Dolama Tedavisi

 • 6528
 • 0 Comments
Dolama Tedavisi>

Dolama nasıl tedavi olur? Dolama tedavisinde lazer tedavisi, topikal ilaçlar, fotodinamik terapi, antibiyotikler,iyontoforez,ve ilerleyen dolama vakalarında cerrahi yöntemler uygulanır.

Dolama nasıl tedavi olur? Dolama tedavisinde lazer tedavisi, topikal ilaçlar, fotodinamik terapi, antibiyotikler,iyontoforez,ve ilerleyen dolama vakalarında cerrahi yöntemler uygulanır.

Topikal İlaçlar: Dolamayı tedavisi için kullanılan ilaçların çoğunun yan etkileri vardır, bu yüzden tedavide  ilaç kullanırken dikkatli olmakta fayda vardır. Tırnaktaki enfeksiyonun şiddetine bağlı olarak onikomikoz tedavisi yapılabilir. Tırnakların kesilmesi ve yapıştırılması tırnaklardaki dolamanın azaltılmasına yardımcı olabilir. Bu, ayrıca kalınlaşmış tırnaklardaki basınca bağlı oluşan ağrının şiddetini hafifletir.

Diğer Topikal ilaçlar ve kremler dolamaya karşı daha az etki eder. Bunun nedeni, dışardan uygulanan kremlerin tırnağı aşıp  alt katmanlarına çok zor işlemesidir. Topikal kremlerin kullanmanın uzunca bir zaman almasıda  bu ilaçların etkisini azaltmaktadır. Bazı zamanlar bu ilaçları etkisini görmek için onları bir yıl gibi bir sure kullanmak gerekir. Dolama için en çok kullanılan ilaçlar; Tavaborole (Kerydin), Ciclopirox (Penlac), Griseofulvin, Itrakonazol,(Sporanox) Terbinafin (Lamisil) ve Itrakonazol (Sporanox), olarak bilinen antifungal tırnak ilaçlarıdır.

Alternatif tedaviler: Lazer ile tedavi veya fotodinamik terapide, ışık aktive edici ajanlar tırnakların üst kısımlarına uygulanır ve ardından da uygun dalga boyundaki ışık kullanılır. İyontoforezde ise topikal antifungal ilaçların tırnak içine nüful etmesine  yardımcı olmak için elektrik akımı kullanılır.

Dolama ameliyatı: Dolamadan kalıcı  olarak kurtulmanın bir yolu da ameliyattır. Dolama tedavisi sırasında tırnaklar çıkarılır. Bununla birlikte, dolama ameliyatı genellikle sadece geçici bir rahatlama sağlar ve ek antifungal ilaçlar aynı anda kullanılmadıkça tekrarlama olasılığı yüksektir.

Dolama için hangi doktora gidilir? Dolama için dermatalog tırnak enfeksiyonlarını tedavi edebilir. Enfeksiyonun ileri aşamaya geçmesi  ve kemik yapısını etkilemesi durumunda Travmatoloji ve Ortopedi doktorlarına da başvurulabilir. Bu doktorlar, doğru teşhis yapabilir ve dolama hastalığına özgü ilaçları reçete ile yazabilir. (3)

Dolama Nedir?

Dolama, ayak ve el parmaklarında oluşan bakteriyel bir enfeksiyon hastalığı türüdür. Ellerin uzun süre deterjanlı su ile temas etmesi,ayakların terlemesi, havuz gibi toplu kullanılan yerlerdeki mantarlar ya da manikür pedikür aletlerinin hijyenik olmaması gibi etkenler, bakterilerin tırnakların içine girmesine ve orada enfeksiyon oluşmasına sebep olur. Dar ayakkabılar gitilmemeli, havuz ve spor salonları gibi birçok insanın kullandığı alanlarda dikkatli olmak, ayakların günlük düzenli olarak yıkanıp temizlenmesi ve ayak parmaklarının yıkandıktan sonar iyice kurulanması dolamayı önlemeye yardımcı olabilir. Kedi ve köpek gibi evcil hayvanların patileri üzerindeki mantarlar genellikle dolamaya neden olmaz. 

Dolama Belirtileri

Dolama nasıl anlaşılır? Dolama başlangıçta enfeksiyonun yayılma şiddetine göre değişiklik gösterebilir. Kronik enfeksiyonların ilerlemesi daha yavaş iken akut dolama daha hızlı yayılabilir. Her iki dolama çeşidinde de aşağıdaki belirtiler görülür:

 • Tırnaklarda dokunmaya karşı hassasiyet
 • Tırnakların şekillerinin değişmesi
 • İrin dolu kabarcıklar
 • Tırnakların etrafında kızarıklıklar
 • Tırnakların parmaklardan ayrılması

Dolama Nedenleri

Dolama neden olur? Aşırı derece antibiyotik kullanımı dolamaya neden olabilir. Diyabet, obezite, ve gebelik gibi durumlar bağışıklık sistemini zayıflattığı için tırnak enfeksiyonlarına neden olabilirler. Bunların dışında en yaygın dolama nedenleri şunlardır:

 • Kronik hastalıklar
 • Manikür ve pedikür aletlerinin temiz olmaması
 • El ve ayak bakımının ihmal edilmesi
 • Elleri sık sık yıkamak ve kimyasallarla temas etmek
 • Genetik sorunlar

Dolamaya Ne İyi Gelir?

Dolama bitkisel tedavisi: Dolama tedavilerinde sirke sıkca kullanılır. Sirkenin yanı sıra hindistan cevizi yağı, çay ağacı yağı, sedir yaprağı yağı ve uçucu yağlar gibi çeşitli yağlar da tırnaklara uygulanabilir. Cildi hassas olan insanlarda bu yağlar cildi tahriş edebilir. Dolamadan etkilenen kalınlaşmış tırnakların düzeltilmesi zor olabilir. Topikal üre kremini kullanmak tırnağı yumuşatabilir.

Dolama evde tedavi yöntemleri

Bitkisel ürünler dışında dolama tedavisinde basit önlemler alınması da etkili bir çözümdür.

 • Ellerinizi kuru ve kimyasal maddelerden uzak tutarak dolama riskini azaltabilirsiniz. Deterjan kullanırken eldiven giyin.
 • Dolamadan kurtulmanın en iyi yolu tırnaklarınıza iyi bakmaktır.
 • Tırnaklarınızı ve parmak uçlarınızı incitmekten kaçının.
 • Tırnaklarınızı yemeyin.
 • Tırnaklarınızı kestikten sonra törpüleyin.
 • Tırnaklarınızı kısa kesmekten kaçının, böylece enfeksiyon riskini minimuma  indirirsiniz.
 • Tırnak makasınızın ve törpüsünün temiz olduğundan emin olun.
 • Çoraplarınızı her gün değiştirin ve üst üste iki gün boyunca aynı ayakkabıları giymeyerek tamamen kurumasını sağlayın.
image
Bilgisayfaniz Editör Ekibi

Sizlere en doğru ve en güvenilir bilgileri ulaştırmaya amaçlayan insanlar topluluğu...

Yorumlar

 • İlk yorumu siz yazın!

  Bu konu için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazarak destek verin!

YORUM YAP