Göz Kanlanmasına Ne İyi Gelir?

Sağlık

Göz Kanlanmasına Ne İyi Gelir?

Göz kanlanmasını neden olur? Göz kanlanmasına ne iyi gelir? Göz kanlanması tadavisi nasıl olur? Bu soruların cevabı yazımızda...


Göz Kanlanmasına Ne İyi Gelir?. Gözler kanaması sebepleri iki başlık altında incelenebilir. Birinci sebebi herhangi bir nedenle gözün kaşınmaya başlaması ve devamında kişinin gözlerini kaşımasıyla birlikte oluşan kanlanmadır. İkincisi ise dış etkenlerden dolayı meydana gelen kanlanma, uzun süre bilgisayar kullanımından etkilenmesi, kaynaktan etkilenmesi gibi nedenler.

Göz kanamasının çok fazla nedeni olabilir bundan dolayı göz kanlanmasının nedenini kesin olarak öğrenmek için doktorunuza başvurmalısınız.

Göz Kanamasının Sebepleri

 • Göz Nezlesi: Konjuntivit olarak da isimlendirilen göz nezlesi genelde çocuklarda görülmektedir. Bunun yanında kapalı alanlarda uzun süre zaman geçiren yetişkinleri de etkileyebilir. Göz kaplarının etkilenmesiyle birlikte göz kanaması oluşur, gözlerde kızarma ve şişme meydana gelir. Enfeksiyondan nedeniyle oluşabileceği gibi farklı nedenlerden de kaynaklanabilir. Kesin teşhis ve tedavi için doktora başvurmak gerekir. Göz nezlesinin neden olduğu göz kanlanmasına karşı göz damlaları oldukça etkilidir.
 • Alerji: Göz kanlanması alerjiyle birlikte de oluşabilir. Özellikle alerjik astım olan kişilerde sık görülmektedir. Alerji eğilimli bünyelerde göz kanlanması kimyasal maddeler, hayvanlar, polen, toz ve diğer unsurlardan da etkilenir. Bunun yanında bazı gıdalarda alerji eğilimli vücutta göz kanlanmasına sebep olabilir. Bunun için doktorunuza başvurarak asıl nedeni öğrenmelisiniz. Alerjik nedenlerden dolayı oluşan göz kanlanmasına karşı antihistamin göz damlaları faydalıdır.
 • Yaralanma: Gözlerde meydana gelen yaralanmalar göz kanlanmasına neden olabilmektedir. Göz yaralanmaları dışarıdan görülemeyecek kadar hassas damarlarda meydana gelmiş olabilir, bunun için göz kanlanması ihmal edilmeden doktora başvurulmalıdır.
 • Göz Kuruluğu: Göz kuruluğu da göz kanlanmasına ve göz kızarmasına neden olmaktadır. Özellikle bilgisayar başında uzun süre vakit geçiren, toz ve dumana fazla miktarda maruz kalan kişilerde yaygın olarak görülmektedir. Gözleri nemlendiren gözyaşlarının kurumasıyla birlikte kuruluk meydana gelir, bu kuruluk kanlanmaya ve göz kaşıntısına neden olmaktadır. Bu durumda gözlerin nemlenmesi sağlanmalıdır.
 • Vitamin Eksikliği: Özellikle göz sağlığı ve gözlerin fonksiyonlarını sağlıklı şekilde yerine getirebilmesi için C vitaminine ihtiyaç vardır. C vitamini eksikliği göz kanlanmasına neden olabilir.
 • Bilgisayar-Tablet: Teknoloji günümüzde önemli yer tutmaktadır. Bununla birlikte bazı sağlık sorunlaruna neden olmaktadır. Bu sorunların en başında gelen bilgisayarlar, laptoplar ve hatta akıllı telefonlar ile uzun süre vakit geçirmek gözlerin ciddi radyasyona maruz kalmasına neden olmaktadır. Bundan dolayı göz kuruması, göz yanması, göz kanaması gibi sorunlara sebep olmaktadır.

Göz Kanlanmasına Sebep Olan Diğer Etkenler: Fiziki faktörler, kişinin çalıştığı ve yaşadığı fiziki ortam, aşırı radyasyona maruz kalma, toz, korneal ülser, glokom hastalığı, soğuk algınlığından kaynaklanan üşütme, grip, nezle gibi hastalıklar göz kanlanmasına neden olabilmektedir. Aşırı yorgunluk, uykusuzluk göz kanlanmasına neden olabilir. Sigara kullanmak da göz sağlığına zararlıdır, zamanla sigara içen kişilerde makula dejenarasyonu, katarakt gibi göz sağlığı sorunları meydana gelebilir.

Göz Kanlanmasının Tedavisi

Göz kanlanmasının tedavisi için öncelikli olarak göz kanlanmasının teshisinin yapılması gerekir. Göz kanlanmasına neden olan sebepler belirlendikten sonra ortadan kaldırılmalıdır. Bunu ancak uzman doktor yapabilir. Teşhis konulduktan sonra tıbbi veya bitkisel tedavi uygulanabilir.

Aşırı yorgunluk veya uzun süre bilgisayar karşısında radyasyona maruz kalmadan dolayı oluşan göz kanlanması bir süre dinlenme ve göz damlası ile tedavi edilebilir. Alerji veya iltihapdan dolayı meydana gelen göz kanlanmaları ise krem olarak kullanılan antibiyotikler ve göz damlaları ile tedavi edilebilir. Fakat göz kanlanmasının sebebi fiziki bir durumdan kaynaklanıyorsa, kanama, damarlarda yırtılma ve benzeri gibi, tıbbi müdahale gerektirebilir.

Göz kanlanması tedavisi için bitkisel ve doğal tedavilerde uygulanmaktadır. Bitkisel tedavilerin asıl amacı daha çok göz kanlanmasını tedavi etmenin yanında bu tür hastalıklara gözlerin yakalanmamasıdır.

Göz Kanlanması Bitkisel Tedavi: Doğada bulunan bitkiler birçok hastalığın tedavisinde etkin olarak kullanılmaktadır. Göz kanlanmasını tedavi eden bitkisel metodlar mevcuttur ve yaygın olarak kullanılmaktadır.

Rezene Tohumu: Rezene tohumu göz kanlanmasına faydalıdır ayrıca kızarıklıkları, alerji ve göz enfeksiyonlarını tedabi edebilir. Bir bardak suya 1 çay kaşığı rezene tohumunu atıp 3-4 dakika kaynattıktan sonra ılıyana kadar beklenir ılıdıktan sonra pamuk yordamıyla gözlerinizi kapatarak uygulayın. Pamuklu rezene suyu 10-15 dakika göz kapaklarınızın üzerinde tutun. Bu uygulama göz kanlanmasını geçirdiği gibi görme yetisinide geliştirmektedir. 

Soğuk Su: Göz ve cilt sağlığı için soğuk su sıcak sudan daha çok  faydalıdır. Göz kanlanmasında gözlerinizi soğuk su ile suyu çarpmadan yıkayın, bunun yanında göz etrafına soğuk buz uygulaması yapabilirsiniz ama buzu fazla uzun süreli uygulamamalısınız. Soğuk su ve buz uygulaması göz kaslarını ve damarları rahatlatmaktadır.

Çay: Göz kanlanması ve çapaklanma için paket veya poşet çaylar oldukça faydalıdır. Çay poşetini sıcak suda 10 saniye bekletin daha sonra ılıması için bir süre bekleyin daha sonra, göz kapaklarını yakmayacak şekilde 10 dakika bekletin. Bu uygulama aynı zamanda göz şişikliğini ve ağrılarını giderebilir.

Göz Sağlığını Korumak

Göz kanlanmasında en etkili tedavi yöntemi sürekli olarak temizliğe dkkat etmek, dinlenmek, göz sağlığına olumsuz etki eden fiziki durumları ortadan kaldırmaktır. Amaç genel anlamda göz sağlığının korumak için önceden önlemler almak olmalıdır. Bunun için aynı zamanda göz sağlığına faydalı olan besinler/gıdalar tüketmek gerekir.

 • Havuç
 • Havuç suyu
 • Portakal
 • Kavun
 • Kiraz
 • Lahana
 • Kivi
 • Biber
 • Ispanak
 • Keten tohumu
 • Pazı
 • Su teresi

Yukarıda saydığımız doğal besinleri tüketerek başta göz kanlanması hastalığı olmak üzere birçok göz hastalığından korunmak mümkün.

Sonuç

Göz kanlanması çok farklı nedenlerden oluşabilir. Bundan dolayı, öncelikli olarak doktor tarafından göz kanlanmasına neden olan unsurların belirlenmesi gerekmektedir. Daha sonra tedavi sürecinin doktor kontrolünde yapılması gerekir. Yine uzmanı yardımıyla bitkisel tedavi desteği alınabilir. Özellikle rezene tohumu tedavisi, göz kanlanması ve diğer göz hastalıkları tedavisinde anlık sonuçlar verdiğini söyleyebiliriz.

Kaynaklar

 1. Beta-carotene
 2. Topical Omega-3 and Omega-6 Fatty Acids for Treatment of Dry Ey
 3. Simple Tips for Healthy Eyes
 4. 5 Foods for Healthy Eyes
 5. Eye Health Center
 6. Healthy Eyes — Eating Right for the Eyes
 7. Eye Problems and Diseases
 8. What’s Causing This Eye Condition?

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yazın!

Bu konu için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazarak destek verin!

Yorum Yap