Doğru Okul Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Çocuk Gelişimi

Doğru Okul Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Okul seçimi çocuğunuzun başarısı ve geleceğini etkileyen önemli bir durumdur.


OKUL SEÇİMİNDEKİ ÖNEMLİ NOKTALAR

 

Anne ve baba olarak, hayatımızın en önemli seçimlerinden biri, en ezici anlardan biriyle karşı karşıyayız. çocuklarımızı ve eğitimlerini emanet edeceğimiz kurumları seçmeli, tanımalı ve araştırmalıyız. Bu kadar sınırlı bir tanım veya kavramdan bahsetmiyoruz. Çocuklarımızın tüm yaşamını, karakterini, mesleğini ve geleceğini belirleyecek uzun bir eğitim sürecidir. Bu uzun süreçte ilk adımlar en önemli nokta olmuştur. veya üniversite; Okul seçimi her zaman kafa karıştırıcıdır ve ebeveynleri en büyük sıkıntıya sokan sorun budur.

Tüm bu hususlara baktığımızda, bir okul seçerken neye dikkat etmemiz gerektiği, en önemli kriterler neler olmalı ve bir okulda olmazsa olmazların neler olduğu sorusuna cevap vermek istedik.

Okulun Misyonu ve Vizyonu:

Okul bir eğitim ve öğretim kurumudur. Bunu hepimiz biliyoruz. Elbette, çocuklarımızın bu bilinçte olmalarını beklemek biraz hayal. Ne öğrenileceğini söyleyebilmek için somut açıklamalar yapmamız gerekiyor. Ek olarak, beklentilerimizi bir okuldan iyi belirlememiz gerekir. Okul aşağıdaki unsurları içeriyorsa, okul, eğitim alan çocuğun eğitim kurumu ve ebeveyn olarak görev ve sorumluluklarını yerine getirerek amacına ulaşmıştır. getirilecek

İyi bir okul ve iyi bir öğretmen:

Okula başlayan çocuk için öğretmen aileye en yakın, belki daha da fazla olacaktır. Öğretmenin tutumu, çocuğun motivasyonunu ve ilgisini olumlu yönde etkiler.

Okula Yakınlık:

Bu en önemli konulardan biri ve cevabı çok basit. En yakın, en kolay okul en iyisidir. 6-7 yaşları arasında bir çocuğu, sabahın erken saatlerinde uykusundan çıkarmak, koğuşuna koymak ve saatlerce sürecek yolculuklara götürmek akıllıca değil. Çok genç bir çocuk eğlenceli bir çocuktur ve sabah ve akşam saatlerinde yolda uzun saatler geçirmesi gerekmez. Ayrıca, özellikle ilköğretimin ilk aşamasına başlayacak olan çocuklar için ailelerin sık sık okula gitmeleri gerekebilir.

Okulun uzun vadeli bir eğitim kurumu olduğunu unutmadan, her türlü hava koşulunun olabileceğini göz önünde bulundurarak, zaman zaman sağlık sorunları olabileceğini düşünerek ve hatta sınavlarda yaşanacak sorunları göz önünde bulundurarak ve çalışma süreleri, en yakın okulu düşünmek için yararlıdır. okul seçmek çok faydalıdır.

Eğitim kalitesi ve öğretmen seçimi:

Eğer okulun kalitesi ve eğitimden bahsediyorsak, en önemli meselenin öğretmen seçimi olduğunu bilmek zorundayız: Çünkü bu en önemli nokta; İyi bir öğretmen.

Çocuk Okulu Seviyor:

Çocuklar okula başladıklarında genellikle çok hevesli ve heveslidirler. Çünkü okul yeni arkadaşlar, yeni bir çevre demektir. Eğitimli bir çocuk için bu, oyunun farklı bir yerde devam etmesi anlamına gelir.

Çocukların okulu sevmesi için en önemli şart iyi bir okul ve iyi bir öğretmendir. Çocuğu okula hazırlamak ebeveynin görevidir, ancak bir çocuk okula başladıysa öğretmenin bir okulu sevme becerisine bağlıdır. Normal şartlar altında, bir çocuğun okulu sevmek için zaten birçok nedeni vardır.

Sosyal aktiviteler:

 

Okulun sadece bazı bilgilerin öğretildiği bir bina olmadığını biliyoruz. Okul olarak tanımladığımız kurumlar da eğitim alanlarıdır.

Çocukların en yoğun sınav dönemlerinde bile sosyal aktivitelerde yer almasını ve bu dönemlerde bile müzik ve spor gibi bir hobileri olmasını öneriyoruz.

5rc

Okulların çoğu şimdi çocuklar için yemek servisi yapıyor. Bu, bazı durumlarda hem sağlıklı hem de kafa karıştırıcıdır.

Bu gibi konularda seçilecek okulun hassasiyetini düşünmek gerekir.

Servis

Servis konusu, zaman zaman ebeveynleri bir sorun topu olmaya zorlayan bir konudur. Çocuklarımızın yakındaki okullara gitmelerini ve servis problemleriyle uğraşmamalarını diliyoruz.

Maalesef, son zamanlarda hizmet konusunda birçok olumsuz duyum var.

* Servisin güvenilir olup olmadığı,

* Servis şirketinin adı, tanınması,

* Yıllarca servis aracı sayısı,

* Servis sürücülerinin yetkinliği, ustalığı ve güvenilirliği,

* Hizmet şirketinin referansları ve bu okulla ne kadar çalıştıkları,

* Servis personelinin bu şirkette ne kadar süre çalıştığı,

* Çalışan seçiminde şirketin kriterleri gibi birçok konuyu sorgulamanız gerekiyor.

Ailelerle iletişim, rehberlik hizmetleri:

İyi okul-aile işbirliği çok önemlidir. Zaman içinde bazı problemleri yaşamak normaldir. Çocuklar, eğitimleri sırasında bazı iniş ve çıkışlar yaşayabilirler. Hayata hazırlanan çocukların kendi yaşam deneyimlerini edindikleri unutulmamalıdır. Bu deneyimler olumlu ve olumsuz sonuçlarla bir bütündür. Eğitimin amacı bu olmalı.

Sık sık okul değişikliği çocuğu nasıl etkiler?

Aslında biz yetişkiniz, alışkın sorunları olan çocuklar değil. Çocuklar sıklıkla yeni ortamlara kolayca adapte olurlar. Diğer yandan, sık ve çoklu değişiklikler çocuklarda duygusal bağlanma sorunlarına neden olabilir. Ayrıca, bu durumun etkisinin her çocuğun mizacına göre farklı sonuçları vardır. Örneğin, mizacımdaki bir çocuk için yeni maceralar demek; Daha duygusal mizaç için yıkım olabilir. Bu nedenle çocuğu iyi tanımak, kararlar almak ve genellemeler yapmamak gerekir.

Anaokulundan liseye kadar aynı okulda öğrenmenin artıları ve eksileri Ne?

İlk soruda dediğim gibi, bu yüzyılda artık 12 yıllık bir okul seçmenin bir gereği olmadığını ve bunun gerçekçi olmadığını düşünüyorum. Bu nedenle, çocukların aynı okulda bile, her seviyede farklı kampüslere sahip olmalarının daha iyi olduğunu söylemek daha iyidir. Geçmişte aynı okulda geçirilen 12 yıl bir gruba ait olmak için çok değerliydi. Bununla birlikte, günümüze ait artan sayıda farklı grup alternatifleri ve yaşam tarzlarının bazı duyguları değiştirme biçimleri nedeniyle çeşitliliğin iyi olabileceğini söyleyebilirim. Yine bu soruda, çocuğun mizacının önemli olduğunu eklemek isterim. Bazı mizaçlar için ait olmak çok değerlidir ve öyle kalacaktır. Eğer böyle bir çocuğunuz varsa, aynı okula gitmelisiniz!

Bir sınıf için kaç öğrenci idealdir? Daha az öğrenci içeren sınıfların daha verimli olduğu doğru mu?

Aslında, araştırmalar sınıftaki öğrenci sayısının azaltılmasının öğrenme süreçlerine fazla katkı sağlamadığını göstermesine rağmen, bu araştırmalar daha eskidir! İdeal sınıf sayısının anaokulu için 12-15, ilköğretim için 16-20 ve lisede 24 olduğunu söyleyebilirim. Unutulmaması gereken bir diğer faktör, sınıfın mekansal büyüklüğünün öğrenci sayısını doğrudan etkilemesidir. Sınıfta, farklı düzenlemelere izin vermek için bir öğrenme ortamı olarak kullanılabilecek çok sayıda öğrencinin bulunması önemlidir.

Finlandiya'daki eğitim sisteminin yüzde yüzünü Türkiye'de uygulamak nasıl mümkün olabilir?

Bir kere olsun, hiçbir elbise sana karşı duran başka birine benzemiyor! Bu nedenle, Finlandiya modeli doğasına eşdeğerdir. Bu nedenle, burada uygular ya da Kore modelini uygularsak, kopyalanır ve değer üretmez. Asıl mesele, kendi gerçeklerimize ve kültürel kurallarımıza uygun bir model oluşturmak. Bunun için çocuğun çıkarlarının genel olarak kabulü ile başlamak ve serbest beyinleri eğitmek gerekir.

Ebeveynlerin çocuklarının eğitimindeki rolü ne olmalıdır?

Ebeveynlerin bu yüzyılda çok endişeli ve haklı olduklarını düşünüyorum. Gerçekten de, bu dönemin ana belirleyicisi belirsizliktir. Bu nedenle hızlı değişim herkesi korkutuyor ve öncelikle çocuklarımız için endişeleniyoruz. Temel önerim, temel öğrenme dürtüleri olan meraklarını yitirmeden çocuklarımızın büyümesine izin verecek ebeveynler olmamız gerektiğidir. Ebeveynler, özellikle erken çocukluk döneminde, çocuklarıyla etkileşime girmek için çok zaman ayırmalıdır.

Sonuç olarak:

Bir okul seçmek gerçekten önemli bir iştir. Günlük kararlar veya kulaktan kulağa bilgi ile alınamayan bir karardır. Bu konuda verilecek kararın çocuğunuzun yaşamını etkileyeceğini ve onun yaşamını etkileyebilecek bir adım olduğunu unutmayın. Ancak, okulun iyi bir eğitim ve öğretimi varsa, bir okulun iyi bir okul olduğunu söyleyebiliriz. Öğretmenlerin okul kararlarında yeterlilikleri, aldıkları eğitim, bu konudaki deneyimleri ve okulda ne kadar süre kalmaları baştan ortaya çıkma eğilimindedir. başından itibaren önleyecektir. Ayrıca okul yönetiminden çocuğun öğretmeninin yıl içinde değişmesi muhtemel olup olmadığına dair nihai bir karar vermesini istemeniz gerekir.

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yazın!

Bu konu için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazarak destek verin!

Yorum Yap