Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir?

Sağlık

Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir?

Dudak çatlaması neden oluşur?, Dudak çatlamasının nedenleri nelerdir?, Dudak çatlamasına ne iyi gelir? Dudak çatlaması nasıl tedavi edilir? Dudak çatlaması ile ilgili tüm bu soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.Özellikle kış aylarında yaygın olarak görülen dudak çatlaması evde hazırlanan doğal yöntemlerle tedavi edilebilmektedir. Fakat kronik dudak çatlakları farklı hastalıkların belirtileri olabilir. Soğuk havadan veya kuru ciltten kaynaklanan dudak çatlakları bitkisel ilaçlarla tedavi edilebilirken krnik dudak çatlamalarının nedenin araştırılması ve tedavisi için muhakkak doktora başvurulması gerekmektedir.  

Dudak Çatlaması Neden Oluşur?

Dudak çatlamasına neden olan birçok sebep vardır. Bu sebeplerden en yaygın olanı soğuk hava ve kuru cilt yapısıdır. Ayrıca vücudun aşırı susuz kalması da dudak çatlamasına neden olabilir.

Dudak çatlamasının nedenleri;

 • Mevsimsel Koşullar: Hassas ciltler soğuk havalarda çatlama eğilimlidir, cildin yapısına göre bu dudaklara da yansır ve kış aylarında dudaklarda soğuk kaynaklı çatlamalar görülebilir.
 • Susuzluk: Cildin ve dudaklarda çatlama meydana gelmemesi için vücudun yeterli miktarda su alması gerekir, su alımı günlük olarak yapılmalıdır. Su eksikliğinden oluşan dudak çatlakları yaz kış fark etmez her mevsimde görülebilir.
 • Kimyasal Maddeler: Cilt bakım ürünleri günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır, bu ürünlerdeki kimyasallar dudakların çatlamasına sebep olabilmektedir.
 • Alerji: Cilt, ağız içi ve üst solunum yollarında meydana gelen alerjik durumlar veya enfeksiyon reaksiyonları dudak çatlamasına sebep olabilmektedir.
 • İlaçlar: Bazı hastalıkların tedavisi için kullanılan ilaçlar dudak çatlamasına sebep olabilmektedir. Genellikle baş dönmesi, kabızlık giderici, bulantı ve psikolojik hastalıkları tedavi eden ilaçlar dudak çatlamasına sebep olabilmektedir.
 • Fiziki Hastalıklar: Bir hastalıktan dolayı dudak çatlamasına neden olabilir, cilt hastalığı "sedef" gibi tiroid bezlerindeki hastalıklardan dolayı dudak çatlaması oluşabilir. Ayrıca horlama, solunum yolları hastalıkları da dudak çatlamasının sebepleri arasında gösterilebilir
 • Diğer Nedenler: Bir vitamini aşırı miktarda almak örneğin A vitamini gibi, psikolojik nedenlerden dolayı dudak çatlaması oluşabilir, dudakları kış aylarında sık sık yalamak da dudak çatlaması sebepleri arasında gösterilmektedir.

Yukarıda açıkladığımız gibi dudak çatlamasının oldukça fazla nedeni vardır bu yüzden dudak çatlaması hastalığının tedavisine geçmeden önce çatlamaya neden olan unsurların belirlenerek ortadan kaldırılması gerekmektedir. Bunun için öncelikle doktorunuza başvurup dudak çatlamasının asıl nedenini tespit etmek gerekir.

Dudak Çatlaması Nasıl Tedavi Edilir?

Kronik dudak çatlamalarında mutlaka doktorunuza başvurarak çatlamanın asıl nedeni öğrenilmelidir, herhangi bir  hastalıktan kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmek ve buna göre doktor kontrolünde tedavi edilmesi esastır.Fakat mevsimsel ve cilt yapısından kaynaklanan nedenlerden dolayı dudak çatlaması oluşuyor ise aşağıda sıraladığımız doğal ve bitkisel tedavi yöntemleri dahil diğer tedavi yöntemlerini uygulayabilirsiniz.

Su: Düzenli su alımı yapılmaması dudak çatlaklarına neden olmaktadır. Bunun için sağlıklı oranlarda ve düzenli olarak su alımı yapılmalıdır. Belirli aralıklar ile su içme isteği olmasa bile su tüketilmelidir. Susama durumunda vücut aşırı şekilde susuz kaldığı için susuzluk sinyali vermektedir. Bu nedenledir ki düzenli olarak su alımı yapılmalıdır.

Bal: Bal çok etkili doğal antibiyotikler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Hakiki balı parmaklarınızla dudaklarınıza uyguladıktan sonra 15-20 dakika bekletip ılık su ile yıkayın. Çatlaklık geçene kadar bu uygulamaya devam edin. Bal; dudak dokularını güçlendirir, ayrıca enfeksiyondan kaynaklanan dudak çatlaklarını gidermeye yardımcı olur.

Merhem: Dudak çatlağı tedavisinde yaygın olarak kullanılan ürünlerden biride merhemdir. Merhem kullanmadan önce dudak üzerinde oluşan ölü derilerin temizlenmesi son derece önemlidir. Öncelikli olarak dudak çatlağını iyileştirmeye çalışmadan önce çatlak dudaktaki derinin dökülmesinin ve yeni derinin çıkması sağlanmalıdır.

Dudaklardaki ölü deriyi temizlemek için diş fırçasından faydalanılabilir. Diş fırçasını bastırmadan dairesel hareketlerle çatlayan dudaklara uygulayıp ölü derinin dökülmesini sağlayın. Daha sonra merhem sürün. Merhem özellikle kış aylarında sürülmelidir.

E vitamini veya gliserin bazlı dudak merhemleri yardımcı olabilir. Alacağınız merhemin E vitamini ve gliserin içerip içermediğine dikkat edin.

Dudak Balsamı: Soğuk iklimlerin hakim olduğu Rusya özellikle sibirya bölgesinde dudak balsamları yaygın kullanıma sahiptir. Kış aylarında soğuk kaynaklı dudak çatlamalarına karşı dudak balsamı oldukça etkilidir. Sabah dışarı çıkmadan önce ve gün içerisinde birkaç defa uygulamak mümkündür. Doğal hazırlanan dudak balsamı sadece dudak çatlağını geçirmekle kalmaz aynı zamanda dudak dokusunu besler, hücreleri onarır ve yeniler.

Ultra Nemlendiriciler: Ultra nemlendiriciler için çatlak dudaklara yağ sürmek en etkili ve en çok kullanılan yöntemlerdendir. Yağlar kuru dudakları nemlendirirken kurumakta olan derinin atılmasına da yardımcı olmaktadırlar.

 • Hindistan Cevizi Yağı
 • Badem Yağı
 • Jojoba Yağı
 • Zeytinyağı
 • Kurşburnu Yağı, çatlayan dudaklara sürülebilecek ve kısa sürede etkili sonuçlar alınabilecek yağ türlerinin başında gelirler.

Kaçınılması Gereken Unsurlar

Yazımızın başında dudak çatlağının birçok farklı nedenden kaynaklanabileceğini söylemiştik.Sadece sıralayacağımız unsurlardan uzak durmak bile belki dudak çatlaması sorunlarını gidermede etkili olabilir. Dudak çatlaması sorununa neden olan unsurlardan uzak durmak bile bazen problemin çözülmesini sağlar.

 • Aşırı tuz tüketimi dudak çatlamasına nedenlerindendir, bundan dolayı tuz tüketimini azaltmakta fayda vardır.
 • Dudak yalamak dudak çatlaması problemini arttırır, dudak yalamasından kaçınmalısınız.
 • Sigara içmek dudak çatlamasının nedenlerindendir, sigaranın içerdiği kimyasal maddeler dudak yapısını bozar.
 • Burun tıkanıklığını önlemelisiniz. Özellikle kış aylarında soğuk algınlığından kaynaklanan nezle, grip gibi hastalıklar burun tıkanıklığına sebep olur, bu durumda ağızdan nefes alınıp verildiği için dudaklar kurur. Bundan dolayı burunun sürekli açık olması önemlidir.
 • Güçlü soğuk rüzgar ve fırtınalardan dudaklarınızı korumak önemlidir, Aşırı soğuk rüzgarlı havalarda dudaklarınızı atkıyla kapatın.
 • A, B, C, B2, E vitaminleri eksikliği de dudak kurumasına nedenlerindendir, bu vitaminleri içeren besinleri tüketmeyi ihmal etmeyin.

Sonuç

Dudak çatlağının birçok nedeni olabilir, bunun için dudak çatlağı problemiyle karşılatığınızda ilk olarak başka bir hastalıktan kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmek için uzman doktorunuza başvurmalısınız. Özellikle kronik dudak çatlakları başka hastalıkların habersidir. Ciddi kronik dudak çatlakları şu hastalıklardan kaynaklanabilir:

 • Diyabet
 • Kawasaki Hastalığı: Çok nadir olsa da bu hastalığın belirtileri arasındadır dudak çatlaması.
 • Sjögren Sendromu
 • Makrositoz: Kırmızı kan hücrelerinin aşırı miktarda artmasıyla oluşur.
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar. HIV ve diğerleri.

Sıraladığımz bu ciddi hastalıkların dudak çatlamasına yol açabileceğini bilerek dudak çatlamasını asla ihmal etmeden doktora başvurup teşhis ve tedaviyi belirlemeli ve akabinde gerekirse bitkisel/doğal yöntemlerde tedaviye destek olmalısınız.

Kaynaklar

 1. Chapped Lips Home Remedy
 2. Natural Ayurvedic Home Remedies for Cracked Lips
 3. Cracked Corners of Lips
 4. Why Your Lips Are Chapped
 5. Home Remedies for Chapped lips
 6. How to Get Rid of Painful Cracked Lips

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yazın!

Bu konu için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazarak destek verin!

Yorum Yap