Civanperçemi Çayının Faydaları Nelerdir?

Sağlık

Civanperçemi Çayının Faydaları Nelerdir?

Civan perçemi, kuru topraklarda yetişebilen beyaz çiçekleri olan,boyu 20 ile 90 cm arasında değişebilen tüylü bir ot çeşididir. Civanperçemi çayının faydaları ilgili detaylı bilgi yazımıda...Civanperçemi tüylü yaprakları ve beyaz çiçekleri olan bir bitkidir. Civanperçemi, Latince adı achillea millefolium olan bitki haziran ve eylül ayları arasında dağlarda büyür ve mor ya da pembe renk çiçekler açarak kendini belli eder. Bu bitki Kuzey Yarımküre’de oldukça yaygındır.

Civanperçemi bitkisini otlaklarda, yol kenarlarında büyürken bulabilirsiniz. Bitkinin yapraklarını toplayıp kurutarak hem çay hem de tentür yapabilirsiniz. (1)

Civanperçemi çayının medikal tedavi anlamında insan sağlığı sistemi üzerinde göze çarpan etkilere sahiptir. Çayın sahip olduğu ana maddeler bitter, chamazulene, proazulene, saponinler, tanen ve yağ asitleridir.

Civanperçemi içerdiği yüksek saponis düzeyleri nedeniyle, civanperçemi çayı koroner arter duvarlarını genişleterek zayıf kan dolaşımı normale çevirmektedir. Aynı zamanda çok güçlü bir terletici olarak bilinmektedir. Diğer yandan doğum sancılarını ve ağırlaştırılmış kolesterolün zararlarını tedavi etmek için kullanılmaktadır. (2)

Civanperçemi Çayının Sağlığa Faydaları

Vücuttaki dolaşımı artırır: Civanperçemi çayı içmek vücuttaki dolaşım fonksiyonlarına yardımcı olmaktadır. Bu çayı düzenli olarak tüketmek ise vücuttaki kan basıncı seviyesini düzenlemeye etki etmektedir. Uygun bir dolaşım vücudun kardiyovasküler fonksiyonunu arttırmaya yardım etmekte ve kanı temizlemektedir. Civanperçemi çayı ayrıca detoksifikasyon görevi görerek vücut temizliğini sağlamakta ve genel işlevlerin daha sağlıklı çalışmasına destek olmaktadır.

Diüretik (idrar söktürücü) özelliğine sahiptir: Bu çayın idrar söktürücü özellikleri vücudun temizliğini sağlamakta ve aynı zamanda idrar yolu işlevlerine destek olmaktadır. Civanperçemi çayı vücuttaki toksinlerin atılması için mükemmel bir seçenek olduğu gibi istenmeyen mesane enfeksiyonlarının başlangıcını önlemeye de yardımcı olmaktadır. Civanperçemi çayının antimikrobiyal eylemleri vücuttaki bakterileri temizlemek için son derece yararlıdır. Böylece idrar yolu enfeksiyonlarının oluşumunu da önlemede önemli rol oynamaktadır. (3)

Miyoma iyi gelir: Civanperçemi çayını tüketmek kadınlarda östrojen düzeylerini yükseltmekte ve miyom büyümesini yavaşlatmaktadır. Aynı zamanda pelvise kan dolaşımını artırır ve anti-enflamatuar özellikleri sayesinde kramp, karın ağrısını azaltır. Diğer yandan adet sırasında yaşanan şişme problemine yardımcı olur. Adet dönemleri öncesi civanperçemi, tarçın ve ısırgan çayı bir karışım halinde tüketilirse miyom ile ilişki olan aşırı kanama durumunun engellenmesini sağlamaktadır.

Yüksek tansiyona yardımcı olur: Bilimsel çalışmalarda gösterildiği gibi yüksek tansiyon baş dönmesi, yorgunluk, düzensiz kalp atışları, gerginlik gibi belirtiler ile kendini göstermeye başlayıp kalp rahatsızlıklarına neden olabilmektedir. Bir fincan civanperçemi çayını düzenli tüketmek yüksek tansiyon için kan akışını artırmak ve kontrol etmeye yardımcı olmakta böylece kalp-damar sağlığının iyileştirilmesini sağlamaktadır.

Kansere karşı özelliğe sahiptir: Barındırdığı inülin ve taninler içeren biyolojik açıdan aktif flavonoid bileşikler civanperçemi çayına kanser önleyici özellik yüklemektedir. Böylece serbest radikallerin neden olduğu hücre hasarının azaltılmasında yardımcı olmaktadır. Ayrıca kolon, karaciğer, pankreas ve prostat kanseri hücrelerinin büyümesini yavaşlatan C vitamini emilimini arttırmayı kolaylaştırmaktadır. (4)

Sindirime yardım eder ve iştahı arttırır: Civanperçemi çayı sindirime yardımcı olduğu için özellikle sık mide krampı problemi yaşayan kişiler için etkili bir yöntemdir. Mide ve bağırsaklardaki düz kasları gevşeterek bir anti-spazmodik olarak görev görmektedir. Aynı zamanda iştah kalitesini arttırdığı için sindirim sisteminin gıdalardan daha fazla besin absorbe edilmesini sağlamaktadır. Başka bir avantajı da civanperçemi çayının gaz problemlerini önlemeye yardımcı olmasıdır. Bu nedenle civanperçemi çayı kronik mide sorunları olanlar için idealdir.

Kan pıhtılaşmasını önler ve yarayı tedavi eder: Civanperçemi hafifçe kan damarlarını daraltması nedeniyle kan pıhtılaşması ve yara tedavisine yardımcı olmak için eşsiz bir yeteneğe sahiptir. Çayın anti bakteriyel özellikleri küçük yaraların tedavisine yararlı olmaktadır. (5)

Stresi azaltmaya yardımcı olur: Civanperçemi thujone ve hafif bir hipnotik bileşeni içermektedir. Bu bileşenler yan etki göstermeden vücudu rahatlatmaktadır. Eğer uyumadan önce civanperçemi çayı tüketirsek sinirlerin rahatlamasını sağlayacak ve etkili bir stres düzenleyici olarak görev görecektir. Ayrıca anksiyete ve gerginlik için de doğal bir çare olarak tüketilmektedir.

Alerjik reaksiyonları rahatlatır: Civanperçemi çayı çeşitli alerjilerle uğraşan kişiler için oldukça faydalıdır. Civanperçemi doğal kurutma özelliğine sahiptir bu nedenle kronik sinüzit sonrası oluşan burun akıntılarını azaltmaya yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda kabarmış burun bezlerini yatıştırır ve böyle zamanlarda rahatlama sağlar.

Safra kesesi fonksiyonlarını iyileştirir: Civanperçemi çayının sahip olduğu bileşenler safra kesesinde safra akışını kolaylaştırmaktadır. Bu da vücutta sindirim kapasitesini arttırır ve safra taşı oluşumunu engeller. (6)

Civanperçemi Çayı Tarifi

 • 1 tatlı kaşığı kurutulmuş civanperçemi
 • 1 su bardağı kaynar su
 • Limon dilimi

Sıcak suyu bir fincanın içine koyduğunuz kurutulmuş civanperçeminin üzerine ekleyin ve 10 dakika boyunca demlenmesi için bekleyin.

Dilerseniz tatlandırmak için bal ya da limon dilimi ekleyebilirsiniz.

Alternatif yöntem: 2 adet taze büyük civanperçemi yaprağını bir fincanın içine koyun ve sıcak suyu üzerine ekleyin. 10 dakika demlenmesini bekledikten sonra tatlandırmak için bal ya da limon dilimi ekleyebilirsiniz. (7)

Naneli civanperçemi çayı tarifi

 • 1 tatlı kaşığı kurutulmuş nane
 • 2 bardak kaynar su
 • 1 tatlı kaşığı kurutulmuş civanperçemi
 • 1 tutam toz karışık baharat
 • 1 tatlı kaşığı kuru mürver çiçeği
 • 1 tatlı kaşığı limon suyu

 

Tüm malzemeyi sıcak suyun içine ekleyin ve 5 dakika süreyle demlenmesi için bekleyin. Bu arada dilerseniz tatlandırmak için bal da ekleyebilirsiniz. Bu karışım hafif terlemeye ve ateşi düşürmeye yardımcı olabilir. (8)

<pCivanperçemi bitkisinin diğer kullanımları ve tarifleri

 1. Cilt yıkama: Civanperçemi, yağlı ciltler için mükemmel bir cilt yıkama seçeneğidir. 2 bardak kaynamış suyu yaklaşık 1 fincan ufalanmış kuru çiçekli civanperçemi üstüne ekleyin. Sonrasında demlenip soğuması için bekleyin. Cilt üzerine hafif dokunuşlarla uygulayın. Bu yıkama cildi temizlemenin yanı sıra çatlamayı ve minör tahrişlerini yatıştırır.
 2. Soluma: Taze civanperçemi çiçeklerini kaynar suya ekleyerek saman nezlesi ve hafif astım gibi rahatsızlıkların tedavisi için civanperçeminin aromasından yararlanabilirsiniz. Bu yöntemi içmek için uygulamayın.
 3. Lapa: Vücuttaki kesikler ve çizikleri temizlenmek için taze civanperçemi yapraklarını etkilenen bölgelere uygulamak tedaviyi hızlandırmaya yardımcı olur.
 4. Kompres: Bir civanperçemi infüzyonunu ya da tentürünü pamuk veya bez yardımıyla varis problemi olan bölgelere uygulayarak rahatlama sağlayabilirsiniz.
 5. Masaj yağı: Şiş olan eklem bölgeleri için 5-10 damla civanperçemi yağını 25ml kantaron otu yağıyla seyrelterek etkilenen bölgelere masaj yaparak uygulayabilirsiniz.
 6. Göğüs bölgesini ovmak için: Soğuk algınlığını hafifletmek ve gribi engellemek için 20 damla uçucu civanperçemi yağına 25ml badem veya ayçiçeği yağını ekleyip okaliptüs, nane, çördük veya kekik yağı ile karıştırın. Bu karışımı göğüs bölgenize ovarak uygulayın.
 7. Yemekler için: Salata ve omletinize yaprakları ekleyebilirsiniz. Civanperçemi ayrıca tavuk ve çorba yemeklerine ilginç bir lezzet olarak katkı yapar.
 8. Diğer: Kurutulmuş civanperçemi çiçeklerini dekorasyon ve potpuri karışımları için kullanabilirsiniz. (9)

 

Civan Perçemi Bitkisinin Özellikleri

İçeriğindeki achillein adı verilen acı olan bir madde bulunduran civan perçemi bitkisi yol kenarlarında, tarlalarda yetişebilen sağlığımız açısından da çokça faydası olan bir bitki türüdür.Birçok faydasının olmasının yanı sıra güzel kokusuyla da dikkat çeken bir bitkidir.Tıp alanında çok uzun yıllardan beri de kullanılmaktadır.Bitki olmasının yanı sıra çay ve merhem olarak da kullanılabilmektedir.Doğal bir ağrı giderici özelliğe sahip bir bitkidir.

 

Civanperçemi Çayının Zararları

Civanperçemi çayının aşırı tüketimi uyuşukluk ve cilt tahrişlerine neden olmasının dışında güvenli olarak kabul edilmektedir. Alerjik reaksiyonları olanların veya alerjiye eğilimli olanların civanperçemini tüketmeden önce doktora danışmaları önerilmektedir.

 

Tavsiyeler

Hamile veya emziriyorsanız civanperçemi çayı tüketmemelisiniz. Ayrıca ciddi sindirim sistemi sorunları olan çocuklar ve hastalar için de önerilmemektedir. Bir ameliyat için hazırlanıyorlar ya da kan sulandırıcı ve antikoagülanlar kullanıyorsanız mümkün olduğunca civanperçemi çayına dayalı tedavi yöntemini ertelemelisiniz. (10)

Civanperçemi otu tipik enflamatuar olması nedeniyle günlük olarak 4,5 g tüketilmesi önerilmektedir. Ancak bu dozu doğrulamak için modern klinik çalışmalara ihtiyaç vardır. (11)

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yazın!

Bu konu için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazarak destek verin!

Yorum Yap