Boş gebelik nedir? Boş gebelik belirtileri nelerdir?

Sağlık

Boş gebelik nedir? Boş gebelik belirtileri nelerdir?

Boş gebelik, tüm hamilelik belirtilerini gösteren fakat embriyo ve ve kalp atımlarının görülmemesi durumudur.Boş gebelik belirtileri ile erken hamilelik belirtileri hemen hemen  aynıdır. Kramp, ağrı ve kanama yoktur. Sadece ultrasonografi ile gebelik kesesinin olmaması ile ortaya çıkar. Boş gebelik kalıtsal bir durum değildir. Sperm ve yumurtanın kalitesiz olması ve bunun bir anormalliğe varması gibi nedenler yanı sıra kromozal bozukluklar da boş gebelik nedenlerindendir. Halk arasında su gebeliği denilen bu olayda gebelik kesesi oluşur fakat kesenin içinde embriyo yoktur. Boş gebelik (Su gebeliği) adet düzensizliği yaşayan kadınlarda sıklıkla görülebilen bir sorundur. Erken gebelik yani düşüklerin başlıca nedeni boş gebeliktir. Anneden gelen yumurta babanın spermi ile döllenir ve embriyo kanaldan çıkarak rahime tutunur gebelik kesesi oluşmaya başlar. Fakat, içinde embriyo oluşamaz. Boş gebelikte hemen hasta kürtaja alınır. Rahimde olan kese kürtajla tam olarak temizlenir. Kürtaj sonrası 1 ay içinde anne adayı gene hamile kalır duruma gelir. Tekrarlayan düşükler 3-4 civarında olursa tehlike vardır ama boş gebelik sonrası sağlıklı hamilelik oranı yüksektir.

Bir kadın gebe kaldığında döllenmiş yumurta uterus duvarına yapışıyor ve yerleşiyor. Yaklaşık 5-6 haftalık gebeliğin sonunda, bir embriyo bulunması gerekiyor. Fetüsün geliştiği gebelik kesesi yaklaşık 18 milimetre genişliğinde oluyor. Gebelik boş olsa da gebelik kesesi meydana geliyor ve büyüyor, ancak embriyo gelişmiyor.

Boş gebelik durumlarında hem idrarda hem de kanda gebelik testleri pozitif çıkıyor. Boş gebelik adet dönemlerinde düzensizlik yaşayan kadınlarda sıklıkla görülüyor. 

Boş gebelik ne zaman anlaşılır? Boş gebelik kaçıncı haftada belli olur? 

İlk 12 haftada gerçekleşen düşüklerin yaklaşık yüzde 50 sinin nedeni, boş gebelik oluyor. Teşhisi, ultrason ortamında embriyo ve kalp atımları görülmesi gereken haftalarda kesenin boş olarak görülmesiyle beraber konuyor.

Boş gebelik belirtileri nelerdir?

Boş gebelikte de hamilelikte görülen belirtiler görülebiliyor. 

 • Adet gecikmesi 
 • Hamilelik testinin pozitif olması 
 • İlk hamilelik bulgularından sonra kramp veya damlama şeklinde kanama 
 • Karın bölgesinde ağrı
 • Mide bulantısı olmaması
 • Göğüs hassasiyetinin azalması
 • Normal idrara çıkma
 • Vajinal akıntı (hafif kahverengi)
 • Kusmada azalma

Boş gebelik nedenleri nelerdir? Boş gebelik neden olur?

 • Kromozomal problemler
 • Kötü kaliteli sperm veya yumurta
 • Yumurta veya spermin döllenme sırasında hasar görmüş hücreler elde etmesi
 • Anne ve baba adayının yaşlarının fazla olması 

Boş gebelik ne zaman sonlandırılır?

Çoğu boş gebelik, doğal yollarla gerçekleşen düşükle son buluyor. Düşük kendiliğinden başladıysa, durumu kolaylaştırmak adına bazı ilaçlar da verilebilir. Ancak düşük gerçekleşmemiş ise ve kesin olarak boş gebelik teşhisi konulduysa, kürtaj işlemi gerekebiliyor. Kürtaj, rahim ağzı genişletilerek rahim içerisindeki dokuların alet yardımı ile dışarı çıkarılmasını amaçlayan cerrahi bir işlem oluyor. 

Boş gebelik tekrar eder mi?

Gebelikte boş kese durumu yaşandıktan sonra tekrar gebe kalındığında, bütün gebeliklerde olduğu gibi düşük yapma riski bulunuyor. Ancak endişe etmemek gerekiyor.

Eğer boş kese gebelik durumu sürekli tekrar ediyorsa doktor  sizden kromozom analizi (karyotip analizi) isteyebiliyor. Böyle bir sorun varsa, tüp bebekle sağlıklı bir gebelik elde edilebiliyor.

Boş gebelik sonrası ne zaman hamile kalınır?

Boş gebelik işlemlerinden sonra tekrar gebelik planlaması yapmak için boş gebeliğin üzerinden en az 2-3 adet geçmesi gerekiyor. Çünkü vücudun ve hormonların kendini toparlayabilmesi için birkaç aylık döneme ihtiyacı oluyor.

Boş Gebelik Nasıl Sonlandırılır?

Boş gebelik tanısı konulduktan sonra bebek gelişmediği için ne yazık ki gebeliği devam ettirmek adına yapılabilecek bir şey yoktur. Bu aşamadan sonra ya vücudun kendi kendine keseyi atması beklenir ya da kürtaj ile kese tahliye edilir. Eğer ultrason görüntüsüne bakıldığında kesede bozulma görüldüyse ve vajinal kanamalar varsa, kürtaj yapılmadan kesenin kendini vücuttan atması beklenir. Tabii bu süreçte hasta yakın takibe alınır. Ancak, birden fazla gebelik kaybı söz konusuysa, vücut kendi başına keseyi dışarı atamıyorsa veya genetik araştırma planlanmışsa, kürtaj ilk tercih olur. Kürtajdan sonra ise ortalama 1 veya 1,5 ay sonra tekrar adet görülür. Bazı durumlarda ise ilaç yoluyla boş gebelik sonlandırılır. Ancak bu durum, daha fazla yan etkilere ve kanamaya sebep olabileceği için pek fazla tercih edilmemektedir. İşlemlerden sonra tekrar gebelik planlaması yapmak için boş gebeliğin üzerinden en az 2-3 adet geçmesi beklenmelidir çünkü vücudun ve hormonların kendini toparlayabilmesi için birkaç aylık döneme ihtiyacı  vardır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yazın!

Bu konu için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazarak destek verin!

Yorum Yap