Geri Ödemesiz Tam 9000 TL Alabilirsiniz! e-Devlet Üzerinden Hemen Kontrol Edin!

  • 231
  • 0 Yorum
Geri Ödemesiz Tam 9000 TL Alabilirsiniz! e-Devlet Üzerinden Hemen Kontrol Edin!>

Vatandaşlar geri ödemesiz birçok farklı işlemle ücretlendiriliyor ancak vatandaşların çoğu bu kadar iadesi olmayan para veya yardımlardan haberdar değil, 9000 TL'yi size para iadesi olmadan nasıl alabileceğinizi tek tek anlatacağız.

İŞKUR ve SGK aracılığıyla annelere çeşitli destekler sağlanmıştır. Çalışan ve çalışmayan anneler belirli programlara katılarak 9.214 TL'ye kadar destek almaktadır. Peki anneler bu destekten nasıl faydalanabilir? Başvurular nerede ve nasıl yapılır? İlk çocuğunu asgari ücretle dünyaya getiren anne için: Emzirme parası: 180 TL Doğum parası: 300 TL Maluliyet parası: 6.367.57 TL Yarı zamanlı iş desteği: 1.183.26 x 2 = 2.366,52 TL TOPLAM: 9.214 , 09 TL. Doğum izninin 16. haftasında kadınlara çalışmadıkları her gün için geçici iş göremezlik ödeneği verilmektedir. Asgari ücret alan bir annenin 112 günlük parası 6.367 liraya ulaşıyor.

Sigortalı çalışan annelere çocuk, doğum ve süt yardımı gibi ödemeler yapılır. Bu ödemeler Ocak ayından itibaren asgari ücrete ve enflasyona göre artmıştır. Ocak ayı itibari ile doğum yapacak olan çalışan anneler tüm hakları kullanırsa en az 9 bin 299 lira geçecek. Doğum (rapor) ücreti, maaşa göre değişmekte ve 112 gün üzerinden hesaplanmaktadır. En düşük miktar 1 Ocak itibarıyla 7 bin 325 liraya yükseldi. Brüt maaşı 7 bin lira olan bir anne 17 bin 422 lira alacak. Para, anne adına açılan Ziraat Bankası hesabındadır. Anneliğiniz uykuda olan paranın tamamı yatar kalmaz 'turkiye.gov.tr'ye bakın.

Doğum (rapor) ücreti, maaşa göre değişmekte ve 112 gün üzerinden hesaplanmaktadır. En düşük miktar 1 Ocak itibarıyla 7 bin 325 liraya yükseldi. Brüt maaşı 7 bin lira olan bir anne 17 bin 422 lira alacak. Para, anne adına açılan Ziraat Bankası hesabındadır. Uyuyan paranın tamamı yatar kalmaz doğum izniniz 'turkiye.gov.tr'ye bakın

SGK ayrıca, halk arasında süt parası olarak bilinen emzirme ödeneği de vermektedir. Bu para için anne veya eşin SSK veya Bağkurlu olması ve en az 120 gün prim ödemesi yeterlidir. SGK il müdürlüğüne veya sosyal güvenlik merkezine 5 yıl içinde başvuru yapılabilir. 1 Ocak itibariyle 202 liraya çıktı. Bağkur anneleri de süt parası alabilirler. Emzirme ödeneği her doğumda bir kez verilir.

Çoğul gebelikte 30’ar gün ekleniyor

SSK'lı çalışırken doğum yapan kadınlar ilk doğumda 2 ay (15 + 15 gün), ikinci doğumda 4 ay, sonraki doğumlarda 6 ay yarı zamanlı çalışarak tam maaş alabilirler. Engelli çocuğu olanlar için bu süre 12 aydır. Çoğul gebelikte her birine 30 gün eklenir. Kadın haftalık 45 saatlik çalışma süresini ikiye bölebilir. Yarı zamanlı çalışan anne maaşının yarısını patron, devlet 1.472 lirayı İşkur üzerinden ödüyor. Annenin asgari ücretle çalıştığını varsayarsak, işveren 1.162 lira, devlet 1.472 lira ödüyor. Yarı çalışma ödeneği Damga Vergisi dışında herhangi bir vergi ve kesintiye tabi değildir.

Süt parası için 5 yıl

SGK ayrıca, halk arasında süt parası olarak bilinen emzirme ödeneği de vermektedir. Bu para için anne veya eşin SSK veya Bağkurlu olması ve en az 120 gün prim ödemesi yeterlidir. SGK il müdürlüğüne veya sosyal güvenlik merkezine 5 yıl içinde başvuru yapılabilir. 1 Ocak itibariyle 202 liraya çıktı. Bağkur anneleri de süt parası alabilirler. Emzirme ödeneği her doğumda bir kez verilir.

SSK'da çalışırken doğum yapan kadınlar ilk doğumda 2 ay (15 + 15 gün), ikinci doğumda 4 ay, sonraki doğumlarda 6 ay yarı zamanlı çalışarak tam maaş alabilirler. Engelli çocuğu olanlar için bu süre 12 aydır. Çoğul gebelikte her birine 30 gün eklenir. Kadın haftalık 45 saatlik çalışma süresini ikiye bölebilir. Yarı zamanlı çalışan anne maaşının yarısını patron, devlet 1.472 lirayı İşkur üzerinden ödüyor. Annenin asgari ücretle çalıştığını varsayarsak, işveren 1.162 lira, devlet 1.472 lira ödüyor. Yarı çalışma ödeneği Damga Vergisi dışında herhangi bir vergi ve kesintiye tabi değildir.

ÇALIŞAN ANNEYE BAKICI DESTEĞİ

Destek alacak annelere her ay 200 euro ödenecek. Engelli çocuğu olan annelere ayda 250 euro destek sağlanacak. Destek miktarı ay içindeki döviz kuruna göre değişebilir. Annelere sağlanacak maksimum destek süresi 32 ay olabilir. Destek, çocuk 36 aylık olana kadar maksimum 32 ay boyunca sağlanacaktır. Proje için başvurular yarın e-Devlet üzerinden yapılacak. Saat 14.00'da açılacak olan sisteme www.sgkegitimlibakici.org üzerinden e-Devlet şifresi ile giriş yapılarak başvuru yapılabilir. Sistem üzerinden ön başvurular yapılacak ve adaylara kesin kayıt için randevu verilecektir.

HANGİ ŞARTLARIN SAĞLANMASI GEREKİYOR?

Annelere destek için bazı şartlar var. O şartlar şunlar:

• İstanbul, Ankara, İzmir illerinde çocuğuyla birlikte aynı adreste ikamet etmesi,

• 4/a’lı, yani eski adıyla SSK’lı olarak, tam zamanlı bir işte çalışması,

• Başvuru tarihi itibarıyla 0-24 aylık çocuğu bulunması,

• İŞKUR, Mesleki Yeterlilik Kurumu ya da MEB onaylı sertifikayla 0-36 ay arası çocuk bakımı eğitimi olan bakıcı istihdam etmesi.

İSTİHDAM EDİLECEK BAKICIDA ARANAN ŞARTLAR DA ŞÖYLE:

•18 yaşı doldurmuş olması,

• Anne ve çocukla aynı ilde ikamet ediyor olması,

• Anne ya da babayla birinci dereceden akraba olmaması,

• 0-36 ay çocuk bakımıyla ilgili eğitimli olduğunu İŞKUR, MYK, MEB onaylı belgeyle belgelendirmesi veya lise ve üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olması,

• Projede anne olarak destek almıyor olması.

ÇOCUK BAKIMI KURSUNU BİTİREN 6 BİN KADINA 200 EURO ÖDEME

Proje kapsamında her ay İstanbul'da 2100 anne, Ankara ve İzmir'de 800 anne desteklenecek. Bu şekilde her ay toplam 3700 anne desteklenecek. Proje kapsamında bir defaya mahsus çalışan bakıcılara da destek verilmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı'nın onayladığı 0-36 aylık çocuk bakımı kursunu tamamlayan 6 bin kadına 200 euro tek seferlik destek verilecek. Bu kapsamda hem anne hem de kadın bakıcıya destek sağlanacaktır. Belgeleri ile gerekli sertifikasyon sürecini tamamladığını ispatlayan kadınlar, İstanbul, Ankara ve İzmir'deki proje ofislerine başvurarak destekten yararlanabilecek.

UYGULAMA İSTİHDAMI ARTIRACAK

Henüz bir bakıcı çalıştırmamış anneler de destekten yararlanmak için bakıcı çalıştırmayı düşünebilirler. Böylece uygulama kadın istihdamını destekleyecektir. Kadınlar, bakıcıları işe almanın maliyetini değerlendirerek karar verebilirler.

image
Bilgisayfaniz Editör Ekibi

Sizlere en doğru ve en güvenilir bilgileri ulaştırmaya amaçlayan insanlar topluluğu...

Yorumlar

  • İlk yorumu siz yazın!

    Bu konu için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazarak destek verin!

YORUM YAP