E-Devlet’ten seyahat izin belgesine nasıl başvurulur?

  • 152
  • 0 Yorum
E-Devlet’ten seyahat izin belgesine nasıl başvurulur?>

Şehirlerarası otobüs seyahatleri için izin verilen seyahat kısıtlamaları kapsamında belgenin uygulanması kapsamında www.turkiye.gov.tr adresinden nasıl alınır? Fotoğraf anlatımlı seyahat izni belgesi için başvurulacak adımlar haberimizde.

Cumhur Başkanı Erdoğan, Corona virüsü nedeniyle yakın zamanda yaptığı açıklama ile şehirden seyahat kısıtlamalarının getirildiğini söyledi. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Dairesi tarafından 30 Mart'ta yapılan açıklamalarda, E-Devlet aracılığıyla seyahat izni başvurusu yapılacağı ifade edildi.

Tüm bu süreçlere başlamadan önce bilmeniz gerekenler; Başvuru sahibinin e-devlet şifresi olması gerekir. E-devlet şifreniz yoksa, size en yakın postaneden alabilirsiniz. E-devlet şifrenizle İnternet'e bağlı bir bilgisayara gidin ve seyahat iznine başvuru adımlarını tamamlamak için fotoğraf adımlarını izleyin.

Seyahat izni başvuruları, ilinizin valiliği ve kaymakamlığı tarafından değerlendirilecek ve izin için üç koşul bulunmaktadır.

Seyahat izni için gerekenler:

1. Birinci derece akrabaları ölen ya da ciddi hastalığı olan vatandaşlar.

2. Tedavi nedeniyle doktor tarafından sevk edilen vatandaşlar.

3. Son 15 gün içinde kalacak yeri olmayan vatandaşlar.

1-Türkiye.gov.te sitesine gidin ve sol üsteki giriş yap tuşuna basın.

2. Açılan sayfada “T.C. Kimlik No” ve “e-Devlet Şifresi” yazan yerlere bilgilerinizi dikkatlice girin. Sonra sağ alttaki “Sisteme Giriş Yap” botununa tıklayın.

3. Ardından arama kısmına ‘seyahat izin belgesi’ yazıp ara butonuna tıklayın.

4. Karşınıza “İç İşleri Bakanlığı E-başvuru” şeklinde seçenek çıkacak. Bu seçeneğe tıklayın.

5. Bu sayfada varsa daha önce yaptığınız başvurular görüntülenir. Yeni başvuruda bulunmak için yukarıdaki “Yeni Başvuru” düğmesine tıklayınız.

6. "Uygulama Tipi Seçimi" bölümünde, "Seyahat İzin Prosedürleri" seçilecektir. Aşağıdaki "Belge Türü" düğmesini tıklatmak, seyahat için iki seçenek sunar. Bu seçenekler; “Otobüs Seyahat İzni Verilmesi” ve “Özel Araç Seyahat İzni Verilmesi”. Ancak derhal 30 büyük şehre ve Zonguldak'a otobüsle gitmesine izin verilmediğini belirtmeliyiz. 81 ilden sadece 50 tanesine bu adımdan izin alabilirsiniz, ancak bu izni alabilmek için 30 büyük şehrin ve Zonguldak'ın dışında olmanız gerekir. Örneğin, İstanbul'daysanız, otobüs İstanbul'da çalışmadığı için 80 değerinde bir otobüsle gitmek için izin alamazsınız.

7. Bu izni almak için tek bir seçeneğiniz vardır. Ayrıca "Özel Araç Seyahat İzin Belgesi Verilmesi" seçeneğidir. “Özel Araç Seyahat İzin Belgesi Sağlama” ve ardından “Ev Şehri” valiliğini seçip seçin. "Devam" düğmesini tıklayın.

8. Bu son sayfa 5 adımdan oluşmaktadır. İlk adım seçtiğiniz iletişim bilgilerini içerir. Bilgileri burada güncellemek için profil sayfanıza gitmeniz gerekiyor. 1 adımda gelen "İletişim Bilgileriniz" bölümünde bir düzeltme yapmayacaksanız. Adım 2, “Uygulama Bilgileri‘ ”ile devam edin. "Uygulanacak Taşra Teşkilatı" bölümünden ilçenizin kaymakamlığını seçin. Konu bölümünde, “Seyahat İzin Belgesi Hakkında” yazın. İstenen bilgileri altındaki "Standart Uygulama Metni" bölümünde eksiksiz ve doğru bir şekilde girin.

Üçüncü adımda Dosya Ekle bölümü vardır. Hastane raporu, varış yerinizden size gönderilen cenaze belgesi gibi resmi belgeleriniz varsa, buraya eklemeniz gerekir. "Başvuru Belgeniz" bölümüne tıklayarak. Başvuru nedeninizle ilgili gerekli belgeleri yükleyin. (Ölüm Sertifikası, Sağlık Raporu vb.) Dosya boyutu en fazla 1 MB olabilir. Desteklenen Dosya Biçimi: .pdf, .jpg, .png, .doc, .docx ... Böyle bir belgeniz yoksa, 2. adımda "Standart Uygulama Metni" ne girme nedeninizi yazın.

4. adımda, "Ayrıntılı Bilgi Listesi" bölümünde, "Bulunduğunuz Şehir", "Ev Adresiniz", "Giteceğiniz Şehir", "Gitilecek Adres", "Seyahat Nedeni", Kalkış ve İade Tarihi adımlarını seçin .

Başvuru Onayı bölümünün 5. Adımında, "Yukarıda belirtilen Durumları / Uyarıları Okuduğunuzu ve Kabul Ettiğinizi Onaylıyor musunuz?" İşlemi onaylamak için kutuya “YES” yazın ve alttaki Uygula düğmesine tıklayın.

9. Uygulamanın sonucu SMS yoluyla telefonunuza gönderilecektir. Onaylanırsa, başvuruda bulunduğunuz kaymakamdaki Seyahat İzni Başvuru masasına gidebilir ve TR ID numarası ile izninizi alabilirsiniz.

image
Bilgisayfaniz Editör Ekibi

Sizlere en doğru ve en güvenilir bilgileri ulaştırmaya amaçlayan insanlar topluluğu...

Yorumlar

  • İlk yorumu siz yazın!

    Bu konu için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazarak destek verin!

YORUM YAP