Fotoğraf ve Video Çekmek İçin Yardımcı Ekipmanlar

  • 70
  • 0 Yorum
Fotoğraf ve Video Çekmek İçin Yardımcı Ekipmanlar>

Fotoğraf ve video çekmek günümüzdeki oldukça yaygın bir hobidir. Özellikle akıllı telefonların kameralarının gelmiş oldukları nokta itibariyle oldukça kaliteli fotoğraflar ve videolar çekmek mümkündür.Kamera kullanma deneyimini daha profesyonel hale getirmek için kullanabileceğimiz bir çok yardımcı ekipman mevcuttur. Bu yazıda kamera kullanmak için ihtiyaç duyacağınız bazı araçları gözden geçireceğiz.

Bu araçlar çekim teknikleri, açı, odak ve çerçeveleme ile birleştiğinde takipçilerinizi asla unutamayacakları bir yolculuğa çıkaracaklar. Haydi şimdi sırasıyla kamera araçlarına geçelim.

1)Tripod

Kameralar elde taşınabilir, ancak bir tripod almak fotoğraf makinenize sabit bir el ekler. Daha net ve güzel odaklamalar için veya farklı kamera hareketleri için tripod işe yarar bir alettir. Fotoğraf ve video kameralarını sabitlemeye yarayan tripod, aynı zamanda bu kameraları yükseltir ve alçaltır. Üç ayaklı bir alet olan tripod, fotoğrafçının makineyi istediği şekilde hareket ettirmesine olanak sağlıyor. 

2)Slider

Slider, akışkan, dinamik ve pürüzsüz bir şekilde kamerayı soldan sağa kaydırmanızı sağlar. Slider ile içeri ve dışarı hareket edebilir ve her zaman kontrollü görüntüler elde edersiniz.

3)Kamera Sabitleyici(Steadicam)

Fincher gibi organize ve hesaplanmış hissetmek ister misiniz? Kamera sabitleyici elde taşınır ve bu sayede cihaz erişimine izin verir. Ve aynı zamanda kaydırıcının veya tripodun dengesini sağlar. Özellikle hareketli çekimler yapmak için oldukça işe yarar bir araçtır.

4)Gimbal

Gimbal, kameranın tek bir eksende dönmesine izin veren bir destek ekipmanıdır. Çekim yaparken görüntü titremesi gibi kamera hatalarını önleyebilmek profesyonel/yarı profesyonel çekim yapabilmek için gimbal kullanmanız gerekebilir. Titreşimi üzerindeki motorlar sayesinde engelleyen gimbal, taşırken oluşan sarsıntıyı en aza indiriyor.

5)Drone

Kameranızı küçük bir robota bağlayın ve havaya gönderin. Drone, farklı çekim açıları için eğlenceli bir fikirdir. Bazı drone modelleri içinde bulunan gimbal özelliği ile kamera titremesi sonucu oluşacak görüntü bozukluklarını da telafi ederek havadan güzel çekimler yapmanıza olanak sağlar.

image
Bilgisayfaniz Editör Ekibi

Sizlere en doğru ve en güvenilir bilgileri ulaştırmaya amaçlayan insanlar topluluğu...

Yorumlar

  • İlk yorumu siz yazın!

    Bu konu için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazarak destek verin!

YORUM YAP