Devlet Arazileri ve Meraları Ücretsiz Nasıl Kiralanacak ?(Başvuru Şartları)

  • 53
  • 0 Yorum
Devlet Arazileri ve Meraları Ücretsiz Nasıl Kiralanacak ?(Başvuru Şartları)>

Devlet, tarım ve hayvancılığın gelişmesini sağlamak ve çiftçiyi desteklemek için toprak ve meraları ücretsiz kiralar. Bu şekilde, hayvan yetiştiricileri maliyetlerini daha az azaltarak daha yüksek kazanç elde edebileceklerdir. Mera kiralama fiyatları ve ihalenin nasıl olacağı, mera alımı ve kira ücretleri hakkında sizi bilgilendireceğiz.

Devlet Arazileri ve Meraları Ücretsiz Nasıl Kiralanacak?

Ülkemizde hayvancılıkta mera ve meraların daha verimli kullanılması için yeni bir çalışma başlatan Tarım ve Orman Bakanlığı, Ulusal Tarım Projesi kapsamında değerlendirdiği projelerle güzel bir etkinlik imzalamıştır. Geçen yıl hayvancılık yapmak isteyen vatandaşlar. Ülkemizdeki binlerce hayvan çiftçisinin en büyük sorunlarından biri olan mera ve mera sorununa mükemmel bir çözüm bulmayı hedefleyen bu proje ile binlerce hayvan besleyici maliyetlerini düşürerek daha iyi para kazanabilecek. önemli ölçüde. Bakanlık olarak, hayvancılık yapmak isteyen vatandaşlarımıza farklı türde kredi veya hibe desteği verilmektedir. Binlerce vatandaşımız, Devletimiz tarafından sağlanan bu tür yardımlardan yararlanarak hayvancılığa başladı. Bakanlık, bu tür destekle hayvancılık yapacak vatandaşlarına da eşsiz bir fırsat sunuyor.

Atıl Meralar Hayvancılık İşletmelerinin Hizmetine Sunulacak

Bu proje ile 29 ilimizde mera kiralanması için gerekli çalışmaların tamamlandığı belirtiliyor. Hayvancılık yapmak isteyen vatandaşlarımızdan talep edilen mera ve hayvancılıktır. Bu fırsatı kaçırmak istemeyenler, pilot bölgelerdeki geçen yılın ilk aylarında duyurulacak il ve ilçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine başvurmalıdır. Meraları kiralamak için 10 ve 20 yaşında iki farklı kiralama yöntemi kullanılacaktır. Mera yetiştiriciliği için bu büyük fırsatın nedenleri arasında, yurt dışından ithal edilen hayvan sayısı yüzbinlere ulaştığında dikkat çekiyor. Yurt dışından aldığımız hayvan sayısına yakın buzağı ölümlerinin yaşandığı ülkemizde, bu konuya dikkat çekmek için 750 lira gibi ciddi miktarda hibe desteği sağlanacak.

Bunların tümünü bir bütün olarak gördüğümüzde, kaçınılmaz bir fırsat olarak değerlendirebileceğimiz otlak hayvancılık işi çok karlı bir iş gibi görünmektedir. Son zamanlarda hayvancılığı düşünen veya işlerini büyütmek isteyenler için kaçırılmayacak bir fırsat olarak dikkat çekiyor. Bu işi yapmak istiyorsanız, şehir veya bölge gıda, tarım ve hayvancılık departmanlarına başvurmalısınız. Mera kiralama ve sitemizdeki pilot iller ile ilgili duyuruları takip edebilirsiniz.

Tarım ve Hazine Arazilerinin Kiralanması

Geçen yıl atılan havza temelli üretim modeli ile, çiftçilerin istekleri için değil, tarımın geliştirilmesi için ekim gücünün etkinliği üzerine çalışmalar başlatılmış ve tarım ve hayvancılığı desteklemek için hazine arazilerinin kiralanması uygun görülmüştür. Bu toprakların kiralanması için bazı koşullar önerilmiştir. Araziden yararlanmak isteyen vatandaşların karşılaması gereken şartlar;

  • Birincisi, kişi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalı,
  • İkinci koşul çiftçi olmak,
  • Bir aile koltuğuna sahip olmak,
  • Topraksız veya yeterli toprağa sahip değil,

En az üç yıl boyunca, koşulların bir köy veya kasaba olması gerekir. Ancak, 2510 sayılı Yeniden Yerleşim Kanununda yapılan değişikliklere göre, tarımsal yerleşim hayatına maruz kalan vatandaşlar için 3 yıllık şart aranmamaktadır.

Bunların dışında, eğer birçok vatandaş başvuruda bulunursa, öncelik; Aile üyelerine, arazisi olmayanlara, arazisi olmayanlara veya yeterli arazisi olmayanlara ve en az 3 yıldır kiracı, tarım işçisi veya ortak olan kişilere verilir.

Bu kapsamda 41,7 milyon metrekare Hazine Arazi kiralanacak. Süs bitkileri, aromatik bitkiler, ağaçlandırma ve hayvancılık faaliyetleri geliştirmek için araziler uygun kiralama fiyatları ile kiralanacaktır. Bitki ıslahı için 12,7 milyon metrekare ve hayvan ıslahı için 29 milyon metrekare kiralanacak. Uzun yıllı tesisler için 10 yıllık kira sözleşmeleri ve tek yıllık tesisler için 5 yıllık kira sözleşmeleri imzalanabilir. Tarım arazileri ve başvuru prosedürleri hakkında daha detaylı bilgi için linke tıklayabilirsiniz.

image
Bilgisayfaniz Editör Ekibi

Sizlere en doğru ve en güvenilir bilgileri ulaştırmaya amaçlayan insanlar topluluğu...

Yorumlar

  • İlk yorumu siz yazın!

    Bu konu için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazarak destek verin!

YORUM YAP