Depresyonun “Kendi Kafanda Kuruyorsun!” Olmadığını Kanıtlayan Belirtileri

  • 113
  • 0 Yorum
Depresyonun “Kendi Kafanda Kuruyorsun!” Olmadığını Kanıtlayan Belirtileri>

Depresyonu genellikle fiziksel ağrı ile eşleştirmiyoruz, ancak araştırmalar bu hastalıkta gerçekten acı çekebileceğini gösteriyor.

Depresyon acıyor. Ve bu akıl hastalığını sık sık üzüntü, ağlama ve umutsuzluk duyguları gibi duygusal acılarla eşleştirirken, araştırmalar depresyonun fiziksel ağrı olarak da ortaya çıkabileceğini gösteriyor.

Depresyonu genellikle fiziksel acı olarak düşünmesek de, bazı kültürler böyle düşünür - özellikle de akıl sağlığı hakkında açıkça konuşmanın “tabu” olduğu kültürler.

Örneğin, Çin ve Kore kültürlerinde depresyon bir efsane olarak kabul edilir. Bu nedenle, fiziksel ağrının psikolojik sıkıntı belirtisi olabileceğinin farkında olmayan hastalar, depresyonu tanımlamak yerine fiziksel semptomlarını tedavi etmek için doktorlara giderler.

Ancak bu fiziksel semptomları akılda tutmak, duygusal etkiler kadar önemlidir.

Birincisi, bedeninizi ve zihninizi kontrol altında tutmak için harika bir yoldur. Depresif bir dönem başlamak üzereyken fiziksel belirtiler ortaya çıkabilir veya depresyon yaşayıp yaşamayacağınız konusunda size ipucu verebilir. Öte yandan, fiziksel belirtiler depresyonun aslında çok gerçek olduğunu ve genel refahımıza zararlı olabileceğini göstermektedir.

İşte depresyonun en yaygın fiziksel semptomlarından yedisi:

1. Yorgunluk veya Sürekli Halsizlik Hali

Yorgunluk, yaygın bir depresyon belirtisidir. Bazen hepimizhalsizlik yaşarız ve işe gitmek yerine yatakta kalmayı ve TV izlemeyi umarak sabahları halsiz hissedebiliriz. Sık sık tükenmenin, stresden kaynaklandığına inanırken, depresyon da yorgunluğa neden olabilir. Bununla birlikte, günlük yorgunluğun aksine, depresyonla ilgili yorgunluk da konsantrasyon sorunlarına, sinirlilik duygularına ve ilgisizliğe neden olabilir.

Boston’un Massachusetts Genel Hastanesi Klinik Araştırma Programı Direktörü Dr. Maurizio FavaTrusted Source, depresyondaki bireylerin genellikle tam uykusuz bir uyku yaşadıklarına, yani tam bir gece dinlendikten sonra bile halsiz hissettiklerine dikkat çekiyor.

Bununla birlikte, enfeksiyonlar ve virüsler gibi birçok fiziksel hastalık da yorgunluğa neden olabileceğinden, tükenmenin depresyonla ilişkili olup olmadığını anlamak zor olabilir.

Söylemenin bir yolu: Günlük yorgunluk bu akıl hastalığının bir işareti olsa da, üzüntü, umutsuz hissetme ve anhedonia (günlük aktivitelerde zevk eksikliği) gibi diğer belirtiler de depresyonda olduğunuzda mevcut olabilir.

2. Azalan Ağrı Toleransı 

Sinirleriniz yanıyormuş gibi hissettiriyor ve yine de ağrınız için herhangi bir fiziksel neden bulamıyor musunuz? Sonuç olarak, depresyon ve ağrı sıklıkla birlikte var olur.

2015 yılında yapılan bir çalışmada depresyonda olanlarla ağrı toleransında azalma arasında bir anlamlı bağlantı olduğu görülürken, 2010'da yapılan bir başka çalışmada ağrının depresyonda olan kişiler üzerinde daha fazla etkisi olduğu gösterilmiştir. Bu iki semptomun net neden-sonuç ilişkisi yoktur, ancak özellikle doktorunuz ilaç öneriyorsa, bunları birlikte değerlendirmek önemlidir.

3. Sırt Ağrısı ve Yaygın Kas Ağrısı

Sabahları iyi hissedebilirsiniz, ne zaman ki işe gittiğinizde veya okul masasında oturduğunuzda sırtınız incinmeye mi başlıyor? Stres veya depresyon olabilir. Sıklıkla kötü duruş veya yaralanmalarla ilişkili olsalar da, sırt ağrıları da psikolojik sıkıntı belirtisi olabilir. 2017 araştırma çalışması Güvenilen 1.013 Kanadalı üniversite öğrencisi, depresyon ve sırt ağrısı arasında doğrudan bir ilişki buldu.

4. Baş Ağrısı

Hemen hemen herkes zaman zaman baş ağrısı yaşar. O kadar yaygındır ki, onları genellikle ciddi bir şey olmadığını düşünürüz. Stresli çalışma durumları, bir iş arkadaşınızla çatışma gibi durumlar, bu baş ağrılarını bile tetikleyebilir. Bununla birlikte, baş ağrısı her zaman stresle tetiklenmeyebilir. Her gün baş ağrısına bir geçiş fark ederseniz, bu bir depresyon belirtisi olabilir. Zorlayıcı migren baş ağrılarından farklı olarak, depresyonla ilişkili baş ağrıları kişinin işleyişini mutlaka bozmaz. Ulusal Baş Ağrısı Vakfı tarafından “gerginlik baş ağrıları” olarak tanımlanan bu tür baş ağrısı, özellikle kaşların çevresinde hafif bir zonklama hissi gibi hissedebilir. Bu baş ağrılarına reçetesiz ağrı kesici ilaçlar yardımcı olmakla birlikte, genellikle düzenli olarak tekrar ortaya çıkarlar. Bazen kronik gerginlik baş ağrıları majör depresif bozukluğun bir belirtisi olabilir.

5. Göz problemleri veya görme azalması

Dünyanın bulanık göründüğünü düşünüyor musun? Depresyon dünyanın gri ve kasvetli görünmesine neden olabilirken, Almanya'da yapılan bir 2010 araştırma çalışması, bu zihinsel sağlık sorununun aslında kişinin görüşünü etkileyebileceğini düşündürmektedir.

6. Karın bölgesinde ağrı veya huzursuzluk

Midenizdeki bu batma hissi, en kolay tanınabilecek depresyon belirtilerinden biridir. Bununla birlikte, karnınıza kramp girerse başladığında, gaz veya menstrüel ağrı olarak adlandırmak kolaydır. Özellikle stres ortaya çıktığında kötüleşen ağrı, depresyonun bir işareti olabilir. Aslında, Harvard Tıp Okulu araştırmacıları kramp, şişkinlik ve mide bulantısı gibi mide rahatsızlığının kötü ruh sağlığının bir işareti olabileceğini öne sürüyor.

7. Sindirim problemleri veya düzensiz bağırsaklar

Kabızlık ve ishal gibi sindirim sorunları utanç verici ve rahatsız edici olabilir. Genellikle gıda zehirlenmesi veya gastrointestinal virüslerin neden olduğu, bağırsak rahatsızlığının fiziksel bir hastalıktan kaynaklandığını varsaymak kolaydır. Ancak üzüntü, endişe ve bunalma gibi duygular sindirim kanallarımızı bozabilir. 2011 yılında yapılan bir çalışmada anksiyete, depresyon ve gastrointestinal ağrı arasında bir bağlantı olduğu düşünülmektedir.

image
Bilgisayfaniz Editör Ekibi

Sizlere en doğru ve en güvenilir bilgileri ulaştırmaya amaçlayan insanlar topluluğu...

Yorumlar

  • İlk yorumu siz yazın!

    Bu konu için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazarak destek verin!

YORUM YAP