Doğru Fondöten Seçimi

  • 314
  • 0 Comments
Doğru Fondöten Seçimi>

Doğal görünen ve cildinizle bütünleşen fondoteni bulma aşamasında bilmeniz gerekenler..

1-     Cilt yapınızı öğrenin

Cildinizi bakımınızı yaparken kullandığınız ürünlerle paralel ürünler seçmeye çalışın. Kırışıklık veya çizgilerden şikayetiniz varsa anti-aging özellikli, sivilceye meyilli veya hassas bir cildiniz varsa dermotolojik ürünler kullanmaya özen gösterin.

2-     Cilt tipinizi öğrenin

Cilt tipiniz yağlı, karma ve ya kuru olabilir. Eğer gün içerisinde fazla parlamadan kaynaklı rahatsızlık yaşıyorsanız daha mat saten bitişli, eğer kuruluktan kaynaklı rahatsızlık yaşıyorsanız nemlendirici özelliği yüksek olan daha ıslak bitişli fondötenleri tercih edebilirsiniz.

3-     Renk seçimi

Cildinize seçeceğiniz fondöten cilt alt tonunuzla uyumlu olmalıdır. Cilt alt tonu sıcak, soğuk, nötr olmak üzere üçe ayrılır. Gün ışığında bileğinizdeki damarlar yeşil görünüyorsa sıcak alt tonuna, mavi görünüyorsa soğuk alt tonuna sahipsiniz.  Fondöten seçimi yaparken de cilt alt tonunuzu nötrleştirecek şekilde sıcak gruba aitseniz soğuk, soğuksanız sıcak tonlarda bir fondöten seçmenizi tavsiye ediyoruz.

4-     Deneyin

Her fondöten her ciltte aynı reaksiyonu vermeyebilir. Bu yüzden tavsiyemiz ürünü cildinize uygulayarak bir gün boyunca vakit geçirmeniz. Gün sonunda akma, kusma, oksitlenme, çizgilere dolma gibi etkilerle karşılaşıp karşılaşmayacağınızı test etmelisiniz.

5-     SPF Koruması

Fondöteninizin SPF koruması içerdiğinden emin olun. Gün ışığının zararlı etkilerinden koruyarak cildinizin sağlığını korumasına yardım edin.

6-     Mevsim geçişi

Mevsim geçişlerinde ürünleri değişmek mantıklı olacaktır. Yazın, değişen ten renginize uyumlu, sıcağa dayanıklı, akmayan, hafif formüllü ve kalıcı ürünleri tercih etmeniz gerekirken, kışın hızlı kuruyan, cildinize bakım yapan ürünleri tercih etmelisiniz.

image
Bilgisayfaniz Editör Ekibi

Sizlere en doğru ve en güvenilir bilgileri ulaştırmaya amaçlayan insanlar topluluğu...

Yorumlar

  • İlk yorumu siz yazın!

    Bu konu için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazarak destek verin!

YORUM YAP