeninizi koruyun.
 • Hareket etmeye özen gösterin, düzenli egzersiz yapın.
 • Çalışma saatlerinize dikkat edin.
 • Bol bol su tüketmeyi ihmal etmeyin.
 • Alkol, nikotin ve uyuşturucudan uzak durun.
 • Doktor kontrolünde multivitamin hapı almaya başlayabilirsiniz.
 • Sizde strese neden olan faktörleri ortadan kaldırın. İş değiştirebilir, tatile çıkabilir ya da sizi zorlayan bir ilişkiye son verebilirsiniz.

Kaynaklar

 1. Natural home remedies: Fatigue
 2. Lifestyle and home remedies
 3. 5 Home Remedies for Fatigue
 4. Weakness and Fatigue
 5. Chronic Fatigue Syndrome – Home Treatment
 6. Home Remedies For Fatigue
 7. 16 Home Remedies for Tirednessimage
Bilgisayfaniz Editör Ekibi

Sizlere en doğru ve en güvenilir bilgileri ulaştırmaya amaçlayan insanlar topluluğu...

Yorumlar

 • İlk yorumu siz yazın!

  Bu konu için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazarak destek verin!

YORUM YAP