En fazla turist çeken ülkeler hangileri?

  • 45
  • 0 Yorum
En fazla turist çeken ülkeler hangileri?>

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) verilerine göre, 2017 yılında dünya çapında 1 milyar 322 milyon kişi olurken, ziyaretçilerin yüzde 42'si bir ülkeden diğerine seyahat ederken özellikle 10 ülke seçti.

Geçen yıl en çok ziyaretçi çeken ülke 88,9 milyon kişi ile Fransa, onu 82,2 milyon kişi ile İspanya ve 72,9 milyon kişi ile ABD izledi.

59,3 milyon ile Çin, 57,8 milyon turistle en çok tercih edilen ülkeler arasında yer aldı. Türkiye, 2017 yılında 39,9 milyon yabancı ziyaretçi ile dünyanın en uluslararası turistlerini kendine çekiyor.

Türkiye'yi sırasıyla, 39,3 milyon turist Meksika, 38,7 milyon turist ve 37,6 milyon İngiltere İngiltere'ye Almanya takip etti. Tayland, 34,7 milyon turistiyle dünyanın en çok turist çeken 10. ülkesi.

45 MİLYON YABANCI TURİST

Akdeniz Turist Otelciler Derneği (AKTOBE) Başkanı Erkan Oiler, UNWTO verilerini ve son 45 yılda Türkiye'nin 45 milyon yabancı turistinin 2018 puanına ulaşacağını değerlendiriyor.

İÇ PAZAR TURİZMİN SÜRDÜRÜLEBİLMESİ AÇISINDAN ÖNEMLİ

Hürriyet'teki rapora göre Oiler'in iç turizmde önemli bir ivme kazandığını belirten "Türkiye sonunda 80 milyon nüfusa sahip bir ülke. Seyahat potansiyeli olan yaklaşık 50-55 milyon vatandaş var. Bir turizm ülkesi olarak Bunun için hem tesislerimiz hem de fiyat koşullarımız çok uygun, vatandaşlarımızın yılda birkaç kez tatile çıkmasını, yaz ve kış turizmine katkıda bulunmasını istiyoruz, bu sürdürülebilirlik için çok önemli sektörünün, ”dedi.

image
Bilgisayfaniz Editör Ekibi

Sizlere en doğru ve en güvenilir bilgileri ulaştırmaya amaçlayan insanlar topluluğu...

Yorumlar

  • İlk yorumu siz yazın!

    Bu konu için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazarak destek verin!

YORUM YAP