Çilek Bakımı ve Yetiştiriciliği Nasıl Olmalı?

  • 79
  • 0 Yorum
Çilek Bakımı ve Yetiştiriciliği Nasıl Olmalı?>

Çilek yetiştiriciliği birçok bahçıvan ve onu sevenler tarafından gerçekleştirilen bir eylemdir. Bu güzel, sulu ve lezzetli küçük meyvelerin yetiştirilmesi hem zahmetli hem de oldukça zevklidir.

Yaz aylarında yaygın olarak kullanılan ve neredeyse herkes tarafından sevilen çilek meyvesi, her yerde, her zaman kullanılabilen bir meyve türüdür. İçeceklerden tatlılara, yiyeceklerden kozmetik endüstrisine kadar birçok alanda kullanmaya devam ettiğimiz bir meyvedir. Peki çilek meyvelerini yetiştirirken veya muhafaza ederken nelere dikkat edilmelidir? Özel çabaya mı ihtiyacınız var? Bunlar gibi sorular, çilek bakımı yapmak isteyen insanlarda akla gelen soruların sadece birkaçıdır.

  • Çilek, tıpkı üzüm gibi, bir demet şeklinde veya yerden yetiştirilebilir. Bu nedenle, her iki bakım türünde de ustalaşmak gerekir.
  • Çileklerle ilgilenirken çok iyi bir tozlaşma işlemi yapmak gerekir.
  • Çileklere bakarken, 400 ila 500 saat soğuk yapmaya dikkat etmek gerekir.
  • Her mevsim ekim özelliğine sahip çilek meyveleri ekerken, toprağın derinliğine dikkat edilmelidir.
  • Kışın soğuğa karşı oldukça dayanıklı olan çilek meyvesini yaz aylarında sulamak gerekir.

Çilek yetiştirmek için bilinmesi gereken birkaç teknik ve ipucu vardır. Hem açık hem de kapalı alanlarda yetiştirilebilen çilek bitkisini yetiştirirken, seçilen ilaçlara dikkat edilmelidir. Kullanılan ilaçlara kloropikrin, vapam ve metilbromit gibi maddelerin dahil edilmesine dikkat edilmelidir. Böylece, çilek tohumları ve bitkiler her zaman çok daha iyi kalitede fumigasyona tabi tutulabilir. Yerde yetiştirilecek çilek bitkisinin toprağı en az 20 cm olmalıdır. Geniş alanlarda, bu derinlik 60 veya 70 cm'ye kadar genişleyebilir.

Bahçede Çilek Nasıl Yetiştirilir?

Çilek yetiştirmek iki şekilde yapılabilecek bir eylemdir. Bahçede çilek yetiştirmek bu iki eylemden biridir. Çilekler hem açık hem de kapalı alanlarda kolayca büyüyebilir. Her zaman açık alanda yetiştirmek istediğiniz çilekleri dikmeye, toprağa ve sulamaya dikkat etmelisiniz. Çok hassas bir bitki türü olduğu ve aynı zamanda mantarlara karşı çok hassas olduğu için bahçede açıkça çilek yetiştirirken toprağın verimliliğine dikkat edilmelidir. Daha önce buğday veya arpa gibi mahsullerin yetiştirildiği bir bahçeniz veya bağınız varsa, bu bahçeler çilek yetiştirmek için en uygunudur.

Çilek Budama Nasıl Yapılır?

Çilek budaması oldukça kolaydır. Çileklerden sonra, el yardımı ile çilek toplanmaya başlanabilir. Çilek aldıktan sonra, budamaya geçmek için sabahın erken saatlerini seçmelisiniz. Çilek bitkisinin hasadı ve budaması sabah erkenden yapıldığında, meyveler daha taze korunabilir.

image
Bilgisayfaniz Editör Ekibi

Sizlere en doğru ve en güvenilir bilgileri ulaştırmaya amaçlayan insanlar topluluğu...

Yorumlar

  • İlk yorumu siz yazın!

    Bu konu için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazarak destek verin!

YORUM YAP