Çörek Otu Yağı Nedir, Nasıl Kullanılır?

  • 437
  • 0 Yorum
Çörek Otu Yağı Nedir, Nasıl Kullanılır?>

Çörek otu yağı, birçok insan için alerjilerin giderilmesinde de yararlıdır. Siyah tohum Sativa tohumları karminatiftir. Bu, sindirime yardımcı olan gaz, şişkinlik ve mide ağrısını azaltabileceği anlamına gelir. Siyah tohum yağı genellikle bağırsak parazitleri için bir ilaç olarak kullanılır.

Çörek Otu Yağı Nedir?

Çörek otu tohum yağı, Asya'ya özgü bir bitki olan Nigella Sativa'dan yapılır (1). Bitki teknik olarak Buttercup ailesinin bir üyesidir ve küçük, çörek otu, hilal şeklinde tohumlara sahiptir.

Ayrıca çörek otu tohum yağı kullananlar arasında çok ünlü isimler var. çörek otu tohum kullanım tarihi, Eski Mısır'daki Firavun Tut zamanlarına kadar uzanıyor. Kleopatra'nın çörek otu tohum yağı kullandığı ve Hipokrat'ın da kullandığı yağlardan biri olduğu bilinmektedir.

Çörek otu tohum yağı bitkinin çörek otu tohumlarından elde edilir. Uzun süreler boyunca zamana meydan okuyan gıdalardan biri olan Nigella sativa (N. sativa) bitkisinden elde edilen çörek otu tohum çörek otu tohumu olarak bilinir. Hint geleneklerinde, bu çörek otu tohumlar büyük ölçüde uygulamalarda yer alan rakamlar arasında yer almaktadır. Müslümanlar için çörek otu tohum tohumları “Habbatul barakah” veya kutsanmış tohum olarak bilinir. çörek otu tohum tohumlarının en popüler kullanımları arasında, bir bitkisel yağ olan çörek otu tohum yağının kullanımı önce gelir.

Çörek Otu Yağı Faydaları

çörek otu tohum yağının yararları hakkında birçok bilimsel ve klinik çalışmadan elde edilen bulgular olmasına rağmen, Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Yönetmeliği kapsamında herhangi bir açıklama yapılmaması nedeniyle çörek otu tohum yağının faydalarından bahsetmek mümkün değildir.

Çörek Otu Kimyon Yağı Nasıl Kullanılır?

"Çörek otu tohum yağı ne yapar?" Sorunun cevabı şüphesiz birçok farklı şekilde verilebilir.

Nigella sativa (N. sativa) (Aile Ranunculaceae) dünya çapında yaygın olarak yetiştirilen bir bitkidir. Tohumlar ve yağın çeşitli gıda sistemlerinde uzun bir kullanım geçmişi vardır. çörek otu tohum genellikle çörek otu tohum olarak bilinir. Kimyon, Güney Avrupa, Kuzey Afrika ve Orta Doğu, Güneybatı Asya ve Akdeniz bölgesi, Güney Avrupa, Hindistan, Pakistan, Suriye, Türkiye, Suudi Arabistan'a özgüdür ve birçok ülkede yetiştirilmektedir.

Nigella Sativa ve bu bitkinin yağı dünya çapında yüzyıllardır üretilmektedir. Çörek otu 20-90 cm boyunda, ince yapraklı yaprakları, iplikli yaprak parçaları ve dar doğrusal büyüme ile yıllık, çiçekli bir bitkidir. Çiçekler narin ve genellikle 5-10 yaprak, beyaz, sarı, pembe, soluk mavi veya soluk mor. Meyveleri, her biri çok sayıda tohum içeren 3-7 kombine folikülden oluşan şişmiş bir kapsül şeklindedir.

Bilgilendirme Videosu

image
Bilgisayfaniz Editör Ekibi

Sizlere en doğru ve en güvenilir bilgileri ulaştırmaya amaçlayan insanlar topluluğu...

Yorumlar

  • İlk yorumu siz yazın!

    Bu konu için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazarak destek verin!

YORUM YAP