Çörek Otu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

 • 428
 • 0 Yorum
Çörek Otu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?>

Pastacılık ve hamur işleri için dekorasyon amaçlı kullandığımız nigella'nın son birkaç yılda sayısız faydası olduğunu öğrendik. Tadı biraz acı olsa da, satacağımız faydaları öğrendikten sonra daha sık kullanmak isteyeceğinizden eminiz. İşte siyah tohumun en bilinen faydaları ve olası zararları.

Çörek otu, insanlar arasında çörek otu habbe olarak da bilinir. Eminim Peygamber Efendimiz'in çörek otu tohumu hasta olduğu zaman su veya balla karıştırarak tükettiği bilgisini duymuşsunuzdur. Bu önemli bilgiler, özellikle İslam çevresinde, çörek otu tohumlara daha değerli bir önem vermektedir. Bağışıklık sistemini güçlendiren ve kansere karşı bir kalkan görevi gören çörek otu tohumun soğuk tüketilmesi tavsiye edilir. Benzer şekilde, ondan çıkarılan yağ tam bir iyileşme kaynağıdır.

Genellikle şifalı bitki olarak bilinen birçok kutsal kitapta bahsedilen çörek otu, binlerce yıldır kullanılan bir üründür. Bugüne kadar birçok araştırmanın konusu olmuştur. En önemli özelliği kanserli hücrelerin temizlenmesinde ve kansere karşı korunmasında etkili olmasıdır. Bu konularda ciddi araştırmalar yapılmış ve olumlu sonuçlar görülmüştür. İslam kültürünün hakim olduğu dönemlerden, Antik Yunan dönemlerine ve hatta Eski Mısır'a kadar geniş bir coğrafyada kullanılmıştır.

Bugün, birçok ülkede çeşitli hastalıkları önlemek ve hastalıkları tedavi etmek için kullanılmaktadır. Çok sayıda faydası olan çörek otu tohumun en bilinen etkileri ağrı kesici, bağışıklık sistemini güçlendirir ve astım hastalarının tedavisinde etkilidir. Son yıllarda yapılan araştırmalar sonucunda tüm bu faydalar kesinleşmiştir. Günümüzde, sağlık sorunları olmasa bile birçok insan çörek otu tohum kullanıyor.

Çörek otu nedir?

Ülkemizin hemen her bölgesinde yetişen ve dünyada birçok yetişme alanına sahip olan çörek otu, ince yapraklı ve otsu bir tarla bitkisidir. çörek otu tohum olarak kullanılan çörek otu küçük susam parçacıkları, bitkinin dallarında yetişen kapsüllerde tohumlardır.

Birçok vitamin ve molekül içeren çörek otu, bağışıklık sistemini güçlendirmede çok etkilidir. Bazı ilaçların üretiminde hammadde olarak kullanıldığı bile bilinmektedir. Bol miktarda protein, bitkisel yağ içerir. Ayrıca yeterli miktarda A vitamini, C vitamini, B vitamini ve fosfor içerir.

Çörek otu aslında Batı Asya kökenli bir bitkidir. Ancak ülkemizde olduğu gibi, uygun bir iklim bulduğu zaman, çok rahat ve verimli bir şekilde büyür. Son yıllardaki denemeler ve çalışmalar, çörek otu tohumun evlerde, balkonlarda ve bahçelerde bile yetiştirilebileceğini ortaya koydu. Şimdi size bu mucizevi bitkinin nasıl büyüdüğünü ve bilmeniz gereken hileleri anlatacağız.

Her şeyden önce, çörek otu kimyon diğer bitkiler gibi tohumlar, çimlenme ve çiçeklenme aşamaları içerir. Tohumlara çok hassas olan tohumların fide olana kadar iyi tutulması gerekir. Bu nedenle, kendilerini yetiştirmek isteyenler tohumları ekdikleri saksıyı tutmalıdır. İlk başta küçük tencere kullanabilirsiniz. Toprağı kil ve kumlu ile seçebilirsiniz.

Sulama aşamasında toprağın üzerine dökmek yerine, püskürtme tekniğini kullanmalısınız. Sulamadan sonra, tercihen saksıyı streç bir filmle kaplayabilir ve üzerinde delikler açabilirsiniz. Bu şekilde toprak nemini daha uzun tutabilirsiniz. İdeal olarak, ortam sıcaklığı 20-30 derecedir.

Küçük yapraklar görünmeye başladığında çimlenmenin başarılı olduğunu bileceksiniz ve potu hemen güneş ışığı alan bir yere taşımalısınız. Çimlenmesi tamamlanan ve yaprakları topraktan hafifçe yükselen çörek otu tohumları saksılarına yerleştirerek daha rahat büyümesini sağlayabilirsiniz.

Çörek otu kuraklığa dayalı bir bitki olmasına rağmen, bitkiyi periyodik olarak püskürtme yöntemiyle sulamalısınız. Toprak her zaman biraz nemli olması gerektiğinden sulama süresini anlayabilirsiniz. Bitkiniz bu şekilde yavaş büyüyecek. Çiçekler kuruduktan sonra, onları çıkarmalı ve yeni çiçekler açmalarına izin vermelisiniz. Kopardığınız çiçeklerin tohumları, keklerimizde ve hamur işlerimizde kullandığımız çörek otu tohumlardır ve şifa amacıyla yemek yiyoruz, masalarımızdan kaçırmıyoruz.

Çörk Otu Nasıl Kullanılır?

çörek otu Çörek Nasıl Kullanılır İlk olarak, çörek otu tohum toprağını almamanızı öneririz. Çünkü öğütme işlemi sırasında bulunacak faydalı yağlar uçacaktır. çörek otu tohumu bir tohum olarak almak en iyisidir. Genel olarak, günlük yaşamda, her türlü yiyecekle, keklerde veya salatalarda çörek otu tohum kullanabilirsiniz. Ayrıca, düzenli olarak tüketmek istiyorsanız, kahvaltı ve yemeklerden yaklaşık bir saat önce 1 çay kaşığı çörek otu kimyon çiğneyin.

Tatmak için biraz acı olan çörek otu tohumu yutmanın farklı yollarını deneyebilirsiniz. Örneğin, bir çay kaşığı çörek otu kimyonu bir kase yoğurt içine karıştırabilirsiniz. çörek otu tohum yağını neredeyse her yerde kullanabilirsiniz. Romatizma, migren, sırt ve baş ağrılarında faydalıdır. Yine, haftada bir kez kafa derinize masaj yaparak düzenli olarak çörek otu tohum yağı uygularsanız, daha sağlıklı ve daha az dökülen saçlara sahip olursunuz.

Çörek otunun faydaları nelerdir?

Sanırım çörek otu tohum için "tedavi" kelimesini kullanmak yanlış olmaz. Bu tıbbi bitkinin faydaları ayrıntılı olarak aşağıda açıklanmaktadır. Avrupa'da yapılan bir araştırma, çörek otu tohumun alerji koşullarında kullanılabileceğini ortaya koydu. Örneğin bahar ateşi ve alerjik astım bunlardan bazılarıdır. Araştırmalar sonucunda ortaya çıkan kara tohumun faydaları aşağıdaki gibidir;

 • Yüksek düzeyde C vitamini içerdiğinden, bir antioksidan olma özelliğine sahiptir. bu nedenle,
 • Omega-3 takviyeleri almak için bir antioksidan olarak kullanılabilir.
 • Vücutta iltihabı önleyen maddeler içerir. Bağışıklık sistemi güçlendirildiğinden mikroplardan ödün verilmez. Özellikle eklem iltihaplarında çok etkilidir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendiren çörek otu, kanser gelişme riskini azaltır. Prostat ve meme kanseri üzerinde yavaşlayan bir etkiye sahiptir.
 • Çörek otunun bir diğer yararı da karaciğer korumasıdır. Hayvan çalışmalarında, karaciğer kanseri hastalığına karşı korunması belirlenmiştir.
 • Kandaki şeker miktarı üzerinde düşürücü bir etkiye sahiptir. İnsülin sekresyonunu sağlayan pankreastaki beta hücrelerini aktive ettiği gözlenmiştir.
 • Almanya'da yapılan bir çalışmada, çörek otu tohumun alerjik hastalıklarda da kullanılabileceği ortaya çıktı. Astımlı astım, alerjik astım ve bahar ateşi hastalıklarında yapılan bir çalışmada, çörek otu tohumun büyük fayda sağladığı gözlenmiştir.
 • Mide astarının tahriş olmasına neden olan bazı durumlarda, mide astarını dış faktörlere karşı korur ve hatta bazen iyileşmeye yardımcı olur.
 • çörek otu tohum kullanımı trakea kasını genişletme etkisine sahip olduğundan, dispne üzerinde rahatlatıcı bir etkiye sahiptir.
 • Kalp hastalıklarında kalp sağlığı üzerinde koruyucu bir etkiye sahip olan çörek otu tohumun içerdiği timokinon maddesi sayesinde hastalığa neden olan homosistein oranını azalttığı gözlenmiştir.
 • Vücuttaki homosistein oranı, besinlerle alınan folik asit, B6 ve B12 vitaminleri hariç, genetik faktörlerin ve hormonların etkisine bağlı olarak düzenlenir. Homosistein oranı yüksek olan kişilerin folik asit, B6 ve B12 vitaminleri kullanmaları önerilir.

Çörek otunun yan etkileri nelerdir?

çörek otu tohumun yan etkileri nelerdir? çörek otu tohum yağı ve çörek otu tohum yağı birçok sağlık sorunu için faydalı olsa da, bazı bitkisel ürünler gibi aşırı, gereksiz ve bilinçsiz tüketimde bazı yan etkiler ortaya çıkar. İlk olarak; Kan basıncı, epilepsi, kalp hastalığı, diyabet veya herhangi bir hastalık için düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız, çörek otu tohum yağı veya çörek otu tohum yağı kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

çörek otu kimyon yiyecekle tüketilse de genellikle güvenlidir, ancak hamilelik ve emzirme döneminde sadece bir doktorun kontrolü altında tüketilmelidir. çörek otu tohum yağı, kullanan bazı kişilerde kontakt dermatite neden olabilir. Kaşıntı, kızarıklık ve pul pul cilt, kontakt dermatit belirtileri arasındadır. Yüksek dozlarda çörek otu tohum yağı tüketimi böbrek veya karaciğer hasarına neden olabilir.

Konuyla İlgili Bilgilendirici Video

Sonuç 

çörek otu tohum özellikle bağışıklık sistemini güçlendirmede, kanserden korumada ve mide sağlığını iyileştirmede başarılıdır. İnsanlık tarafından yüzyıllardır kullanılmış ve iyileştirilmiştir.

image
Bilgisayfaniz Editör Ekibi

Sizlere en doğru ve en güvenilir bilgileri ulaştırmaya amaçlayan insanlar topluluğu...

Yorumlar

 • İlk yorumu siz yazın!

  Bu konu için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazarak destek verin!

YORUM YAP