Demir eksikliğinin belirtileri nelerdir?

  • 1002
  • 0 Comments
Demir eksikliğinin belirtileri nelerdir?>

Demir eksikliği dünyada ve ülkemizde her yaş grubunda en sık görülen anemi (kansızlık) nedeni oluyor. Demir eksikliği kan tahlilliyle teşhis edilebilir. Demir eskikliğiniz belirtileri nelerdir? sizler için sıraladık.

Demir açısından zengin yiyecekleri tüketmemek, yanlış diyet programları, fazla çay-kahve tüketimi, hayvansal gıdaların yeterli alınmaması, hazır gıdalarla beslenme gibi sebeplere bağlı olarak demir eksikliği ortaya çıkabiliyor.

Demirin vücudumuzdaki en önemli görevi kana kırmızı rengini veren hemoglobinin yapısına girerek akciğerden alınan oksijenin dokulara aktarılmasını sağlamasıdır. Yani demir eksikliğinin yarattığı en büyük problemlerden biri de bir kansızlık türü olan anemidir. Demir eksikliğine bağlı anemi olan "Demir eksikliği anemisi" dünyada en çok görülen kansızlık türüdür ve birçok sağlık problemine yol açar.

1-) Sürekli yorgunluk hali

yorgunluk

Vücuttaki demir eksikliğinin yaygın belirtilerinden biri yorgunluk oluyor. Çünkü vücutta demir minerali eksik olduğunda, kan, hayatta kalmak için en önemli şey olan oksijeni yeterince taşıyamamaya başlıyor.

2-) Baş ağrısı ve baş dönmesi

Kronik baş ağrıları, ani bir şekilde ayağa kalkıldığında veya durduk yere yaşanan baş dönmesi, göz kararması hatta bayılmaların sebebi demir eksikliğine bağlı kan hacmindeki azalmadan kaynaklanıyor olabilir. Beyne yeterli oksijen gitmemesi kan damarlarının şişmesine, bu şişlikler de baskı uygulayarak baş ağrısına ve migrene sebep oluyor.

3-) Soluk cilt

Solgunluk demir eksikliğine bağlı aneminin kolaylıkla farkedilebilen bir belirtisi oluyor. Demir eksikliğine bağlı olarak kana kırmızı rengini veren hemoglobin oranı azaldığında cildin pembe ve sağlıklı tonu gider, ciilt soluklaşır. Özellikle dudaklar solukluğu ilk belli eden bölgedir.

4-) Nefes darlığı

Oksijen dokulara transferi iyi işlemezse, kalp daha fazla çalışmak zorunda kalıyor. Bu da nefes darlığı ve çarpıntıyla sonuçlanıyor.

5-) Saç dökülmesi

Birçok faktör etkile de saç dökülmesi genel olarak demir ve çinko eksikliği ile bağlantılı oluyor. Vücuttaki oksijen desteğinin azalmasına bağlı olarak saçlar dökülmeye başlar.

6-) Konsantrasyon bozukluğu

Özellikle çocuklarda oldukça sık görülen ve okulda, eğitim hayatında birçok probleme yol açan konsantrasyon bozukluğunun fark edilmesi oldukça zordur. yorgunluk, derslerin zor olması ya da tembellik gibi birçok sebebe bağlanarak konsantrasyon bozukluğunun fark edilememesi mümkündür. Bu yüzden özellikle çocuklarda böyle bir durum yaşanıyorsa kan testlerinin yapılması gerekir.

7-) Ellerin - ayakların uyuşması

El ve ayak uyuşmasının sebepleri diyabet, kalp-damar hastalıkları olabileceği gibi demir eksikliğine bağlı kansızlık da olabiliyor.

8-) Toprak, buz, kar yeme isteği

Genellikle hamilelik döneminde kadınların birçoğunun toprak, buz, kar gibi sıra dışı şeyler yeme isteği de aslında vücutlarındaki demir mineralinin eksilmesi sonucu ortaya çıkıyor.

9-) Çok üşümek

Kan hücrelerinin vücudun farklı bölümlerine yeterince oksijen taşıyamaması sonucu,kişide üşüme hissi oluyor, el ve ayaklar bir türlü ısınmıyor.

10-) Tırnaklarda kırılmalar

Tırnaklarda kırılmalar demir eksikliğinin en az bilinen belirtilerin biri oluyor. Çabuk kırılan tırnakların sebebi de demir eksikliğine bağlı vücuttaki oksijenin azalması olabilir. Ayrıca tırnaklarda düzleşme ve çizgilenme de görülebilir.

11-) Sinirlilik ve gerginlik

Ortada hiçbir sebep yokken sinirlenmek, gerilmek de demir eksikliğinin bir belirtisi olabilir.

12-) Huzursuz bacak sendromu

Huzursuz bacak sendromu (RLS), bacaklarını hareket ettirmek için güçlü bir dürtüye neden olan bir bozukluktur. Bacaklarda hissedilen ama tam olarak tarif edilemeyen bir his olan huzursuz bacak sendromu uykuyu büyük ölçüde etkiliyor. Tedavisi olmayan bu rahatsızlığın en büyük sebeplerinden biri de demir eksikliği.

 

 

image
Bilgisayfaniz Editör Ekibi

Sizlere en doğru ve en güvenilir bilgileri ulaştırmaya amaçlayan insanlar topluluğu...

Yorumlar

  • İlk yorumu siz yazın!

    Bu konu için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazarak destek verin!

YORUM YAP