Demir eksikliği öğrenmeyi zorlaştırıyor

  • 53
  • 0 Yorum
Demir eksikliği öğrenmeyi zorlaştırıyor>

Beslenme her yaş ve dönemde sağlık, gelişim ve başarı için çok önemli bir yere sahiptir. Çocukların yeterli ve dengeli beslenmesi, okulda sağlıklı gelişimin ve başarının devamı için çok önemlidir. Demir mineralinin beyin hücreleri arasındaki iletimde yer alması nedeniyle demir eksikliğine dikkat etmek gerekir, çünkü eksiklik öğrenmeyi zorlaştırabilir ve okul performansını olumsuz etkileyebilir. 

Yapılan çalışmalara göre beslenme ve çevresel koşulların, anlama, konsantrasyon ve dikkat dağıtma gibi başarıyı etkileyen faktörlerin iyileştirilmesinde etkili olduğu bilinmektedir.Farklı beslenme yetersizliği dereceleri olan çocuklar üzerinde yapılan araştırmalar, genç yaşta düzenli ve dengeli bir diyet alışkanlığı kazanmanın sonraki yıllarda akademik performans üzerinde oldukça etkili olduğunu göstermektedir. "Kahvaltı, okul performansını etkileyen en önemli beslenme faaliyetlerinden biridir.

İyot eksikliği zekayı ve zihni olumsuz etkiler

Diyetisyenler, okulda beslenmenin çocukların öğrenmesini kolaylaştırdığını vurgulayarak şunları ekledi: “Mikrobesin eksiklikleri okul çocuklarında da yaygındır. A vitamini, demir ve iyot eksiklikleri büyüme, sık görülen hastalık ve kavrama ile yakından ilişkilidir ”. Diyetisyenler, “Çocukluk döneminde görülen iyot eksikliği zeka ve zihinsel işlevleri olumsuz etkiler. İyot eksikliği Türkiye'de yaygın bir sorundur. Bu nedenle iyotlu tuzlar tercih edilmelidir. ”

Düzenli ve çeşitli beslenme

Sağlıklı beslenen çocukların daha enerjik ve dinamik olduğunu ve liderlik davranışlarının birçok çalışmada gösterildiğini açıklayan Diyetisyenler, “Ancak, çocukları daha başarılı kılacak özel bir yiyecek veya besin öğesi yoktur. Bazı yiyecekler ve daha zengin olduğunu bildiğimiz yiyecekler tek başına zekayı arttırmaz ”dedi.Başarılı ve dengeli bir diyet yapmanın en kolay yolunun, çeşitliliğin sağlandığı, düzenli öğünlerle tüketildiği ve sıvı ihtiyacının karşılandığı sağlıklı bir beslenme modeli sağlamak olduğunu vurguladı.

Yağlı ve şekerli yiyecekler çocukların konsantrasyonunu azaltır

Yüksek yağ ve şeker içeriği olan protein, vitamin ve minerallerin yüksek diyet alışkanlıklarının okulda da konsantrasyon, düşük enerji ve odaklanma sorunlarına neden olduğunu belirten Diyetisyenler, “Yağlı ve şekerli yiyecekler çocuğun öğrenme kapasitesini olumsuz etkiliyor ve obeziteye neden oluyor. . Bu nedenle, şeker ve şekerli gıdaların tüketimi, yüksek miktarda un ve yağ kullanan gıdalar ve şekerli ve asidik sıvıların tüketimi sınırlandırılmalıdır. ”

Fındık, fıstık ve ceviz diyete dahil edilmelidir

Diyetisyen Sibel Mumcu, omega-3 ve tekli doymamış yağların da beyin gelişimini ve zihinsel işlevleri etkilediğini söyledi. Deniz ürünleri, zeytinyağı ve ceviz, fındık, yer fıstığı, keten tohumu gibi gıdalar bu yağlar açısından zengindir ve diyete dahil edilmelidir. “Çocukların fiziksel aktivite düzeyinin, sosyal ilişkilerinin ve iletişim becerilerinin yetersiz beslenmeden de olumsuz etkilendiğini belirten Sibel Mumcu, kayıtsızlık ve yetersiz anlama ile kendini gösteren bu etkinin yeterli ve dengeli beslenme ile önlenebileceğini söyledi.

Yetersiz beslenme bulaşıcı hastalıklara ve okul devamsızlığına neden olabilir

Bağışıklık sistemi fonksiyonları ile beslenme arasında yakın bir ilişkinin olduğunun altını çizendiyetisenler, “Bulaşıcı hastalıklar yetersiz beslenen çocuklarda daha yaygındır. Her enfeksiyon dönemi de devamsızlığa neden olur. Eğitimine devam edemeyen çocuğun okul başarısı da azalır. Enfeksiyonlardan korunmak için yeterli ve dengeli beslenme ilkelerine uymak çok önemlidir. ”

image
Bilgisayfaniz Editör Ekibi

Sizlere en doğru ve en güvenilir bilgileri ulaştırmaya amaçlayan insanlar topluluğu...

Yorumlar

  • İlk yorumu siz yazın!

    Bu konu için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazarak destek verin!

YORUM YAP