Duvar Kağıdı En Kolay Nasıl Sökülür?

  • 79
  • 0 Yorum
Duvar Kağıdı En Kolay Nasıl Sökülür?>

Duvar kağıdının nasıl söküleceği birçok ev sahibinin korku dolu rüyasıdır. Eski, engelleme, nemli veya nemlendirilmiş duvar kağıdını çıkarmak ve duvarı boyamaya hazır hale getirmek gerekir. Duvar kağıtlarının ömrü (kaliteye bağlı olarak) ortalama 10-15 yıldır. Bu sürenin sonunda, tüm duvar kağıtları yaşlanır, düşmeye başlar veya en kötü renkleri kaybolur. Duvarlarınızın kağıtlarını sadece eski oldukları için değil, sıkılmış veya modası geçmiş oldukları için de kaldırabilirsiniz. Çeşitli nedenlerle duvar kağıdı rengini veya duvar kağıdını değiştirmeye karar verdiniz, bu yüzden duvar kağıdını nasıl kaldırabilirsiniz?

Bu işlemin yöntemleri, duvarınızdaki kağıdın modeline ve özelliklerine bağlı olarak da değişebilir. Eski tarz duvar kağıtlarının çok daha zor olmasına rağmen, modern duvar kağıtlarının kaldırılması daha zordur. Duvar kağıdı kaldırma makinesi veya duvar kağıdı sökücü özel malzemeler olmadan, bu işlem oldukça zordur. Bunun kolay bir prosedür olduğunu düşünüyorsanız, zaman kaybetmeden bir ustala uğraşmanızı öneririz. Ancak, ne olursa olsun aldığımı söylüyorsanız kendiniz yapabilirsiniz. Duvar kağıdını kaldırmak için sirke ve sirke suyu kullanabilirsiniz. Bu, doğal yöntemleri kullanmak isteyenler için bir alternatif olabilir. Buradaki ana amaç duvar kağıtlarını yumuşak yapmak ve duvardan çıkmaktır. Bunun için uygulama adımları aşağıdaki gibidir;

Duvar kağıtlarını çıkarmadan önce odanızı hazırlayın. Brandalar zeminde serin, mümkünse eşyaları odadan çıkarın veya bir araya getirin ve örtün. Duvarlarda herhangi bir eşya ve raf varsa, onları alın.

Duvar kağıdı sökücü karışımları hazırlayın. İsterseniz duvar kağıdı kaldırma kimyasalını da bulabilirsiniz. Hazırlanmazsanız, sirke suyu, kağıt tutkalı veya yumuşatıcı ile hazırlanmış su da kullanabilirsiniz.

Duvar kağıtlarını ıslatmak için kullanacağınız sıvıyı hazırladığınızdan emin olun. Ilık su kağıdı daha kolay yumuşatır.

Duvar kağıdını çıkarmak için suyu hazırladıktan sonra delikler açın veya duvar kağıdını kesin. Böylece, su kağıdın içinde daha iyi çalışır ve kağıdı daha hızlı yumuşatır.

Hazırladığınız duvar kağıdı sökücü suyunu uygulamadan önce elektrik prizlerini veya anahtarları bantla kapatın. Daha sonra boya silindiri yardımıyla kullanacağınız sudan çok miktarda su uygulayın. Bir yere birden fazla su uygulamasına dikkat edin.

İşlem yaptığınız odanın kapılarını ve pencerelerini kapatın. Böylece, duvar kağıtları hemen kurumaz, işiniz zor olmayacaktır.

Kağıtların ıslandığını anladıktan sonra, bir spatula yardımıyla çıkarmaya başlayın. Duvarda kalan kağıt varsa, onları yeniden ıslatın ve gerisini çıkarın. İsterseniz, duvarı pürüzsüz hale getirmek için duvarı zımparalayabilirsiniz.

Duvar kağıdı çıkarıldıktan sonra boya uygulanmalıdır. Duvarı zımpara ile sabitleyebilir ve sonra sıva çizebilirseniz, kendiniz boyayabilirsiniz. Aksi takdirde, duvarı düzeltmek ve boyamak için bir usta ile anlaşmanız gerekir.

 

image
Bilgisayfaniz Editör Ekibi

Sizlere en doğru ve en güvenilir bilgileri ulaştırmaya amaçlayan insanlar topluluğu...

Yorumlar

  • İlk yorumu siz yazın!

    Bu konu için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazarak destek verin!

YORUM YAP