Çocuklarınızla Birlikte Yapabileceğiniz Altı Basit Bilimsel Deney

  • 166
  • 0 Yorum
Çocuklarınızla Birlikte Yapabileceğiniz Altı Basit Bilimsel Deney>

Çocukları gerçekten çok etkileyen bazı basit bilimsel deneyler var. Çocuklar, bu deneylerin altında yatan gerçeklerin açıklamalarını tam olarak öğrenebilecekler.İşte çocukları etkilemesi garanti edilen en ilginç altı basit deney. Üstelik bunlar için ihtiyacınız olan her şeyi evde bile bulabilirsiniz.

Çocukları gerçekten etkileyen bazı basit bilimsel deneyler var. Çocuklar bu deneylerin altında yatan gerçeklerin açıklamalarını tam olarak anlayamayabilirler, ancak yaşamları boyunca gördüklerini hatırlayacaklardır. Ayrıca, bu basit deneyler, fen bilgisi derslerinde zamanı geldiğinde bir şeyi anlamalarına yardımcı olacaktır.

Yanmaz Balon Deneyi

İhtiyacınız olan malzemeler: 2 balon, bir mum, kibrit, su.

Deney: İlk balonu havayla doldurun ve yanan bir mumun üzerinde tutun. Amaç, çocuklara alevin balonu patlatacağını göstermektir. Ardından ikinci balonu suyla doldurun, mumu yakın ve bir kez daha balonun üzerinde tutun. Bu sefer, baloncuğun alevin ısısına dayanabileceğini göreceksiniz.

Açıklama: Balonun içindeki su, mumun yaydığı ısıyı emer. Böylece balonun malzemesi yanmaz ve sonra patlamaz.

Kalem Hilesi Deneyi

İhtiyacınız olan malzemeler: Bir polietilen torba, birkaç sıradan kalem, su.

Deney: Polietilen torbayı yarısına kadar su ile doldurun. Torbanın su dolu kısımlarında delik açmak için kalemleri kullanın ve kalemleri torbanın diğer tarafından çıkarın.

Açıklama: Kalemleri çantanın içinden delip sonra içine su dökerseniz açtığınız deliklerden su sızacaktır. Ama önce çantayı suyla doldurup sonra kalemleri takarsanız su akmayacaktır. Bu, polietilen parçalandığında moleküllerinin birbirine yaklaşmaya başlamasının bir sonucudur. Bu durumda polietilen kalemlerin etrafında sıkılır.

Renkli Lahanalarla Deney

İhtiyacınız olan malzemeler:İçi su dolu 4 bardak, gıda boyası, birkaç lahana yaprağı.

Deney: Her bardak suya farklı renkte gıda boyası ekleyin. Sonra her bardağa tek bir lahana yaprağı yerleştirin. Bir gecede bırakın. Sabahları yapraklar rengini değiştirecek.

Açıklama: Bitkiler suyu emerken yaprakları da suyun rengini emer. Bu fenomene kılcal etki denir. Bu durumda bitkinin en küçük damarlarına su girer. Bu; Çiçeklerde, çimenlerde, hatta ağaçlarda olur.

Yüzer Yumurta Deneyi

İhtiyacınız olan malzemeler: 2 yumurta, 2 bardak su, biraz tuz.

Deney: Bir yumurtayı dikkatlice bir bardak saf suya koyun. Yumurta kötü değilse bardağın dibine düşmelidir. Sonra ikinci bardağa biraz sıcak su dökün ve içindeki 4-5 yemek kaşığı tuzu eritin. Su soğuyana kadar beklerseniz deney daha iyi olacaktır. Şimdi ikinci yumurtayı bardağa bırakın. Yumurta, suyun dibine düşmek yerine su yüzeyinde yüzer.

Açıklama: Buradaki anahtar nokta hem suyu hem de yumurtayı oluşturan moleküllerin yoğunluğudur. Bir yumurtanın ortalama yoğunluğu, saf sudan çok daha yüksektir. Böylece aşağı çekilir. Tuzlu suyun yoğunluğu yumurtadan daha yüksektir ve bu nedenle ikinci yumurta dibe düşemez.

Kristalize Şeker Deneyi

İhtiyacınız olan malzemeler: 2 bardak su, 5 bardak şeker, küçük tahtadan kebap şişleri, biraz kalın kağıt, birkaç temiz bardak ya da kavanoz, bir sos tavası, gıda boyası.

Deney: Çeyrek bardak suya birkaç yemek kaşığı şeker ekleyerek biraz şeker şurubu yapın. Bir parça kağıda biraz şeker serpin. Şişleri karışıma batırın. Şişleri şeker parçalarının yapışması için karıştırın. Sonra onları kağıdın üzerine koyun.

Şişleri bir gece kurumaya bırakın. Sabah sıcak bir sos tavasında beş bardak şekeri iki bardak suda eritin. Elde edilen şurubu 15 dakika soğumaya bırakın. Ancak çok fazla beklemeyin çünkü aksi takdirde kristaller oluşmaz. Sonra bunu boş kavanozlara dökün ve farklı renklerde gıda boyası ekleyin. Artık hazır olan şişleri kavanozlara koyun. Ancak ne duvarlara ne de kavanozun dibine değmediğinden emin olun. Bunu başarmak için mandal kullanın.

Şimdi bekleyin ve ne olacağını gözlemleyin.

Açıklama: Şurup benzeri suyun çözünürlüğü, sıcaklığı azaldıkça azalır. Bu, şişlerin üzerinde bir miktar şeker taneleri bırakır.

Yanan Bir Kibrit Deneyi

İhtiyacınız olan malzemeler: Biraz kibrit, bir fener.

Deney: Bir kibrit yakın ve duvardan 10-15 santimetre uzakta tutun. Kibriti elinizde tutarken başınızın üzerine bir fener yakın. Duvarda sadece elinizin gölgesinin ve kibritin kendisinin görüneceğini fark edeceksiniz. Alev görünmeyecek.

Açıklama: Ateş, fiziksel maddeler gibi ışığın içinden geçmesine engel olmadığı için gölge oluşturmaz.

image
Bilgisayfaniz Editör Ekibi

Sizlere en doğru ve en güvenilir bilgileri ulaştırmaya amaçlayan insanlar topluluğu...

Yorumlar

  • İlk yorumu siz yazın!

    Bu konu için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazarak destek verin!

YORUM YAP