Faranjit Nedir? Faranjite Ne İyi Gelir?

Sağlık

Faranjit Nedir? Faranjite Ne İyi Gelir?

Faranjit Nedir? Faranjite Ne İyi Gelir? Faranjit neden olur? Faranjitin belirtileri nelerdir? Bu soruların cevabını yazımıda bulabilirsiniz.
Farenjit hastalığı; ağız ve burun boşluğunun arkasında bulunan farinksin (yutağın) iltihaplanması anlamına gelir. Farenjit bulaşıcı bir hastalıktır ve tedavide geç kalınırsa bronşite dönüşme ihtimali oldukça yüksektir.

Faranjitin Nedenleri

Hastalığa yakalanma sebeplerinin büyük bir bölümünü viral sebepler oluşturmaktadır. Örnek vermek gerekirse adeno virüsler farenjitin ortaya çıkmasındaki en sık viral etkendir. Farenjit hastalığı, baktariyel sebeplerden ortaya çıkmatadadır. Ayrıca nadir de olsa ağızda oluşan mantar enfeksiyonlarından da gelişebilmektedir.

Sigara kullanımı, tozlu ortamlara maruz kalmak, aşırı sıcak ve soğuk yiyecekler tüketmek gibi birtakım etmenlerde de farenjitin ortaya çıkmasında oldukça etkilidir.

Ayrıca boğazın sık temizlenmesi, tedavi edilmeyen çürük dişler farenjitin ortaya çıkmasında rol oynayan etkenler arasındadır.

 

Faranjitin Belirtileri

Farenjiti akut farenjit ve kronik farenjit olarak ikiye ayırabiliriz. Akut farenjit tanısının konulması kronik farenjite göre daha kolaydır. Çünkü akut farenjitin kronik farenjite göre çok daha belirgin özellikleri vardır.

Akut farenjitin belirtilerinden ilk göze çarpanı boğaz ağrısıdır. Farenjitte boğazda ağrının yanı sıra yanma, kuruluk ve kızarıklık gibi semptomlar da görülmektedir. Aynı zamanda farenjit tanısı konmuş hastalarda yüksek ateş, ses kısılması gibi bulgulara da rastlanılmaktadır. Akut farenjitin hekimlerin belirlediği sıklıkta tekrarlaması kronik bronşite dönüşmesine sebebiyet verir.

Kronik farenjitte ise boğazda ağrı yoktur diyemeyiz ama akut farenjite göre bu ağrının şiddeti çok daha azdır. Kronik farenjitte sanki boğazda bir cisim varmış hissi sürekli olarak kaşınmaya ve gıcık şeklinde öksürüğe sebebiyet vermektedir. Kronik farenjitte yutkunma zorluğunun yaşanması, kronik farenjit olarak tanı konmasındaki en önemli nedendir. Bu türde, akut farenjitte olduğu gibi boğazda kızarıklık yoktur.

Eğer sizde bu belirtilere sahipseniz bir hekime başvurmalı kendi sağlıkları açısından oldukça önemlidir.

 

Faranjitin Tedavisi

Farenjit hastalığının tedavisinde alternatif tıp seçeneğini göz ardı edemeyiz. Farenjite iyi gelebilecek birçok bitkisel çözüm vardır. Bunlardan birkaçı tarçın, adaçayı, hatmi, mirra ve papatya çayıdır. 

Bakteriyel sebeplerden dolayı meydana gelen farenjitte ise antibiyotik tedavisi uygulamak şarttır. Antibiyotik tedavisinin yeterli dozda verilmemesi nefrit, bademcik apsesi gibi hastalıklar da ortaya çıkarabilmektedir. Bu yüzden tedavinin tamamlanması şarttır.

Kalorifer ve klimaların neden olduğu gırtlak kuruluğu boğazda tahrişe neden olmaktadırlar. Bu durumun önüne geçmek adına kaloriferlerin üzerine bir bardak su konulması ortamın nem dengesi açısından oldukça önemlidir. Ayrıca bol miktarda su tüketimi de bu hastalığın tedavisinde önemli rol oynamaktadır.

Doktor teşhisi ve tedavisi yanında yine doktorunuza danışarak farenjit tedavisinde doğal tedavi metodları uygulayabilirsiniz, aşağıda belirttiğimiz bitkisel tedavi yöntemlerini uygulamadan önce mutlaka diğer sağlık koşullarının göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

Sarımsak: Sarımsak göğüs ağrısı için gösterilenen etkili doğal ilaçlarından biridir. 2006 yılında yapılan bir araştırmaya göre düzenli sarımsak tüketimi kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskini en aza indirdiğini göstermektedir.

Sarımsağı ağızda çiğnemek veya sarmısağı suya katarak içmek farenjit tedavisine katkıda bulunabilir.

Bal: Asırlardır birçok hastalığın tedavisi için kullanılan bal doğal bir antibiyotiktir. Çok güçlü mikrop kırıcı özelliği olan bal tüketimi farenjit sorunlarını minimize etmede fayfalıdır.

Zencefil: Mikrop kırıcı özelliğinin yanında üst solunum yollarını açmakta faydalıdır. Zencefil farenjit tedavisinde de kullanılmaktadır. Etkili antioksidanlar arasında gösterilen zencefil salatalarda kullanıldığı gibi zencefil çayı hazırlanarak da farenjit tedavisinde kullanılabilir.

Zerdeçal: Boğaz ve solunum yollarının mikroplardan temizlenmesine karşı oldukça etkili olan zerdeçal aynı zamanda göğüs ağrılarına da oldukça faydalıdır.

Bir bardak süte yarım çay kaşığı zerdeçal koyup iyice kaynatın. Soğuduktan sonra biraz bal ekleyerek günde 3 kere için. Kısa sürede farenjitten kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Fesleğen: Fesleğen içerdiği magnezyum sayesinde kan akışını hızlandırır. Bunun yanında etkili antioksidanlar arasındadır. Böylece farenjit hastalığına karşı etkili bir bitkisel çözüm olabilir. Boğaz ve üst solunum yollarında rahatlama sağlar.

Fesleğeni suda kaynatarak içebilir veya fesleğen yapraklarını çiğneyebilirsiniz.

Nane: Farenjite iyi gelen diğer bir bitki ise nanedir. Nane farenjitten tahriş olan boğazın toparlanmasında etkilidir. Ayrıca solunum yollarını açtığı gibi hastalıktan meydana gelen tahrişin kısa süre içerisinde iyileşmesinde yardımcı olabilir.

Nane çiğnemek veya suda kaynarken buharını solumak faydalı olabilir.

Sarımsak: Doğal bir antibiyotik olan sarımsak yüzlerce hastalığa faydalıdır ve farenjite iyi gelir. Sarımsağı hasta  olmadan önce de düzenli şekilde tüketmek farenjit gibi boğaz hastalıklarına yakalanmayı engellediği gibi hastalık esnasında tedavisi hızlandırır.

Sarımsaklı cacık veya sarımsağı çiğneyerek yemek tedaviden etkili sonuç almayı sağlayabilir.

Limon: C vitamini açısından oldukça zengin olan limon farenjite iyi gelmektedir. Limon suyuyla gargara yapmak boğazlarda farenjitin neden olduğu tahrişin kısa sürede iyileşmesini sağlayabilir ve boğazı mikroplardan temizler.

Kaynaklar

  1. 10 Home Remedies For Angina Pain
  2. Top 10 Home Remedies for Chest Pain
  3. Top 5 Natural Cures For Angina Pain
  4. Top 10 Home remedies for angina pain
  5. Angina
  6. Natural Cures for Angina (Chest Pain)

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yazın!

Bu konu için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazarak destek verin!

Yorum Yap