Günümüzün Koruma Kalkanı VPN! Nedir? Ne İşe Yarar?

  • 42
  • 0 Yorum
Günümüzün Koruma Kalkanı VPN! Nedir? Ne İşe Yarar?>

İnternetteki kötücül yazımlara karşı kişisel bilgilerinizi ve arama geçmişinizi güvence altına almayı sağlamalıyız. Sanal bir özel ağ veya VPN bunu yapmak için gerekli bir araçtır. Bir VPN'in gerçekte ne olduğunu ve sizin için neler yapabileceğini merak ettiyseniz, okumaya devam edin. En çok sorulan soruların bazılarını cevaplıyoruz.

 

1)VPN Nasıl Çalışır

İlk olarak, bir VPN'nin ne olduğunu anlamak önemlidir. Sanal özel ağ, cihazlarınız ve internet arasında bir koruma katmanıdır. IP adresinizi ve konumunuzu gizler ve verilerinizi şifreler.

Bir VPN sizi ve çevrimiçi hareketlerinizi sanal korsanlar, hükümetler ve internet servis sağlayıcılarının gözetiminden ve müdahalesinden korur. VPN'ler çevrimiçi hareketlerinizi gizli tutar ve kısıtlanmış olabilecek sitelere ve hizmetlere erişmenizi sağlar. Unutmadan söylemeliyiz ki güvenilir VPN'ler hiçbir zaman interner etkinliğinizin kayıtlarını tutmaz.

2)VPN’ler Gerçekten İşe Yarıyor Mu?

Herkes çevrimiçi gizlilik hakkına sahiptir ve bir VPN bu gizliliği size sunabilir. Reklamverenler, tüketici olarak bir profilinizi oluşturmak için konumunuza ve çevrimiçi davranışınıza bakar. Bu yüzden çevrimiçi olarak gördüğünüz reklamlar genellikle eve çok yakın gelir. Bu durum oldukça ürkütücü bir durumdur. İnternet Servis Sağlayıcınız, çevrimiçi yaptığınız her şeyin de farkında. Bir web sitesine VPN olmadan eriştiğinizde, internet servis sağlayıcınız üzerinden o siteye bağlanırsınız. İnternet Servis Sağlayıcı(İSS)’bız size bir ıp adres atar. İSS’niz bu ıp adresiniz üzerinden her adımınızı görebildiği için ve tam olarak hangi web sitelerini ziyaret ettiğinizi görebilir. Bir VPN kullanmak, bu bilgileri vermediğinizden emin olmanın kolay bir yoludur. Kısacası, bir VPN çevrimiçi gizlilikle ilgilenen herkes için mükemmel bir seçimdir.

3)VPN’ler İnternetimi Yavaşlatır Mı?

Gizlilik kulağa hoş geliyor, ancak VPN’ler internetimi yavaşlatıyor diye düşünüyor olabilirsiniz. Bu eskiden doğruydu ve bazı VPN’ler için durum hala geçerli. Fakat bazı durumlarda, bir VPN kullanmak, İnternet Servis Sağlayıcınızın bağlantınızı kısıtlamasını bile engelleyebilir, böylece hızda bir artış görebilirsiniz. Yani kullandığınız VPN türüne göre ve İSS’inizin mevcut durumuma göre değişkenlik gösteren durumlar ortaya çıkabilir.

4)VPN Hacklenmemi Engelleyebilir Mi?

Gerçekten iyi olan VPN’ler çevrimiçi ortamda sadece anonim olmak veya tarama geçmişinizi engellemekle ilgili değildir. Gerçekten iyi olanlar çevrimiçi güvenliğinizi sağlayabilirler. Özellikle ortak olarak kullanılan Wi-Fi ağlarına erişiyorsanız iyi bir VPN hizmeti sizi ve verilerinizi bilgisayar korsanlarına karşı korur.

5)VPN’ler Gizli Modda Gezinmekten Daha Mı İyidir?

Bir çok internet tarayıcısında gizli modda gezinmek, tarayıcınızın verileri yerel olarak kaydetmeyi durduracağı anlamına gelir. Eriştiğiniz siteler geçmişinizde görünmez ve otomatik tamamlama, aradığınız şeyden etkilenmez. Fakat bu özellikler sadece sizin bilgisayarınızdan geçmiş bilgilerinize erişmek isteyenleri durduracaktır. Dışarıdan gelecek saldırılara karşı yine savunmasız durumda kalırsınız. VPN, kimliğinizi çevrimiçi ortamda güvenli tutmanın tek gerçek yoludur, gizli modda gezinmek sadece internet geçmişinizi gizli tutmanızı sağlamaktadır.

image
Bilgisayfaniz Editör Ekibi

Sizlere en doğru ve en güvenilir bilgileri ulaştırmaya amaçlayan insanlar topluluğu...

Yorumlar

  • İlk yorumu siz yazın!

    Bu konu için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazarak destek verin!

YORUM YAP