Corona Virüs Nedir? Bulaşma Yolları Nelerdir?

  • 689
  • 0 Yorum
Corona Virüs Nedir? Bulaşma Yolları Nelerdir?>

Corona Virüs Nedir? Corona Virüs Nasıl Bulaşır?Belirtileri Nelerdir?Olası Corona Virüs Hastalarına Nasıl Yaklaşılmalıdır?

Corona Virüs Nedir?

Koronavirüsler insanları ve çok çeşitli hayvan türlerini enfekte edebilen RNA virüsleridir. İnsanlarda soğuk algınlığından pnömoniye (pnömoni) kadar çok çeşitli solunum yolu enfeksiyonlarına neden olurlar. Coronavirüsler her yıl sonbahar ve kış aylarında boğaz ağrısı, kuru öksürük, burun akıntısı, halsizlik ve yorgunluğa neden olur. Kuluçka süresi 3-5 gündür, bu gibi Coronovirus enfeksiyonlarında hastalık 4-6 gün içinde kendi kendine sınırlanır ve hastalar hızlı bir şekilde iyileşir. Çok az durumda ve özellikle risk grubunda pnömoni gelişebilir.

2002'den beri ortaya çıkmaya başlayan yeni Coronavirus türleri, grip gibi daha şiddetli bir solunum yolu enfeksiyonu ile kendini göstermeye başladı. Bunlardan ilki SARS-CoV (Şiddetli Akut Solunum Yolu Sendromu Coronavirüs), (Şiddetli Akut Solunum Yetmezliği Sendromu) Coronavirüs enfeksiyonudur. Şubat 2003'te Çin'in Guangdong bölgesindeki yarasalardan avuç içi misk kedisine ve oradan insanlara bulaştığı düşünülen hastalık, çoğunlukla Çin'den olmak üzere 5 kıtadan 33 ülkede 8000 kişiyi etkiledi ve yaklaşık 800 kişi bu hastalıktan öldü. 2004'ten sonra SARS ile ilgili yeni bir vaka raporu yoktur.

 

Başka bir yeni Coronavirüs enfeksiyonu MERS-CoV (Orta Doğu Solunum Sendromu korona virüsü) enfeksiyonudur. İlk kez 2012 yılında Suudi Arabistan'dan başladı. Deveden insana bulaşan ve Haziran 2018'e kadar devam eden bu farklı MERS-CoV salgını, 5 kıtada ve 27 farklı ülkede 2229 vakada tespit edildi. Vakaların 791'i kaybedildi. SARS-CoV'da ölüm oranı MERS-CoV'de% 35'e ulaşmıştır. Hem SARS-CoV hem de MERS-CoV enfeksiyonlarında, kuluçka süresi 3-5 gün kadar kısa olabilir ve bu süre 10-14 güne kadar uzatılabilir. Bu, semptomların ortaya çıkmasından 10-14 gün öncesine kadar hastalığı başkalarına aktarabileceğiniz anlamına gelir. Kuluçka döneminden sonra hastalık yüksek ateş, boğaz ağrısı, kuru öksürük, solunum yetmezliği, kas ve eklem ağrısı ve baş ağrısı ile ilerler. Hastalık çoğunlukla alt solunum yollarına zarar verdiğinden, pnömoni daha sık görülür ve bu, özellikle bir risk grubu olarak kabul edilen yaşlı hastalarda veya altta yatan kronik kalp, akciğer ve böbrek hastalığı olanlarda hayatı tehdit eden bir seviyeye ulaşır. Hastalıktan iyileşenlerin iyileşmesi 7-10 gün sürebilir.

Soğuk algınlığı gösteren koronavirüs enfeksiyonlarında virüs, nazofarenkste siliyer epitel hücrelerini aminopeptidaz N reseptörü veya siyalik asit reseptörleri yoluyla enfekte eder. Virüs çoğaldıkça, siliyer düz epitel hücrelerine hasar gelişir. Salgılanan kemokinler ve interlökinler yerel şikayetlerin gelişmesine neden olur. SARS-CoV ve MERS-CoV, anjiyotensin dönüştürücü enzim 2 yoluyla solunum yolu hücrelerine bağlanır. Bu, sistemik bulaşıcı hastalığa neden olur. Virüs ayrıca pnömositlere, kana, idrara (2 aya kadar) ve dışkıya da geçebilir. Virüs solunum sisteminde 2-3 hafta bulunabilir.

31 Aralık 2019'da Çin'in Hubei eyaletinde 11 milyon nüfusa sahip Wuhan şehrinde rapor edilen vakanın, daha önce hiç görülmemiş yeni bir Coronavirüs ile enfekte olduğu bulundu. 2019-nCoV olarak adlandırılan bu virüsün, hayvanlardan insanlara SARS-CoV ve MERS-CoV gibi zoonotik bir enfeksiyondan da enfekte olduğu düşünülmektedir. Günümüzde hastalık insandan insana bulaşmıştır ve 30 Ocak 2020'de vaka sayısı çoğunlukla Hubei eyaletinde ve özellikle Wuhan'da ve Çin dışındaki 19 ülkede 8000 vakaya ulaştı ve 170 vaka öldü, hepsi Çin'de . Hayatını kaybeden hastalar incelendiğinde, çoğunluğu yaşlı hastalar veya kronik kalp, akciğer ve böbrek, Parkinson ve Diyabet tanısı alan hastalar olarak bulundu.

2019-Ncov Enfeksiyon Yolu Nedir?

Wuhan şehrinde başlayan bu enfeksiyonun, deniz ürünlerinin ve çeşitli vahşi hayvan eti ürünlerinin de satıldığı pazardan bulaştığı düşünülüyor. Hastalığın artık kişiden kişiye bulaştığı kanıtlanmıştır. Enfeksiyon şimdiye kadar çoğunlukla hasta ile aynı aile veya ortamda ve damlacık önlemleri almayan sağlık çalışanlarında görülmüştür. Bulaşma genellikle hasta kişinin damlacıklarının yakın temasta 1 m'ye kadar öksürdüğü ve hapşırdığı ve korunmasız kişiler hava yollarına girdiğinde ortaya çıkar.

2019-Ncov Çevrede Yaşamaya Devam Edecek mi?

Mevcut bilgiler çerçevesinde, 2019 nCoV'un dış ortamdaki cansız yüzeyleri ellerle temas ettikten sonra elle enfekte etmesi muhtemel değildir, ancak el ile canlı veya cansız yüzeylerle yıkandıktan, el yıkadıktan veya alkolle temizledikten sonra esaslı el dezenfektanları ve yüzeylerin cansız silinmesi ihmal edilmemelidir.

2019-Ncov'un Belirtileri Nelerdir?

Halen enfekte vakalarda öksürük, yüksek ateş ve solunum sıkıntısı olarak bilinen solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve hayatı tehdit eden çoklu organ yetmezliği ciddi vakalarda gelişebilir.

Hastalık Kimlerde Ağır Seyirlidir?

2019 nCoV enfeksiyonu, yaşlı hastalarda veya mevsimsel gripte olduğu gibi altta yatan kronik kalp hastalığı, akciğer hastalığı, kronik böbrek ve karaciğer hastalığı olanlarda daha şiddetli ve hayatı tehdit edici olma eğilimindedir.

Hastalık Nasıl İlerleyebilir?

Mevcut bilgiler çerçevesinde hastalığın nasıl ve hangi hızda ilerleyebileceği hakkında kesin bir fikir vermek mümkün değildir. Ancak, bu konuda çalışmalar devam etmektedir. Hastalık, hastalığın daha önce görülmediği bölgelerde veya ülkelerde ortaya çıkmaya başlayabilir. Hasta sayısı önemli ölçüde artabilir, ancak bu, hastalığın daha ciddi veya daha yüksek bir ölüm hızında ilerleyeceği anlamına gelmez.

Olası veya Kesin Hastalara Nasıl Yaklaşılır?

Çin'in Hubei eyaletinde hastalığın son 14 gün içinde başladığı ve özellikle Wuhan şehrinde bulunan ve yüksek ateş, kuru öksürük ve solunum güçlüğü çeken hastalar olası vakalardır ve bu vakalar mikrobiyolojik yöntemle kesin vaka olarak tanımlanmaktadır. Bu tür vakalar, doğrudan sağlık kurumuna gitmek yerine, sağlık kurumunu telefonla bilgilendirerek ve sağlık ekipleri tarafından ön değerlendirmeler yaparak enfeksiyonun toplumda yayılmasını önlemek için önemlidir. Evde değerlendirilecek vakalar ağızlarını ve burunlarını örtmek için bir maske takmalı ve sağlık ekibi davayı yüksek koruyucu maskeler, eldivenler ve diğer koruyucu ekipmanlarla değerlendirmelidir.

Hastaneye yatması gereken hastaların maske ile sağlık kuruluşuna getirilmesi ve olası ve / veya kesin 2019 nCoV enfeksiyonu olan hastaların negatif basınç odalarında hastaneye yatırılması ve hizmet verecek sağlık ekibinin ayrılması gerekli yaklaşımlar arasındadır. .

 

Hastalığın Tedavisi Var Mı?

Şu anda hastalığı tedavi etmek için antiviral ilaç bulunmamaktadır. Diğer viral enfeksiyonların tedavisinde kullanılan antiviral ilaçlar da Coronovirus enfeksiyonlarının tedavisinde denenmiştir, ancak etkili bir sonuç elde edilememiştir. Şimdilik tedavi semptomatiktir, yatak istirahati, bol miktarda sıvı tüketimi ve günlük kalori alımı vücut direnci için gereklidir. Çünkü hastalığı tedavi edecek vücut direncidir.

Sınır Kapılarında Ne Yapmalı?

Hastalığın görüldüğü Çin'den gelen yolcular da dahil olmak üzere termal kameralardan geçmenin yanı sıra, bu tür yolcular mümkünse sağlık açısından kontrol edilmeli ve herhangi bir sağlık sorunu olmayan insanlar için hazırlanmış sağlık posterleri ve sağlıklarında bir değişiklik olup olmadığı kontrol edilmelidir. 14 gün içinde durumu ve yüksek ateş, öksürük ve solunum sıkıntısı gelişti. Telefon görüşmeleri hakkında bilgilendirilmelidirler. Yine, bu tür kişilerin iç şikayetleri olmasa bile, 14 gün boyunca dışarı çıkacakları zaman maske takmanın önemini vurgulamak, hastalığı görmemek veya yaymamak açısından önemli yöntemlerdir.

image
Bilgisayfaniz Editör Ekibi

Sizlere en doğru ve en güvenilir bilgileri ulaştırmaya amaçlayan insanlar topluluğu...

Yorumlar

  • İlk yorumu siz yazın!

    Bu konu için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazarak destek verin!

YORUM YAP