Destekleme Almak İçin Nerelere Başvurulur? (2020)

 • 202
 • 0 Comments
Destekleme Almak İçin Nerelere Başvurulur? (2020)>

Devlet birçok alanda muhtaçlara destek vermektedir. Bu desteklerden; yeni işletmeler kurabilir, tarım alanında faaliyet gösterenler ve işlerini geliştirmek isteyenler. Tarım alanında verilen desteklerden yararlanmak isteyenler Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olmalı ve CCS sertifikası almalıdır. Bu makalede, devlet tarafından verilen tüm destek ve bu desteklerin nasıl alınacağı konusunda sizi bilgilendireceğiz. 

Kosgeb Destekleri

Yeni işlere başlayacak girişimcilere Kosgeb tarafından hibe ve faizsiz kredi desteği verilmektedir. Belirli koşulları karşılayan vatandaşlar Kosgeb tarafından sağlanan destekten faydalanabilir. Verilen desteklerde kadınlara, özürlülere, şehitlerin birinci derece akrabalarına, gazilere ve gençlere öncelik verilmektedir. Kosgeb hibe desteğinden yararlanmak için bölgenizdeki Kosgeb Birimlerine başvurmanız ve şahsen başvurmanız gerekir. Daha sonra Kurum tarafından verilen 32 saatlik kurslara katılmanız ve sertifika almanız gerekecektir. Bu ders girişimcilere ücretsiz olarak verilmektedir. İnsanların Kosgeb Birimlerine başvurmaları için yanlarında aşağıdaki belgelere sahip olmaları gerekir;

 • Kosgeb kurslarına katıldıktan sonra alınan Girişimcilik Sertifikası,
 • Katıldığı kurslarda verilen eğitimler neticesinde hazırlanacak çalışma planı,
 • Hiçbir yerde sigortalı olmadığınızı belirten bir belge,
 • Başvuranın kendi adına çalışma yeri olmadığını belirten bir belge,
 • Kişinin kayıtlı malları varsa, bunları gösteren bir belge gereklidir.

Bu belgeleri gönderirseniz başvurunuz değerlendirilir ve sizinle ilgili bir soruşturma süreci başlatılır. Bu süreci olumlu olarak bırakırsanız, Kosgeb tarafından bilgilendirileceksiniz ve sağlanan destekten faydalanmak için başka süreçlere gitmeniz gerekecek. Yapılması gereken diğer işlemler şunlardır;

Başvurmak için önce Kosgeb Veritabanına kayıt olmalısınız. Bu aşamada;

 • Doldurulmuş Kobi Beyannamesi, 
 • Kobi bilgilerinin bulunduğu belge, 
 • Oda faaliyet belgesi, 
 • Ticaret Sicil Gazetesi ya da Esnaf Sicil Gazetesi, 
 • Kurulacak olan işletmeye ait İmza Sirküleri ve İmza Beyannamesi gereklidir. Bu evrakların fotokopileri ve asıllarının hazır halde bulunması gereklidir.

Kurulacak işletmenin İmza Sirküleri ve İmza Beyanı gereklidir. Bu belgelerin kopyaları ve orijinalleri mevcut olmalıdır.

Kosgeb Kurumlarından destek alabilmek için kuracağınız iş, Kurum tarafından belirlenen Nace kodları arasında olmalıdır. Bunun dışında iş planınız da onaylanmalıdır. İş planınız Kosgeb tarafından onaylanmazsa, hibelerden ve faizsiz kredi desteklerinden yararlanamazsınız.

Girişimciliği Destekleme Programı hakkında bilgi almak için bağlantıya tıklayın. Bu program için son başvuru tarihi 31 Aralık 2018'de sona ermiştir. 2020 yılına kadar Kosgeb Girişimciliği Geliştirme Destek Programını desteklemeye devam edecektir. Hibeler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Hayvancılıkta Destekler

Hayvancılıkla ilgilenen veya onunla uğraşmak isteyen vatandaşlara devlet desteği de verilmektedir. Ayrıca hibe desteği ve faizsiz kredilerden faydalanabilir, sıfırdan bir işe başlayabilir veya mevcut işinizi geliştirmek için çalışabilirsiniz. Bu bağlamda, devlet bu yıl hayvancılıkla uğraşanlara Genç Çiftçi Projesi'ni başlattı. Bu yıl için proje başvuruları sona erdi. Ancak 2020 yılında da devam edip etmeyeceği konusunda bilgi verilmedi. Verilen destek kapsamında köye kesin dönüş yapacak ve hayvancılık işleriyle uğraşanlara 30 bin TL hibe verilmiştir. Hayvancılık sütü parasının koşullarını inceleyebilirsiniz.

Bağlı oldukları İl veya İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine başvuran Genç Çiftçi Projesinden yararlanmak isteyen vatandaşlar. Bu hibe desteğinin yanı sıra hayvancılıkla uğraşmak isteyenlere faizsiz kredi desteği verilmektedir. Bunun için Ziraat Bankası ile anlaşma sağlanmıştır. Faizsiz kredi desteğinden yararlanmak için Ziraat Bankası'na başvuru yapılmaktadır. Hayvancılık destekleri kapsamında aşağıdaki alanlar desteklenmektedir;

 • Buzağı desteklemeleri 
 • Malak ve anaç manda desteklemesi 
 • Anaç koyun ve keçi desteklemesi 
 • Çoban istihdam desteği 
 • Bu desteklerin yanı sıra; çiğ süt desteklemesi, arılı kovan desteklemesi, düve alım desteği, besilik erkek sığır desteklemesi, tiftik üretim desteği sağlanmaktadır.

Bu desteklerin yanı sıra; çiğ süt desteklemesi, arılı kovan desteklemesi, düve alım desteği, besilik erkek sığır desteklemesi, tiftik üretim desteği sağlanmaktadır.

Tarım Kredi Kooperatifi ve Ziraat Bankası tarafından hayvancılık desteği için düşük faizli ve faizsiz krediler bulunmaktadır. Banka 7 yıl kredi kullanımına izin vermektedir ve ilk 2 yıl için geri ödeme almamaktadır.

Kalan 5 yılda bir ödeme planı hazırlar. Sağlanan destek ve kredilerden yararlanmak için;

İlk olarak, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalısınız.

İkinci olarak, Çiftçi Kayıt Sistemine kayıt olmalısınız. Başvuruda talep edilecek belgelerden biri CCS belgeniz olacaktır.

Kredi notunuz da bu konuda önemli bir rol oynayacaktır. Kredi notunuz düşükse, Ziraat Bankası tarafından verilen krediden yararlanamazsınız.

Sığır, küçükbaş, arıcılık gibi unsurlar üzerine bir iş kuracaksanız, bu çalışmanın planını ve projesini hazırlamalı ve bankaya sunmalısınız.

Satın alınacak hayvanların, toplam fiyatın yüzde 25'ini karşılayacak bir sermayesi olmalıdır.

Hayvancılık kredilerinden yararlanabilmek için Ziraat Bankası'na bizzat başvurmanız ve başvurmanız gerekmektedir. Tarla parasına kim verilir? İçeriği inceleyerek öğrenebilirsiniz.

TARIMSAL DESTEK ÖDEMELERİ 2020 MART MEVCUT

Dizel ve Gübre Destek Uygulamaları

Hükümet tarafından sağlanan dizel ve gübre desteğinden yararlanmak için, önce Çiftçi Kayıt Sistemine kaydolmalısınız. Daha sonra bağlı olduğunuz İl veya İlçe Tarım Müdürlüklerine dilekçe vermeniz gerekecektir. Dilekçeye ulaşmak için bağlantıya tıklayıp bir kelime dosyası olarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Gübre desteğinden yararlanmak için en az 1 dekar tarım arazisi gereklidir.

Tarım ve hayvancılık alanındaki uygulamalar İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine yapılmaktadır. Başvurular şahsen veya bir temsilci ile birlikte yapılmalıdır. ÇKS kaydını yenilemeye başlayan yetiştiricilerin de başvuruda bulunduğu düşünülmektedir.

 • Bölgeye dayalı fındık için 35 ilde 408.373 üretici için 849 milyon lira,
 • Dizel ve gübre için 2 ilde (Çanakkale-Kilis) 27.213 üreticiye 48 milyon lira,
 • 5 dekarın altındaki küçük aile işletmeleri için 74 ilde 36.728 üretici için 12 milyon lira,
 • 24 ilde 26338 üretici için 89 milyon Türk lirası mısır,
 • 21 ilde 43.842 üretici için hububat baklagiller için 115 milyon lira
 • Islak çay primi için 183 milyon lira,
 • 8 ilde 120 tohum şirketi için sertifikalı tohum üretimi için 61 milyon TL,
 • Biyolojik ve biyoteknik kontrol için 6 ilde 2.624 üretici için 5.5 milyon lira,
 • Kırsal kalkınma için 28 yatırımcı için 9 milyon lira,
 • 20 Mart 2020'de tarım sigortaları için toplam 1 milyar 572 milyon 500 bin lira yapılacağı açıklandı.

Buna göre, TR ID numarasının son basamağı olanlar 20 Mart 2020, “2”, 27 Mart 2020, “4”, 03 Nisan 2020 olanlar ve 10 Nisan 2020, 18.00 itibariyle “6 ve 8”.

Çiftçi Kayıt Sistemi

Tarım ve hayvancılık alanında destek alabilmek için Çiftçi Kayıt Sistemine kaydolmaları ve gerekli belgeleri almaları gerekmektedir. Aksi takdirde, herhangi bir alanda verilen hibeler ve kredi desteği kullanılamaz. Çiftçi Kayıt Sistemine ilk kayıt 3 şekilde yapılır. Arazi sahibinin uygulaması, araziyi kiralayanların uygulaması ve arazi sahibinin birinci derece akrabalarının uygulamalarıdır.

Çiftçi Kayıt Sistemine ilk kez kayıt yapıyorsanız, başlangıçta kimlik bilgilerinizi belirleyeceğiniz bir belgeyi doldurmanız gerekir. Mevcut tapu kopyalarını çıkardıktan sonra Tapu Sicil Memurluğu'na gitmeli ve aslına uygun mührü basmalısınız. Daha sonra boş bir Form C almalı ve ekili arazinin arazi bilgilerini ve cari yılda ürettiğiniz ürün gruplarını yazmalısınız. Bir sonraki süreçte, doldurulmuş formu, arazilerin bulunduğu mahalleye veya köy muhtarına götürmeli ve gerekli imzalara sahip olmalısınız. Farklı ilçelerde araziniz varsa ve ikamet ettiğiniz yerde, varsa Tarım İlçe Müdürlüğüne, eğer varsa, arazinin bulunduğu Tarım İlçe Müdürlüğüne ve arazi merkezde ise başvurmanız gerekecektir. ilçesinde Tarım Müdürlüğüne başvurmanız gerekecektir. ÇKS kaydınızı e-devlet sisteminiz üzerinden kendi TR ID numaranız ve şifrenizle sorgulayabilirsiniz.

Ayrıca, Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) yapılan başvurular 30 Haziran 2020 tarihine kadar devam etse de, çiftçilerimiz il / ilçe müdürlüklerimize gelmeden önce ÇKS başvurularını (Çiftçi Kayıt Sistemi) e-devlet aracılığıyla yapabilecektir.

Devlet tarafından verilen hibe ve destek kredileri için bu kurumlara başvurabilirsiniz.

image
Bilgisayfaniz Editör Ekibi

Sizlere en doğru ve en güvenilir bilgileri ulaştırmaya amaçlayan insanlar topluluğu...

Yorumlar

 • İlk yorumu siz yazın!

  Bu konu için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazarak destek verin!

YORUM YAP